Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην οθόνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οθόνη από το αρμόνιό μου έχει γίνει πολύ αχνή.

Όπως κάθομαι και παίζω, στην οθόνη δεν φαίνεται απολύτως τίποτα.

Αν σκύψω πάνω από την οθόνη τότε φαίνονται οι ενδείξεις αλλά πολύ αχνά.

Επίσης κάποιες φορές (όχι πάντα) η οθόνη καθυστερεί να φωτιστεί, μπορεί και 1-2 λεπτά.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα ποτέ με το αρμόνιό του;

 

(ενημερωτικά έχω το korg PA50)

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων για την όποια βοήθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pa-50 έχει παρατηρηθεί αυτό το πρόβλημα και από άλλους χρήστες.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αυτό:http://www.midipart.gr/main/index.php?page=forum&op=viewThread&id=54530&title=anavosvini-i-othoni-otan-to-anavo#post54551

 

uno: τσέκαρες το lcd contrast?

due: εαν είναι πρόβλημα στις ενώσεις οθόνης με την τροφοδοσία όπως σε άλλα και το έχεις στην εγγύηση στείλε το αύριο το πρωί για service μη το καθυστερείς άλλο.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης του LCD Contrast στο KORG PA50? Το σκέφτηκα αλλά δεν έχω βρει από που ρυθμίζεται αυτό (αν ρυθμίζεται).

Δεν νομίζω να γίνεται. Έχω το manuall σε pdf μορφή, και έκανα αναζήτηση με τις λέξεις contrast, screen, lcd κλπ και δεν έχω βρει τίποτα. Μάλλον δεν θα γίνεται...

 

ΥΓ όχι δεν είναι στην εγγύηση. το έχω πάρει εδώ και χρόνια και μάλιστα μεταχειρισμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος δικό μου, νόμιζα ότι υπάρχει δυνατότητα lcd contrast από το global στα pa-50.

 

Δυστυχώς εφόσον δεν είναι στην εγγύηση φοβάμαι ότι πρέπει να πας για αντικατάσταση οθόνης σε Bon Studio.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επίσης κάποιες φορές (όχι πάντα) η οθόνη καθυστερεί να φωτιστεί, μπορεί και 1-2 λεπτά.

Μπορεί να μην είναι από την ίδια την οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς εφόσον δεν είναι στην εγγύηση φοβάμαι ότι πρέπει να πας για αντικατάσταση οθόνης σε Bon Studio.

 

Αυτό σε πρώτη φάση δεν το μελετάω. Το Bon Studio είναι φαρμακείο! θέλει 40€ με το καλημέρα, για να κάνει τον έλεγχο δηλαδή και να δει τι ακριβώς φταίει, συν το κόστος επισκευής (ανταλλακτικά και εργατικά). Δεν με βλέπω να την γλιτώνω με κάτω από 100€. 350€ έχει καινούργιο. Όχι να δώσω το 1/3 της τιμής του για μια οθόνη που φαίνεται αχνά. Θα κοιτάξω σε κανέναν ηλεκτρονικό της γειτονιάς αν μπορεί να κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί ξέρεις κανέναν ηλεκτρονικό που θα σου πάρει λιγότερα από 40;

Εγώ ξέρω έναν που θα σου πάρει τα διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα synth της Korg διαθέτουν ρύθμιση για τo LCD contrast. Τα περισσότερα απο αυτά έχουν ένα ποτενσιόμετρο στο πίσω μέρος του οργάνου με το οποίο γίνεται η ρύθμιση αλλά κάποια απο αυτά έχουν τη ρύθμιση ψηφιακά μέσω του μενού (global) .

 

Εχε στο νου σου οτι η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι αυτή που επηρεάζει άμεσα το contrast της LCD οθόνης.

 

2. Δοκίμασε να επαναφέρεις το όργανο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (Initialize/reset).

 

Αν τίποτα απο αυτά δε σου λύσει το πρόβλημα πήγαινε το στο Service της BonStudio.

 

Αν δεν σου αρεσει η Μπον Στουντιο, πηγαινε Μενιδι στον Γιωργο στον Οικο Παυλιδη.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korgious έχεις δει ποτέ pa-50 από κοντά? σαν casio βαμμένο ασημί είναι...

κι όμως δεν έχει ldc contrast! διάβαζα όλο τα manual το πρωί, έτσι νόμιζα και εγώ.

Είναι παρτίδες από το εργοστάσιο που βγάζουν πρόβλημα στην οθόνη το έχουν αναφέρει κι άλλοι χρήστες αν και δεν στο βγάλει εντός εγγύησης την έκατσες...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korgious έχεις δει ποτέ pa-50 από κοντά? σαν casio βαμμένο ασημί είναι...

κι όμως δεν έχει ldc contrast! διάβαζα όλο τα manual το πρωί, έτσι νόμιζα και εγώ.

Είναι παρτίδες από το εργοστάσιο που βγάζουν πρόβλημα στην οθόνη το έχουν αναφέρει κι άλλοι χρήστες αν και δεν στο βγάλει εντός εγγύησης την έκατσες...

...ε ''pa''ρατα το τοτε...ακου να μην εχει κοντραστ..

Πηγαινε το στον Γιωργο.Θα σε σενιαρει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου