Προς το περιεχόμενο

Ρεμπέτικο και κιθάρα


tassos1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά η HBCG45 δεν επιδέχεται καμια βελτίωση; Καμια αλλαγή ζυγού/καβαλάρη/κλειδιών; Να δοκιμάσω μήπως με coated χορδές; Ρίξτε καμια ιδεά για πειραματισμό!

 

Τζάμπα λεφτά να βαλεις κλειδιά και pins και κόκαλα σε τόσο φτηνό όργανο, δεδομένου οτι τα δικα του ειναι λειτουργικά. Αλλαγη στον ηχο δεν θα δεις.

 

Με αλλους τυπους χορδων αξίζει να πειραματιστείς. Δοκιμασε αυτες τις silk&steel για αρχη και βλεπεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω και εγώ μια HBCG45, και από τις αρκετές "βελτιώσεις" που έχω κάνει, οι πιο δραστικές ήταν η αλλαγή του καβαλλάρη (στο σώμα) με κοκκάλινο και (πολύ πιο δραστική) το φάγωμα με σκαρπέλο του καβαλλάρη (~1,5 mm) από την πλευρά των μπάσων χορδών και λιγότερο από αυτή των πρίμων.

Οι αλλάγή στον ήχο ήταν άμεση, αυξησέ κατά πολύ την ατάκα και ισσορόπησε λίγο τα υπερβολικά πριμομεσσαία της κιθάρας με αυξηση των μπάσσων.

Παρόλα αυτα το οργανάκι  δεν σωνεται, έχει πολλα δομικά προβλήματα με κυριότερο την λάθος γωνία κολλήσης του μπράτσου οπότε το υψος των χορδών είναι μεγάλο (ακόμα και αν αφαιρέσεις τελείως το κόκκαλο από τον καβαλάρη!). Τα κλειδια τα άλλαξα με wilkinson αλλά δεν είδα και καμιά συγκλονιστική διαφορά στη σταθερότητα κουρδίσματος...

Οπότε αν έχεις όρεξη για μαστόρεμα μπες στη διαδικασία, η διαφορά στον ήχο είναι εντυπωσική, αλλά αυτό δεν σημάνει οτί εγινε καλό όργανο!

Και συμφωνώ οτί μια αλλάγη χορδών με πιο μυστηριες θα επιδράσει τα μέγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μια HBCG45, και από τις αρκετές "βελτιώσεις" που έχω κάνει, οι πιο δραστικές ήταν η αλλαγή του καβαλλάρη (στο σώμα) με κοκκάλινο και (πολύ πιο δραστική) το φάγωμα με σκαρπέλο του καβαλλάρη (~1,5 mm) από την πλευρά των μπάσων χορδών και λιγότερο από αυτή των πρίμων.

 

μπορείς να επεκταθείς λίγο;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χιωτης το κομματι, διασκευη απο τον Δημητρη Μυστακιδη.  εχει ανεβασει και την ταμπλατουρα ο Δημητρης στο Ρεμπετικο Forum για οσους ενδιαφερονται.[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να επεκταθείς λίγο;

Το φάγωμα του καβαλάρη, όπως και το τρίψιμο του καπακίου σε συγκεκριμένα σημεία, είναι μια διαδικασία που κάνουν κάποιοι οργανοποιοί ωστέ να ισοσταθμίσουν το όργανο πριν τα λούστρα. Ενας χονδρικός "οδηγός" είναι οτί αφαιρείς υλικό από την περιοχή που θέλεις να ενισχύσεις, δηλάδη, αν π.χ. θελεις πιο πολλά μπάσα αφαιρείς από την πλευρά των μπάσσων, εννοόντας την περιοχή του καβαλλάρη  κοντά στις μπάσσες χορδές. Στην περίπτωσή μας αφαίρεσα υλικό κυρίως από τα μπάσσα και ως αποτέλεσμα (σε συνδιασμό ΠΑΝΤΑ με τον κοκκάλινο καβαλαρη) η κιθάρα "άνοιξε," στα αυτιά μου τουλάχιστον, δραστικά στον ήχο της. Και για αυτό προτίνω τη διαδικασία αυτή σε ΑΥΤΗ την κιθάρα διότι προσφέρεται για πειραματισμούς. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανα σε κάποιο ποιοτικότερο όργανο (καλά, δεν παίρνω και όρκο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις να τρίβεις, μια σίγουρη βελτίωση είναι να φάς τα καμάρια της.

 

Εξηγώ : τα φτηνά ακουστικά όργανα κατασκευάζονται με το σκεπτικό οτι θα κάνουν το γύρο του κόσμου μερικές φορές (Κινα-Αμερική-Ευρωπη κλπ), οποτε στηνονται με τροπο ωστε να μη διαλυθουν στη διαδρομη. Αν καποιος ξερει τι κανει, αλλαζει το παχος των καμαριων και επιτρεπει στα ξύλα της (αν πιστευει οτι αξιζουν καπως) να δονηθουν καλυτερα. Παντα υπαρχει ο κινδυνος να διαλυθει τότε φυσικά ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φάγωμα του καβαλάρη, όπως και το τρίψιμο του καπακίου σε συγκεκριμένα σημεία, είναι μια διαδικασία που κάνουν κάποιοι οργανοποιοί ωστέ να ισοσταθμίσουν το όργανο πριν τα λούστρα. Ενας χονδρικός "οδηγός" είναι οτί αφαιρείς υλικό από την περιοχή που θέλεις να ενισχύσεις, δηλάδη, αν π.χ. θελεις πιο πολλά μπάσα αφαιρείς από την πλευρά των μπάσσων, εννοόντας την περιοχή του καβαλλάρη  κοντά στις μπάσσες χορδές. Στην περίπτωσή μας αφαίρεσα υλικό κυρίως από τα μπάσσα και ως αποτέλεσμα (σε συνδιασμό ΠΑΝΤΑ με τον κοκκάλινο καβαλαρη) η κιθάρα "άνοιξε," στα αυτιά μου τουλάχιστον, δραστικά στον ήχο της. Και για αυτό προτίνω τη διαδικασία αυτή σε ΑΥΤΗ την κιθάρα διότι προσφέρεται για πειραματισμούς. Σε καμία περίπτωση δεν θα το έκανα σε κάποιο ποιοτικότερο όργανο (καλά, δεν παίρνω και όρκο...)

εννοείς ότι τρως από το κόκαλο; το λεπταίνεις; το κονταίνεις; πώς ακριβώς τρως ;D ή από το ξύλο που πατάει το κόκαλο; ???

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς ότι τρως από το κόκαλο; το λεπταίνεις; το κονταίνεις; πώς ακριβώς τρως ;D ή από το ξύλο που πατάει το κόκαλο; ???

Έχεις δίκιο, δεν το είπα καλά... αναφέρομαι στο ξύλο του καβαλάρη, όχι στο κόκκαλο, και συγκεκριμενα στα σημεία που φαίνονται στη φωτό (αριστερά τα μπάσσα, δεξιά τα πρίμα)

4921_1lgcopy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου