Προς το περιεχόμενο

Συνθ αναλογικά με πολυφωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κorgius, μιας και το Avatar σου είναι το γνωστό κοκκινάκι, γιατί δεν δοκιμάζεις και την Clavia? Τυπικά δεν θεωρείται αναλογικό το Nord Lead αλλά νομίζω πως θα σε καλύψει στον ήχο του απολύτως. Και είναι και πιο φτηνό από τα άλλα... Εχω το Nord Lead 2 και δεν ξεκολλάω από πάνω του.

;) θα το τσεκαρω κι αυτο σημερα :)

καλημερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τωρα που εφυγα σας επιασε η ορεξη για κουβεντα πανω σε αναλογικαααα? Ολο το χειμωνα ενεδρευα ποτε θα πεσει κανα θεματάκι :P

 

Θα συμφωνήσω με τον Ανδρεα. Πας σχεδον αποκλειστικά στον Δειβ τον Σμιθ.

 

Το Prophet08 που μαλλον θα χεις ακουσει μεχρι τωρα, είναι πολυ ωραιο. Μην κανεις το λάθος να το συγκρινεις με το (πολυ καλο) Nord lead. Καμιά σχέση.

 

Το Poly Evolver ομως είναι καλύτερο. Οι δυνατότητες του ξεφευγουν σε αλλα επιπεδα, ειδικά με τον συνδιασμο αναλογικών και ψηφιακών oscillators. Βεβαια η πολυφωνια ειναι μολις x4.

 

Εχω πάρει τη rack εκδοση του απο δω μεσα πριν λίγο καιρο και εχω λιωσει με τα απιστευτα presets του προς το παρον αλλα και με ενα pad που εχω φτιαξει και ειναι σαν βουτυρο ;D

 

Κατι αλλο που θα σου προετεινα να δεις, είναι ο συνδιασμος οποιωνδηποτε (διατηρω 2-3% επιφυλαξη αν γινονται οοολοι οι συνδιασμοι ομως) οργανων dave smith. Μπορεις πχ να συνδιασεις ενα Mopho keyboard, με ενα Tetra και ετσι να εχεις ενα 5φωνικο οργανο με τα δυο μερη του να επικοινωνουν παρα πολυ καλα.

 

Εγω ας πουμε σκεφτομαι μαζι με το ρακ να βαλω και ενα mono evolver και να φτιαξω ενα μικρο τερατακι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neeq...εχω τηναισθηση οτι ως συνολο οο πληκτραδες εχουμε ΄΄ζωντανεψει΄΄ τον τελευταιο καιρο με τις αναζητησεις, τις σκεψεις και τις ιδεες μας. Tο προφετ με εχει κερδισει, το λιντ της Nορντ επισης, οπως και το wave της...συν και η ιδεα που που παρεθεσες και αυριο με καθαρο μυαλο θα την ψαξω. 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε νεα :) Α ρε γαμώτο, αν ημουν εκει θα ρχομουν για παρεα, για συνθοτσαρκα :D

 

Επειδη χθες εφθασα σπιτι μετα απο 5 μερες σε ενα δασος το Σαμοθρακης και ημουν ψοφιος, απανταω πιο καλα.

 

Προτεινω απο ολα αυτα το Prophet. Ψαχνεις chorus (οπου δε μπορω να σε βοηθήσω) και ηχους 60-70's. 

Οπότε τα nord , το Ανδρομεδα και διαφορα αλλα, ξεφευγουν λίγο ως προς τον προσανατολισμό τους. Όχι οτι δε θα καταφερεις να βγαλεις πολυ καλους ηχους απο αυτους που θες, αλλα θα είναι σαν να εχεις ενα υπεραυτοματο καλαμι ψαρεματος με 10 κουμπια πάνω. Το αποτελεσμα θα είναι το ίδιο (θα βγαλεις ψαρι) αλλα με τη μανιβέλα θα γίνει πολυ πιο ευκολα.

 

Με λίγα λόγια, η φιλοσοφία του prophet (ουτε καν του poly evolver) είναι πιο κοντά στα γουστα σου, οπως τα εχω ψιλοκαταλαβει. Με τα ψηφιακα του στυλ nord, access κτλ, θα κανεις μια ανουσια παρακαμψη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vintagies φιλε μου....παλιοκαραβανα..αλλα μην ανησυχεις....και το μοντερνο μεσα μου το χω.. ;D

συνθοτσαρκα..χαχαχα τελεια ατακα !

Θα βρεθουμε παλι υπο αλλες συνθηκες και θα την κανουμε.. 8)

Εχω καταληξει ηδη σε electro 3. Και το αλλο ακομα παιζει στο μυαλο μου και στην τσεπη μου..ειμαι σε αναμονη για την ανανεωση εξοπλισμου. :-[

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και που ανοίξατε κουβέντα για dc power να ρωτήσω κάτι?

το Korg ms-2000 είναι καθαρά αναλογικό ή έχει μέσα και αυτό μαγειρεμένα digital2analog converters? Το άκουσα προχθές σε ένα σκυλάδικο και έμεινα... το χα ξανακούσει παλιά σε δείγμα-cd της Korg αλλά ποτέ live.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και που ανοίξατε κουβέντα για dc power να ρωτήσω κάτι?

το Korg ms-2000 είναι καθαρά αναλογικό ή έχει μέσα και αυτό μαγειρεμένα digital2analog converters? Το άκουσα προχθές σε ένα σκυλάδικο και έμεινα... το χα ξανακούσει παλιά σε δείγμα-cd της Korg αλλά ποτέ live.

Το MS-2000 είναι ψηφιακότατο, χωρίς ίχνος αναλογικής τεχνολογίας. Όπως διαπίστωσες, η ψηφιακή καρδιά του δεν το εμποδίζει να έχει ηχάρα (τυγχάνει να είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου VA synths).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο ασχετο, αλλα εχει πλακα αυτη η συνεντευξη του dave smith

 

http://www.gearwire.com/media/dave-smith.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MS-2000 είναι ψηφιακότατο, χωρίς ίχνος αναλογικής τεχνολογίας. Όπως διαπίστωσες, η ψηφιακή καρδιά του δεν το εμποδίζει να έχει ηχάρα (τυγχάνει να είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου VA synths).

+1...και μου αρεσει και το b.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1...και μου αρεσει και το b.

για το ms 2000b γνωρίζουμε αν μπορεί να αποθηκεύσει τις οποιες ρυθμίσεις έχουμε κάνει πάνω σε όποιον ήχο έχουμε επιλέξει?

ή όταν το σβήσουμε (off)..χαθηκαν οι οποιες επεξεργασίες?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου