Προς το περιεχόμενο

Περί Godin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παίδες και καλή χρονιά!

Θέλω να αγοράσω μια ηλεκτροκλασσική κιθάρα για παίξιμο latin, brazilian, bossanova κλπ και έχω ψιλοκαταλήξει στις Godin. Το ερώτημα είναι, 1) αν είναι κατάλληλες για τέτοια παιξίματα (ή να πάρω π.χ. καμία Alhambra ηλεκτροκλασσική), 2) Πού μπορώ να βρω στην Αθήνα κατάστημα να φέρνει Godin να δοκιμάσω καμία! (Try before buy!), 3) Είναι Godin οι κιθάρες που χρησιμοποιύν οι Da Lata? Ρίξτε μια ματιά σ' αυτό το video: <a href="http://youtube.com/watch?v=0HJqDtcGvvM"> .

Θενξ προκαταβολικά! Όποιος μπορεί να βοηθήσει... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλή χρονιά και σ' εσένα. Αν θέλεις godin μπορείς να τις ακούσεις στο Λογοθέτη (Μεθώνης 23, Εξάρχεια). Βέβαια εκεί μπορείς να δοκιμάσεις και άλλες. Για ακουστικό ήχο πάντως εγώ θα προτιμούσα μια ηλεκτροκλασσική. Πολύ καλό value for money έχουν οι Esteve (Στόλλας) στην Αθήνα μπορείς να τις βρεις στον Αρμάο. Καλό ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you mr. gkara!

Τι εννοείς όμως λέγοντας "Για ακουστικό ήχο πάντως εγώ θα προτιμούσα μια ηλεκτροκλασσική"? Κι εγώ για ηλεκτροκλασσική μιλάω!! Μιλώντας για Godin, εννοώ τις ηλεκτροκλασσικές της Godin! Πού υστερούν απ'τις Esteve π.χ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το θεμα ειναι αν η κιθαρα θα εχει ηχειο η οχι (ανεξαρτητα απο τα ηλεκτρονικα). οταν υπαρχει ηχειο, ο ηχος ειναι πολυ πιο κοντα στον κανονικο ηχο της κλασσικης. παιξε και καμμια takamine πριν αγορασεις την godin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα ηταν καλυτερα,να διευκρινησεις που θελεις να χρησιμοποιησεις την κιθαρα?Σπιτι σου?Σε live?Ο ηχος της godin κατευθειαν στην κονσολα,δεν εχει καμμια σχεση με τον ηχο της κλασικης...σε εναν AER ειναι καπως υποφερτος,αλλα ηχο φυσικου οργανου θα εχεις μονο αν την συνδιασεις με κατι σαν το fisman aura...κατα τ'αλλα,δεν υπαρχει καλυτερο οργανο για live,αν ξεπερασουμε το θεμα της εμφανισης της(απο τα πιο ασχημα οργανα,κατα την γνωμη μου) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα γούστου και χρήσης. Πρέπει οποσδήποτε να ακούσεις τις κιθάρες που έχεις στο μυαλό σου και ακόμη περισσότερες αν μπορείς. Ηλεκτροκλασσική δεν είναι κάθε κιθάρα που έχει πλαστικές χορδές. Γι' αυτό δεν θεωρώ ηλεκτροκλασσικές τις κιθάρες που είναι κατασκευασμένες σαν την Godin ή αντίστοιχες κατασκευές της Yamaha. Σου επισυνάπτω τις διευθύνσεις του Λογοθέτη (εισάγει τις Godin κλπ) και του Στόλλα (εισάγει τις Takamine, Esteve κλπ). Ρίξε μια ματιά.

www.logothetismusic.gr

www.stollas.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Αποσπερίτη, έχεις δίκιο! Δεν το διυκρίνησα! Τη θέλω κυρίως για live, αλλά κατά δεύτερο λόγο και για ηχογραφήσεις. Και λέω κατά δεύτερο λόγο, γιατί για ηχογραφήσεις την παλεύω και με την κανονική την κλασσική μου (εννοώ κλασσική κλασσική!) Alhambra. Άρα το βασικό πρόβλημα είναι τα live.

Θέλω όμως να μου εξηγήσεις τους άγνωστους (σε μένα) όρους που ανέφερες: "AER" και "fisman aura"  :)

Επίσης ποιά εννοείς ότι είναι η καλύτερη για live? H Godin? Αν εννοείς αυτή πάντως, εμένα μου αρέσει και εμφανισιακά!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε jumerang. Είμαι και εγώ στο ψάξιμο ηλεκτροκλασσικής. Δοκίμασα μερικές και... Η άποψή μου είναι να πάς να ακούσεις Godin. Είναι πολύ καλές. Εγώ το αποφάσισα να αγοράσω Godin μόλις μαζέψω τα χρήματα θα πάρω την ACS SA SG.

http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=734

Εντομεταξύ όλα αυτά που λες (σε ενδιαφέρουν τα live και οι ηχογραφήσεις ) μου φένεται οτι ταιριάζουν μιά χαρά στην Godin που δίνει 100% βάρος στον ήχο μέσω ενίσχυσης.

Ψάχνοντας βρήκα κάποιον τύπο που δίνει μια Alhabra ηλεκτροκλασσική. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Αποσπερίτη, έχεις δίκιο! Δεν το διυκρίνησα! Τη θέλω κυρίως για live, αλλά κατά δεύτερο λόγο και για ηχογραφήσεις. Και λέω κατά δεύτερο λόγο, γιατί για ηχογραφήσεις την παλεύω και με την κανονική την κλασσική μου (εννοώ κλασσική κλασσική!) Alhambra. Άρα το βασικό πρόβλημα είναι τα live.

Θέλω όμως να μου εξηγήσεις τους άγνωστους (σε μένα) όρους που ανέφερες: "AER" και "fisman aura"  :)

Επίσης ποιά εννοείς ότι είναι η καλύτερη για live? H Godin? Αν εννοείς αυτή πάντως, εμένα μου αρέσει και εμφανισιακά!!  ;D

Οι AER ειναι ενισχυτες για (ηλεκτρο)ακουστικα οργανα.Οσο για το fisman aura,αξιζει να μπεις στην ιστοσελιδα της fisman,να δεις και να ακουσεις μονος σου τι ειναι και τι μπορει να κανει στον ηχο...κατα την ταπεινη μου γνωμη(και εμπειρια)ειναι αυτο που κανει ΤΗΝ διαφορα,σε μια ακουστικη η 'κλασικη',οταν αυτη συνδεεται στο ρευμα.Εφ'οσον την θελεις για live,τοτε(επαναλαμβανω) παιρνεις το ιδανικο οργανο,που θα μπορει να παιξει σε μεγαλες εντασεις,χωρις σφυριγματα,feedback,και αλλα ανατριχιαστικα :)...Για ηχογραφησεις,οπως καταλαβαινεις,ειναι ακαταλληλη,καθ'οτι δεν διαθετει κανονικο ηχειο.Θα παρεις πολυ καλυτερα αποτελεσματα με την κλασικη σου και ενα καλο μικροφωνο...Αν σε παιρνει οικονομικα,αγορασε την grand concert,ειναι η καλυτερη της σειρας...αν οχι,και με τις αλλες θα κανεις πολυ καλα την δουλεια σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου