Προς το περιεχόμενο

DrumCraft Drums


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hampis καταρχήν νασαι καλά φιλαράκι που βαρέθηκες να ψάξεις λίγο στο Google (και δεν το εννοώ ειρωνικά) για οικονομικό Cymbal Hardcase και έψαξα εγώ για σένα και έπεσα σε αυτό το υπέροχο Web-shop...

 

http://rockshop.de

 

Καθώς λοιπόν σέρφαρα στο rockshop.de έπεσα σε αυτά τα τύμπανα που λεγόντουσαν DrumCraft και εκτός από set σου έδινε τη δυνατότητα να αγοράσεις τα τύμπανα και τα μεγέθη που θέλεις (κατόπιν παραγγελίας...δεν ήταν όλα διαθέσιμα)

 

Μπήκα λοιπόν στη σελίδα της DrumCraft (www.drumcraft.com) και διάβασα τα specifications της

8 Series...με τις άλλες δεν ασχολήθηκα και πολύ.

 

Shells:

 

1) Birch: 7 φύλλα (toms, bass drum) και 8 φύλλα (snare) από το καλύτερο A-Grade South Siberian Βirch με bearing edges (όποιος έχει πληροφορίες για το Birch της Σιβηρίας ας μας τις δώσει).

 

2) Maple: 6 φύλλα (toms), 7 φύλλα (bass drum), 8 φύλλα (snare) από διαλεγμένο North American Hard Rock maple με bearing edges επίσης.

 

Επίσης διαθέτει και Acrylic Shells αλλά δε μπήκα στον κόπο καν...

 

Έχει επίσης πολλές επιλογές διαστάσεων και ατρύπητες κάσσες

 

Hardware:

 

Το σύστημα στήριξης των tom το έχει ονομάσει Zero Gravity mount και λίγο πολύ μοιάζει με το YESS της Yamaha

 

Τα πετάλια και οι βάσεις hi-hat δε με συγκίνησαν...παρόλα αυτά φαίνονται σωστές και γερές κατασκευές όπως και οι βάσεις.

 

Τα στεφάνια δε νομίζω να είναι τα απλά...σα να μου φαίνονται τύπου triple flanged hoops, τα στεφάνια του ταμπούρου τα ονομάζει heavy projection hoops (2.5mm)

 

Τιμή:

 

Για ένα Shell Pack με τις εξής διαστάσεις:

 

Bass Drums: 20 x 18 (x2 - ατρύπητες)

Tom Toms: 10 x 8, 12 x 9, 13 x 10, 14 x 11

Floor Tom: 16 x 14

Snare: .....έχω.....

 

η τιμή που μου δίνει το rockshop.de είναι €1.803,00...καθόλου άσχημα τί λέτε..?

 

Και με το εξής Hardware:

 

DrumCraft TH-SC Tom Holder (x4)

Gibraltar GRS-850DBL Road Series Drum Rack (διπλό)

 

πάει στα €2.192,00

 

Υπολογίστε ότι παίρνοντας ένα σετ αλλάζουμε και δέρματα πάνω κάτω...αν θέλουμε...τουλάχιστον τα πάνω σίγουρα!

 

Αυτή η εταιρία όμως δίνει τα τύμπανα out of the box με:

 

Remo Powerstroke 3 Clear Batter και Remo USA Powerstroke 3 White coated - Reso στις κάσσες

Remo Ambassador Clear στα τομ Batter - Reso

Remo Controlled Sound Batter στο ταμπούρο Batter και (προφανώς...δεν αναφέρει ακριβώς) Remo Ambassador Clear Reso

 

Στα μείον θα έβαζα την έλλειψη ποικιλίας χρωμάτων...

 

edit: ακύρωσα το .pdf γιατί ήταν πάνω από το επιτρεπτό όριο

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακρυλικά θα πήγαινα μόνο σε kirchoff, τα μόνα seamless ακρυλικά τύμπανα της αγοράς και σε καλή τιμή(thomman.de). Τώρα για birch ξέρω ότι οι μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν scandinavian birch που θεωρείται το καλύτερο είδος σύμηδας.

Προσωπικά θα προτιμούσα αυτό

http://cgi.ebay.de/Pearl-BSX-Masters-Studio-Einzelstueck_W0QQitemZ370332588228QQcmdZViewItemQQptZDrums_Percussion?hash=item56398ad8c4

κάνοντας παζάρια για τα μεταφορικά απλά δεν έχει 20άρες μπότες αλλά 22άρες. Η διαφορά της αξίας αναπληρώνεται από την αυξημένη αξία μεταπώλησης. ;)

Τώρα για τα drumcraft εαν δεν τα δοκιμάσεις δεν ξέρεις τι αγοράζεις,θα είναι κάτι σαν kidder έκπληξη..........και όχι απαραίτητα καλή έκπληξη..... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για birch ξέρω ότι οι μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν scandinavian birch που θεωρείται το καλύτερο είδος σύμηδας.

Προσωπικά θα προτιμούσα αυτό

http://cgi.ebay.de/Pearl-BSX-Masters-Studio-Einzelstueck_W0QQitemZ370332588228QQcmdZViewItemQQptZDrums_Percussion?hash=item56398ad8c4

κάνοντας παζάρια για τα μεταφορικά απλά δεν έχει 20άρες μπότες αλλά 22άρες. Η διαφορά της αξίας αναπληρώνεται από την αυξημένη αξία μεταπώλησης. ;)

Τώρα για τα drumcraft εαν δεν τα δοκιμάσεις δεν ξέρεις τι αγοράζεις,θα είναι κάτι σαν kidder έκπληξη..........και όχι απαραίτητα καλή έκπληξη..... ;D

 

 

Κοίτα δε νομίζω η Tama Superstar ή ή Pearl Vision να χρησιμοποιούν Scandinavian birch.

 

Εγώ είμουνα για superstar, vision κτλ...οικονομικά μοντέλα τα οποία είναι κινέζικα ξύλα και ''μπασσόξυλα''.

 

Απότι κατάλαβα αυτή η εταιρία πρόσεχει με τα ξύλα της, στη Series 8 που το προβάλλει ως το καλύτερο της μοντέλο η maple έκδοση είναι north American hard rock maple.

 

Μεχρι να ακούσω δε μπορω να ξέρω, αλλά η αλήθεια είναι η εξής: Ο,ΤΙ Τυμπανα έχω παίξει σε μαγαζί τυπου drumstore κτλ ήταν με τα μαμίσια heads και ήταν μούφα ακόμα και η reference που είχε νομίζω καλύτερα δερματα επάνω

 

Αυτά που έπαιξα με pinstripe και τα γουσταρα καργα και ηταν και οικονομικά ήταν η stage custom...αλλα το μοντέλο που είχε πριν 10 χρόνια. Μετά την κατάργησε και τώρα την ξαναέβγαλε.

 

Αυτή η εταιρία είναι ''μικρή'' δεν είναι κολλοσός σαν την tama και pearl. Η κίνηση που έκανε με τα δέρματα είναι πολύ σωστη. Στα παραδίδει με δερματα της προκοπής όχι μ****ς ωστε να είσαι σε θεση από τη στιγμη που θα τα παραλάβεις να ακούσεις αξιόλογο ήχο

 

Προσωπικά θα ρίσκαρα...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λινκ που πόσταρα είναι masters σειρά με scandinavian birch καμία σχέση με τα φτηνότερα που λες. Για λιγότερα χρήματα θα κοιτούσα ένα μεταχειρισμένο επώνυμο από ebay ή εδώ ,ή θα έφτιαχνα τα δικά μου με keller ξύλα. Το ρίσκο πάντως είναι μεγάλο και ήδη μια φορά την πάτησες με τέτοιο..... ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα millenium.  :P

 

είπαμε μη συγκρινουμε το μούτσο με το λούτσο  ;D τα millenium που την πάτησα ήταν ηλεκτρονικά και κινέζικα, κακής κατασκευής κιόλας...

 

όσον αφορά τα keller καλή φάση αλλά εκεινα δεις ρίσκο...ειδικά αν δε πιάνει το χέρι σου...βέβαια μπορουν να στα φέρουν και τρυπημένα αλλά ανεβαίνει πολύ το κόστος.

 

πάντως καλή φάση να φτιάξεις keller custom chembeast signature...ακούγεται και ωραία χαχαχα! με pearl hardware και optimount θατανε μούρλια!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα χημείας......χεχε! Εκεί να δεις κάψιμο! ;D

Πάντως αφού υπάρχουν εδώ τα drumcraft πάνε δοκίμασε τα μπορεί να είναι κελεπούρι που ξέρεις? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου