Προς το περιεχόμενο

LANEY VC30-112N Γνωμες σε αλλαγες στον συγκεκριμενο


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον εχει φιλος κ δεν του χει αλλαξει ποτε λαμπες.Το σκεφτεται να το κανει κ επισης μετα απο προτροπη δικη μου του εβαλα ιδεα να αλλαξει το ηχειο.

 

Καπου διαβασα πως το ηχειο που φοραει ειναι απ τα τραγικοτερα κ το εχω διαπιστωση στο παιξιμο κ σε ηχογραφηση.Ειναι πολυ λεπτο κ boxy το αποτελεσμα του ηχου που εχει.Λειπουν πολλα απο μπασα κ απο ογκο για μενα.Εχει μονο τιγκα τραγικα πριμα.

 

Τι λετε?Αν το αλλαξει με ποιο θα ηταν συνετο να το αλλαξει?Θελω πολυ στανταρ επιλογες που υπαρχουν.Θα παιζει ροκ,ποπ μουσικη.Τζαζ παιζει με roland chorus 55 κ δεν θα λεγα πως εχει προβλημα τη βγαζει με αυτον.Καλα θα ηταν ενα καλο ηχειο να δινει ωραιες συνολικα χροιες κ αξιοποιησιμες σε πολλα διαφορα στυλ.

 

Απο λαμπες τι προτεινετε?Υπαρχει καποια συγκεκριμενη που θα δωσει ζωη στο αψυχο αυτο πραμα?Τι θα μπορουσε να τον ζωντανεψει περισσοτερο απο κατι αλλο γενικα.

 

Η γνωμη σας ποια ειναι αξιζουν αυτου του τυπου επεμβασεις στον συγκεκριμενο?Θα δει φως ο φιλος?Μηπως θα ειναι απειροελαχιστη η αλλαγη κ δεν αξιζουν τα 300 πανω κατω ευρω που σκεφτομαι πως θα στοιχισει ολη η δουλεια?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

και εγω θα ηθελα να ακουσω καποια γνωμη μιας και εχω τον vc-15.και ποιος ξερει..ισως κανω καμια αλλαγη.

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια αλλαγή στο μεγάφωνο δεν είναι ποτέ αμελητέα. Απλά δεν χρειάζεται να ξοδέψει ο άλλος μια περιουσία σε κάτι πολύ ακριβό. Εγώ θα έβαζα το Celestion G12-H, 70th anniversary το οποίο το βρίσκεις παμφθηνο στα μεαταχειρισμένα, γιατί κάνει τον ενισχυτή ακόμα και σε χαμηλά volumes να ακούγεται μεγαλυτερος. Κομπρεσσάρει όμως πολύ όσο η ένταση μεγαλώνει και κάποια στιγμή αδυνατεί να χειριστει τα μπάσα πράγμα που δεν αρέσει σε όλους. Εναλλακτικά κάποιο από τη σειρά της Eminence είτε το Red Fang για πιο vintage correct καταστάσεις, είτε το Swamp Thang για πιο μεγάλες ανοχές στα γκάζια. Πάντως ο όγκος και τα μπάσα έχουν να κάνουν και με την καμπίνα. Αν βέβαια έχει τόσα λεφτά να δώσει ας πάρει ένα Scumback M75 Greenback και θα το κρατήσει και για τον επόμενο ενισχυτη εγγυημένα.

 

π.χ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και είχα τον Laney VC30 2x10 (με τα δύο ηχεία),αν κάνεις μιά αλλαγή στο ηχείο του ενισχυτή σου θα έχεις πολύ καλύτερο και ποιοτικότερο ήχο. Συμφωνώ με τον kpeyos για αλλαγή ηχείου και ιδίως αυτά που προτείνει. Πιστεύω ότι το Celestion G12H είναι απο τα πιό καλά και κλασσικά ηχεία αν παίζεις blues,rockability και rock. Επίσης αυτός ο ενισχυτής επειδή ειναι για vintage καταστάσεις θα κάτσει κουτί με το συγκεκριμένο ηχείο. Αλλά αυτή ειναι η δική μου γνώμη...

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα καποια στιγμη στο παρελθον ημουν ετοιμος να αποκτησω αυτον τον ενισχυτη και για τοτε ειχα ετοιμασει και αμεση αντικατασταση μεγαφωνου  με το celestion vintage. Δεν ξερω γιατι αλλα αυτο το ηχειο θεωρω πολυ καλο για rock-blues στο οποιο δραστηριοποιουμε  :). Εν τελει δεν προχωρησα στην αγορα του (ουτε του ενισχυτη ουτε κατεπεκταση του μεγαφωνου). Ωστοσο το προτεινω ανεπιφυλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητσο το σκεφτηκα κ αυτο να του το πας κ εσυ το δικο σου κ εγω το δικο μου κ να βγαλει συμπερασμα με κατι που θα ακουσει, αλλιως μετα μια προταση με κλειστα ματια θα ηταν η εναλλακτικη.Γι' αυτη την προταση ψαχνω κ ρωταω εδω περα.

 

 

Απο λαμπες δεν απαντησε κανεις.Τι θα ηταν καλο για τον συγκεκριμενο σε λαμπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητσο το σκεφτηκα κ αυτο να του το πας κ εσυ το δικο σου κ εγω το δικο μου κ να βγαλει συμπερασμα με κατι που θα ακουσει, αλλιως μετα μια προταση με κλειστα ματια θα ηταν η εναλλακτικη.Γι' αυτη την προταση ψαχνω κ ρωταω εδω περα.

 

 

Απο λαμπες δεν απαντησε κανεις.Τι θα ηταν καλο για τον συγκεκριμενο σε λαμπες?

 

Τρεις 12ΑΧ7 και τέσσερις EL84 δε φοράει; Οι TAD είναι αξιοπρεπέστατες (τις έχω στο δικό μου), επίσης στο Eurotubes θα βρεις δύο "έτοιμα" kit.

 

Από μεγάφωνα μεριά, και σημειώνοντας ότι δεν έχω ακούσει από κοντά κάτι απ'αυτά που θα προτείνω...για τον συγκεκριμένο ενισχυτή το μυαλό μου πάει στο Manowar και το Tonespotter από Eminence, μου φαίνονται αρκετά "μεγάλα" και επιθετικά για να κολακεύσουν τη βρετανίλα.

Επίσης, λόγω τιμών και specs έχω καψουρευτεί και τα Tayden.

Αυτά και καλή τύχη. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o eurotube δεν μας λεει αν ειναι JJ κ προενισχυτριες.

 

Ειναι παντως φτηνιαρες τερμα οι JJ και απορω που δεν βαζει τπτ πιο ακριβο.Μηπως δεν μπαινουν αλλες μαρκες?Υπαρχει τετοια περιπτωση?Γιατι κατι πηρε το ματι μου σε φορουμ.

 

Με το ηχειο με δυσκολεψες γιατι δεν ειχα το μυαλο μου σε κανενα απ αυτα.

 

Το βλεπω η αγορα να γινεται απο ενα μαγαζι κ το πιθανο ειναι ο γερμανος οποτε καποιο ηχειο απο εκει θα ηταν το ιδανικο.Δεν ειμαστε για παραπανω μπερδεματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου