Προς το περιεχόμενο

Squier Strat με προσωπικότητα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Squier Strat (σαν 2η κιθάρα) που πρέπει να κλείνει καμιά 15ετία πλέον η οποία έχει προσωπικότητα...

Τι εννοώ?

Όταν παιρνάω καινούριες χορδές, κλασσικά όπως όλες οι κιθάρες θέλει κάποιες φορές ξανά κούρδισμα, μέχρι να στρώσουν οι χορδές και να παίζουν σωστά. Όμως αυτή η κιθάρα κάνει και το εξής παράδοξο: αν είναι κουρδισμένη λίγο ψηλότερα από όσο πρέπει επί πολύ ώρα και πάω να χαμηλώσω το κούρδισμα για να το διορθώσω, από μόνη της σαν να ξανατεντώνει τη χορδή με αποτέλεσμα η νότα να επανέρχεται περίπου στο κούρδισμα που είχε αρχικά. Το ίδιο συμβαίνει και στην αντίθετη διαδικασία, όταν δηλ. η χορδή είναι λίγο χαμηλότερα κουρδισμένη από το σωστό της τόνο και πάω να την σφίξω, από μόνη της χαλαρώνει λίγο (αν και αυτό είναι συνηθισμένο σε όλες τις κιθάρες).

Αυτό το πράγμα είναι αρκετά εκνευριστικό, ειδικά μάλιστα αν τη χρησιμοποιήσω σε live....

Γενικά αυτό το πρόβλημα με το κούρδισμα, το οποίο γενικότερα δεν είναι και πολύ σταθερό, με κάνει να σκέφτομαι μήπως πρέπει να αγοράσω lock κλειδιά για να "στρώσει".

Αναρωτιέμαι όμως τα εξής:

1) Πώς θα βρώ τι lock κλειδιά της ταιριάζουν?

2) Μήπως φταίει κάτι άλλο? (τις χορδές τις περνάω σωστά...)

3) Μήπως δεν αξίζει τον κόπο να πάρω lock κλειδιά και θα έπρεπε καλύτερα να αγοράσω μια νέα Squier από Τhomann (δεδομένου ότι και τα τάστα της τα έχουν "φάει τα ψωμιά τους" προ πολλού...)?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό φίλε συμβαίνει σε όλες τις κιθάρες ,πρέπει να είναι θέμα σεταρισματος.

την δική μου την έχω σεταρει να είναι κουρδισμένη ενα ημιτόνιο κάτω(λογο μπάντας) και όποτε δοκιμάσω να την κουρδίσω κανονικά, σχεδόν επανέρχεται στο προηγούμενο κούρδισμα που έχει ρυθμιστεί ,από μόνη της

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου