Προς το περιεχόμενο

Αφαιρεση χρωματος σε ακουστικη κιθαρα


jesu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Πριν ενα χρονο αγορασα μια Ibanez AE απο το το musicstore.

Δεν την ειχα ακουσει ποτε ουτε ειχα παιξει με μια ιδια οποτε το μονο κριτηριο επιλογης ηταν ο σχεδιασμος και το finish (το ξερω οτι θα με βρισετε μετα απο αυτο που ειπα ;D).Ειχα ηδη μια φθηνη ακουστικη  αλλα χρειαζομουν μια ηλεκτροακουστικη για να ηχογραφησεις, λαιβ κτλ.

 

Απο θεμα ηχου ειμαι σχετικα καλυμμενος και ευχαριστημενος για τα λεφτα που την πηρα (450 Ευρα), απλα   πλεον το χρωμα της μου φαινεται καπωςυπερβολικο, τρεντυ να το πω, παντως δεν με τραβαει πια..Και οσοι τη βλεπουν λενε οτι ειναι πολυ ασχημο χρωμα για ακουστικη κιθαρα. Σκεφτηκα να την πουλησω αλλα δεν θελω να την σκοτωσω μονο και μονο για το χρωμα και να την δωσω μιση τιμη.

 

Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να της αφαιρεσω το χρωμα μονος μου χωρις να καταστρεψω την κιθαρα (abalon rozette, το  logo στο headstock)???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι χρώμα. Είτε είναι μια φλίδα ξύλου quilt maple, είτε ένα αυτοκόλλητο που μιμείται το ξύλο. Και στις δύο περιπτώσεις καλύτερα να την πουλήσεις. Ακόμα και χρώμα να ήταν, δλδ, καλύτερα να την πουλούσες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα σε χαλαει τοσο χαρισε τη ;) γιατι αν την πειραξεις δεν προκεται να σου βγει σε καλο κατα 99,9%

Εκτως αν δεν σκοπευεις να ξαναπαιξεις με αυτη.

MARIO003_001.thumb.jpg.79eeaba0dbda24d432ee29878fd9b2ce.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι χρώμα. Είτε είναι μια φλίδα ξύλου quilt maple, είτε ένα αυτοκόλλητο που μιμείται το ξύλο. Και στις δύο περιπτώσεις καλύτερα να την πουλήσεις. Ακόμα και χρώμα να ήταν, δλδ, καλύτερα να την πουλούσες.

Βασικα δεν ειναι ουτε φλουδα ουτε αυτοκολλητο.Το καπακι και το πισω μερος ειναι απο quilited maple ξυλα.Δεν νομιζω η Ibanez να εκανε κατι τετοιο και να λεει οτι εβαλε quilited maple. Και στην τελικη το qulited maple  δεν χρησιμοποιειται και τοσο στις ακουστικες πιστευω.Αν δεις οι περισσοτερες καλες ακουστικες κιθαρες ειναι απο spruce top οποτε πιστευω η επιλογη quilited maple  ηταν καθαρα για αισθητικους λογους πιστευω. Διαψευστε με αν κανω λαθος :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό να είναι ένα από τα τρια: αυθεντικό quilt maple, φλούδα quilt maple, photofinish βάψιμο. Πάντως είναι πολύ ωραίο!προσωπική άποψη)

 

Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει η κιθάρα να ξυστεί ολόκληρη για να φύγει το βερνίκι, να βαφτεί με solid colour χρώμα,να "εξαφανιστούν" τα νερά του ξύλου(ακόμη κι αν είναι laminated/φλούδα) και να ξαναλουστραριστεί... Ολα αυτά όμως κοστίζουν πολύ...

 

Μήπως να την αντάλλαζες ώστε να μη χάσεις λεφτά και να κάνεις και την δουλειά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανό να είναι ένα από τα τρια: αυθεντικό quilt maple, φλούδα quilt maple, photofinish βάψιμο. Πάντως είναι πολύ ωραίο!προσωπική άποψη)

 

Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει η κιθάρα να ξυστεί ολόκληρη για να φύγει το βερνίκι, να βαφτεί με solid colour χρώμα,να "εξαφανιστούν" τα νερά του ξύλου(ακόμη κι αν είναι laminated/φλούδα) και να ξαναλουστραριστεί... Ολα αυτά όμως κοστίζουν πολύ...

 

Μήπως να την αντάλλαζες ώστε να μη χάσεις λεφτά και να κάνεις και την δουλειά σου?

Ειναι αυθεντικο quilit maple. Εχω δει οτι τα νερα απο μεσα ειναι παρομοια με τα νερα εξω και επισης το λεει στα χαρακτηριστικα της κιθαρας δεν νομιζω να εκανε κατι τετοιο η Ibanez. Ειναι σαν να λεει μια εταιρια για μια κιθαρα οτι εχει ταστιερα απο εβενο και στην πραγματικοτητα να εiναι βαμμενο rosewood.

Μπορει να κανω αυτο που  μου λες. Δεν θα την εβαφα σε καμια περιπτωση με solid χρωμα.Απλα σκευτομουν να την αφησω αλουστραριστη.

 

Anyway, Γνωριζει κανεις αν ειναι καλο ξυλο για ακουστικες κιθαρες το quilit maple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway, Γνωριζει κανεις αν ειναι καλο ξυλο για ακουστικες κιθαρες το quilit maple?

 

δεν ειναι αλλα δεν πειραζει μια και στην κιθαρα σου ειναι απλα μια φλυδα (laminate) που σκεπαζει το καπακι (αν ηταν solid quilt maple η κιθαρα σου θα ηταν πανακριβη)

 

στο θεμα μας τωρα,αστην ησυχη μια χαρα ειναι οπως ειναι. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αλλα σου λεει,

 

Ειναι αυθεντικο quilit maple. Εχω δει οτι τα νερα απο μεσα ειναι παρομοια με τα νερα εξω και επισης το λεει στα χαρακτηριστικα της κιθαρας δεν νομιζω να εκανε κατι τετοιο η Ibanez.

 

 

 

βεβαια,μεταξυ μας,εχω ακουσει πως αυτο εχει γινει καποιες φορες(οχι απο την ιμπανεζ)

Ειναι σαν να λεει μια εταιρια για μια κιθαρα οτι εχει ταστιερα απο εβενο και στην πραγματικοτητα να εiναι βαμμενο rosewood.

 

παντως, γνωμη μου ειναι πως θα μπεις σε μεγαλο μπελα και χωρις ιδιαιτερο κερδος!

ετσι οπως το παρουσιασες, δεν σου αρεσει η εμφανιση της κιθαρας σου.

πουλα την και παρε μια αλλη.

αν της βγαλεις το λουστρο, το μονο που θα κερδισεις ειναι να εχεις την ιδια κιθαρα, να μην γυαλιζει και να μην μπορεις να την πουλησεις.

τελος, η λυση του να την στειλεις σε μαστορα, να στην ξυσει και να στην ξαναλουστραρει με ματ λουστρο ισως οικονομικα να σου βγει το ιδιο με την αγορα μιας νεας που να ναι ακριβως οπως την θες!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου