Προς το περιεχόμενο

HELP Stanton STR-860 Turntable


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλημέρα.

Έχω το πικάπ το Stanton STR-860 και έσπασαν οι μεντεσέδες που στηρίζουν το dust cover του πικάπ. Αυτό το μαραφέτι λέγεται dust cover hinge. Ο Νάκας ….θα φέρει κάποτε (ΝΑΙ ΚΑΛΑ!). E-bay δεν βρήκα. Καμία ιδέα που θα βρώ? Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Moderator

Τίποτα!

Τρελό bump….με ανάμεικτα συναισθήματα. ;D ;D

Χαράς & οργής (στην Stanton πάει η οργή).

 

Ύστερα από τρία (3)!!!! χρόνια, που έκανα το post και συνολικά ΠΕΝΤΕ, επιτέλους βρήκα το ανταλλακτικό.

 

Να ναι καλά ο Νάκας (τμήμα service), που έστω και ελαφρώς καθυστερημένα  :o το βρήκε (σχεδόν το ψάχναμε μαζί όλα αυτά τα χρόνια.)….μιας και στο internet ΔΕΝ υπάρχει πουθενά!

 

Για να έχει νόημα και λίγο πρακτικό το Post, ας αναφέρω ότι τελικά πήρα τα «μεντεσεδάκια» του μοντέλου STR8-80, τα οποία είναι ακριβώς τα ίδια με το δικό μου μοντέλο STR8-60.

 

Και μία συμβουλή.

 

Αν θέλει κάποιος να κινηθεί σε τέτοιου είδους turn table (direct drive) ας πάρει το SL-1200 Mark 2 .

Πλέον σταμάτησε , αλλά υπάρχουν πάρα πολλά μεταχειρισμένα και σε πολύ καλή τιμή, και φυσικά θα βρίσκει ανταλλακτικά…..ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ, και εύκολα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει, νέος εισαι ακόμα!! λολ Εχεις χρονια μπροστά σου να το χαρείς.

Τι ειναι 5 πεντε χρόνια. Σαν ατμός περάσανε........... Μην κοιτας πίσω......

 

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία στα ανταλλακτικά.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία στα ανταλλακτικά.

 

 

Αυτό.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε τυχερε!! Εχεις εναν ακομα λογο να χαιρεσαι τωρα γιορτινές μέρες.

Μιας και εχεις ρεντα, ριξε και το tzoker μην το ξεχασεις!!! λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αντε τυχερε!! Εχεις εναν ακομα λογο να χαιρεσαι τωρα γιορτινές μέρες.

Μιας και εχεις ρεντα, ριξε και το tzoker μην το ξεχασεις!!! λολ

 

ΘΑ τους πιάσω τους αριθμούς....μετά από ΠΕΝΤΕ χρόνια όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν αμα σε ενδιαφέρει η ακρόαση βινυλίου και δεν θέλεις να μπλέξεις ποτέ με ανταλλακτικά, ΔΕΝ κινείσαι στα direct drive αλλά στα belt.

 

Προσωπικά, για τις ακροάσεις μου, τα τελευταία δέκα χρόνια έχω σχεδόν αποκλειστικά direct drive (ένα diy με dd μηχανισμό Pabst από Dual 701 και τώρα ένα Kenwood kd-990, καθότι ΜΟΝΟ οι Ιάπωνες και οι Γερμανοί έχουν το μέγεθος εταιρειών που επιτρέπουν την πραγματοποίηση σοβαρών dd μηχανισμών)

 

Από την άλλη dj με belt, λίγο χλωμό προς το πεθαμένο....

 

Το 1200 (αν και τουλάχιστον αξιοπρεπέστατο, δεν είναι από τα αγαπημένα μου πικάπ ακρόασης) νομίζω πέτυχε την χρυσή τομή μεταξύ dj και πικάπ ακρόασης.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχήν αμα σε ενδιαφέρει η ακρόαση βινυλίου και δεν θέλεις να μπλέξεις ποτέ με ανταλλακτικά ΔΕΝ κινείσαι στα direct drive αλλά στα belt.

 

Προσωπικά, για τις ακροάσεις μου, τα τελευταία δέκα χρόνια έχω σχεδόν αποκλειστικά direct drive (ένα diy με dd μηχανισμό Pabst από Dual 701 και τώρα ένα Kenwood kd-990, καθότι ΜΟΝΟ οι Ιάπωνες και οι Γερμανοί έχουν το μέγεθος εταιρειών που επιτρέπουν την πραγματοποίηση σοβαρών dd μηχανισμών)

 

Από την άλλη dj με belt, λίγο χλωμό προς το πεθαμένο....

 

Το 1200 (αν και τουλάχιστον αξιοπρεπέστατο, δεν είναι από τα αγαπημένα μου πικάπ ακρόασης) νομίζω πέτυχε την χρυσή τομή μεταξύ dj και πικάπ ακρόασης.

 

 

Όταν το χα πάρει ΔΕΝ είχα τη διάθεση (και το χρήμα) να μπλεχτώ ούτε με ιμάντες, ούτε με κινητά πηνία….ούτε με extra προενισχύσεις.

 

Ήθελα ένα «εύκολο πικάπ» που να «αντέχει»…..όχι ντελικάτο.

 

Το Stanton είναι ακριβώς ρέπλικα του SL MK2 (με όλες τις λειτουργίες του) .

Εκείνη την εποχή όμως ήταν ακριβό για εμένα και το Technics.

 

Τώρα , αν έπαιρνα, το SL MK2 θα παιρνα…έτσι…για την ιστορία.

Ήταν το μόνο direct drive , που ο «ήχος» το χαρακτήριζε ως hi-end.

 

Μια χαρά είναι το Stanton και μάλιστα με μια «μικρή» αναβάθμιση στην κεφαλή….παίζει άψογα.

 

Η μόνη «αστοχία» του, ήταν αυτό το πλαστικό μεντεσαδάκι, που αν κάνεις ένα search στο google, θα διαπιστώσεις ότι το έχουν και άλλοι αντιμετωπίσει.

 

Τέσπα….τώρα εγω καβαντζώθηκα…(πήρα και ένα ζευγάρι stock) ….ας προσέξουν τα νέα παιδιά ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το χα πάρει ΔΕΝ είχα τη διάθεση (και το χρήμα) να μπλεχτώ ούτε με ιμάντες, ούτε με κινητά πηνία….ούτε με extra προενισχύσεις.

Κατ' αρχήν οι καλύτερες φθηνές υλοποιήσεις ακρόασης είναι αυτές με ιμάντα γιατί έχουν σαφώς χαμηλότερο κόστος υλοποίησης.

 

Δεν ανακάλυψε τον τροχό η Rega. Ένα MDF με καλούτσικο μοτεράκι έβγαλε και ένα καλολιπασμένο πηγάδι και voila ! Τα λεφτά ήταν στον βραχίονα που εξίσου απλός και "αγροτικός", ήταν καλοσχεδιασμένος και ως εκ τούτου πραγματικός giant killer.

 

Τα πηνία και οι έξτρα προενισχύσεις που λες δεν έχουν να κάνουν με τα πικάπ αλλά με τις κεφαλές και την έξοδό τους.

 

Εξάλλου υπάρχουν και κινητού πηνιού με υψηλή έξοδο (άρα δεν χρειάζονται μεγαλύτερη από την "κανονική" προενίσχυση) που είναι και πολύ λογικές σε χρήματα (Denon DL-110 & DL-160). Το θέμα παντρέματος μάζας βραχίονα και ανάρτησης βελόνας είναι μάλλον σημαντικότερο (για να μην πω το γενικό σεταπ που είναι το σημαντικότερο) τις περισσότερες φορές παραβλέπεται σε σχέση με τα διλλήματα direct/belt ή MM/MC.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όσα belt drive είχα δει εγώ τότε ήταν moving coil.

 

Κώστα….ξεχνάς κάτι….ΔΕΝ είμαστε όλοι στο  κλεινόν άστυ, και εκείνες τις εποχές ΔΕΝ είχαμε ιντερνέτι. ;D ;D ;D

 

Εγώ τότε τα μοντέλα τα έβλεπα στον «ήχο» δηλαδή ζωγραφιστά….και άντε και καμία βόλτα Ζαλονίκη…για τουρισμό βιτρίνας.  ;D ;D

 

 

Τώρα που η θάλασσα έγινε γιαούρτι..... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου