Προς το περιεχόμενο

LANEY VC30-112N Γνωμες σε αλλαγες στον συγκεκριμενο


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ούτε κι εγώ νυστάζω ( ;D 8)), βρήκα κάτι ενδιαφέρον:

 

http://www.watfordvalves.com/products.asp?id=11&man=104

 

Πλήρη kit λυχνιών και μεγαφώνων, σε δύο παραλλαγές.

Και μάλιστα για τελικές δίνει E84L, πράγμα που θα με σκλάβωνε προκαταβολικά αν έψαχνα για του λόγου μου. :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τωρα κατι με ειπες.Δεν εχω ιδεα τπτ απο λαμπες.Ο Αγγλος τα δινει σετ κ δοκιμασμενα λογικα.200 ευρω με μεταφορικα ειναι κουλ.

 

Αυτου του τυπου τελικες τι αλλαζουν στο σκηνικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ε84L δίνει περίπου 1,5 W παραπάνω από μία EL84. Μεγαλύτερο headroom και αντοχή σε τάση, αυστηρότερα specs.

Την εποχή που οι NOS δεν ήταν NOS ( :D), ήταν απ'τις πιό απαιτητικές, βιομηχανικές παραλλαγές της ΕL84 (όπως και οι 7189, 7189Α).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις JJ που είχα βάλει στον Laney μου, ανέβασαν κατά πολύ τα μεσαία του ενισχυτή. Ωραίες είναι... αλλά δεν τρέλαθηκα για να πώ την αλήθεια. Mετά απο επικοινωνία με έναν υπάλληλο του εργοστασίου της Laney στην Αγγλία, μου είπε να βάλω τις Tad σαν πιό ταιριαχτές και ισορροπημένες λάμπες για τον συγκεκριμένο ενισχυτή. Τις παρήγγειλα απο το Banzai (προενισχύτριες και τελικές).Όταν τις έβαλα κατάλαβα ότι ο τύπος είχε δίκιο. Όντώς πολύ ισορροπημένες λάμπες και πολύ γλυκός και ζεστός ήχος.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, ωραια ακουγεται αυτο.

 

Λες να παραγγειλω κ κλειστα ματια το πακετο αυτο?Ποιο λες απ τα δυο?Λεω πως θα ειναι πιο καλο το G12h αλλα δεν το ξερω.Μου φαινεται πως το V30 το βαζουν για πιο σκληρα πραματα.Μεταξυ τους αυτα τα 2 απεχουν πολυ στην τελικη?

 

 

 

Αυτος δεν μας δινει TAD ε?Με μπερδευτε ρε γμτ τι να κανω...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα καλύτερα το G12 Century Vintage και TAD λάμπες.Μα#ακία είπα πριν. Το G12H ηχείο είναι 30watt και δεν θα σου κάνει στον VC σου διότι έχεις ένα ηχείο και θα το κάψεις (πρέπει πάντα το ηχείο να ειναι πιό πολλά watt απο τον ενισχυτή). Ενώ το G12 C.V. είναι στα 60watt, οπότε και να τον τσιτώσεις τον ενισχυτή σου δεν θα μασίσει. Απο την άλλη το Vintage 30 ηχείο δεν νομίζω ότι θα είναι καλύτερη επιλογή διότι είναι για πιο hard rock/metal καταστάσεις, ενώ εσυ έχεις vintage ενισχυτή. Αλλά ''who cares'', κάνε ότι γουστάρεις!

 

Υ.Γ. Αυτό το έχεις δεί; Έτσι,για να πάρεις μία ιδέα.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χω δει στο παρελ8ον αυτα.Καλη φαση για τεστ ειναι.

 

Δε μου λες απο TAD ποιες συγκεκριμενα?Απο thomann θα παρω 4αδα matched ή κατι αλλο.Γενικα παιδια δεν εχω ιδεα για λαμπα κ πως γινεται ολη η δουλεια.Μαστορας θα τα βαλει απλα να αγορασω θελω κατι καλο για να δειξει λιγο καλυτερος ο ενισχυτης γιατι τωρα ειναι για σφαλιαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε τί μάστορας θα τις βάλει και αρλούμπες!Fixed "auto" bias είναι ο laney vc,τις κουμπώνεις και παίζουν.Aν δεν ξέρεις να τις βάλεις πηγαινε τον ενισχυτη στον μάστορα που λές, πες του να τις βάλει και οτι δεν χρειάζεται να κάνει ρύθμιση και κάντην απ'αυτόν! Δεν ειναι σαν marshall,fender κτλ. που θέλουν να ρυθμιστεί το bias τους. Μήν δώσεις λεφτά για αυτό,ειναι κοροιδία.Στο λέω αυτό με σιγουριά επειδή τον είχα αυτον τον ενισχυτή. Τώρα για τις λάμπες υπάρχουν 2 γερμανικά site απο τα οποία έχω παραγγείλει: http://www.banzaimusic.com/home.php , http://www.tubeampdoctor.com/index.php

Τί είχα παραγγείλει: 1 x TAD 7025 /ECC83 Highgrade for Rectifier, 2 x TAD 12AX7A-C / ECC83 Preamp Tubes & 4 x TAD EL84M Quad Matched Power Tubes. Αυτά! Αν θυμιθώ και τίποτα άλλο.... ;)

Υ.Γ. κάπου έχω μία φώτο......

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρήκα! Kατέβασε το manual απο την laney και πήγαινε στην σελίδα 13 και θα δείς πού μπαίνει η κάθε μία.V1 & V2=ECC83 Standard,V3=ECC83 Highgrade,V4>V7=Power Matched.

Image0158.thumb.jpg.94f3d1e757e05e934479cb0dffe8b83d.jpg

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual προτεινει TAD ο κατασκευαστης.Μηπως εχει κ απο τη μανα του τετοιες?Θυμασε κατι οταν τα αλλαζες?

 

Στον θωμα βρηκα ενα σετ TAD αλλα δεν αναφερει matched.Ειναι 4αδα ομως.Αυτο μηπως εννοείται?

 

Απο λαμπες ελπιζω να τελειωσαμε.Τωρα να δουμε το ηχειο που θα καταλήξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου