Προς το περιεχόμενο

Ποιος έφτιαξε την κιθάρα μου οεεεοοοο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρω ότι πολλοί βρίσκετε/ουμε τον τυπά αυτόν κάπως ενοχλητικό ή περίεργο, όμως λέει αρκετές αλήθειες μέσα στην παπαρολογία του. Για παράδειγμα έψαξα λίγο αυτά που λέει για το ghostbuilding και είναι 100% αλήθεια. Είναι φαινόμενο της αγοράς αλλά ταυτόχρονα είναι λίγο μούφα να αγοράζεις ibanez αντί για samick αλλά ουσιαστικά να έχεις samick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λίγο - πολύ γνωστές ιστορίες.

 

Εγώ πχ είχα ένα Spector εποχής Kramer (συγκεκριμένα τέλη ΄80s)- το neck through, το πιο ακριβό μοντέλο που έφερνε τότε το γνωστό μαγαζί (που δεν υπάρχει πια).

 

Πίσω από το headstock ένα αμερικάνικο σημαιάκι ΝΑ (με το συμπάθιο).

 

Κορέα καμαρωτή ήταν το όργανο, γιατί το USA Spector κόστιζε τα τετραπλά  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι ισχύουν αυτά, μου τα είχε πει και ενας μαγαζάτορας στο νησί, συγκεκριμένα ότι η Cort έφτιαχνε/φτιάχνει κιθάρες για την Fender και μετά άρχισε δικιά της παραγωγή.

Ουσιαστικά όμως τι θελουμε; Τα specs, τα υλικά και την καλή κατασκευή. Το όνομα είναι η εγγύηση και το approval ας πουμε, εκτός αν μας νοιάζει οτι την κιθάρα την έφτιαξε ο Καμουζάρι που τρώει σταυροπόδι ή ο Steven στην Αμερική που πάει το πρωί για τρέξιμο και τρώει δημητριακά.

 

Όχι;

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν είναι προφανές, με ανατριχιάζει η ιδέα ότι η γιαπωνέζικη prestige ibanez που έχω δεν έχει ακριβώς "μάνα και πατέρα". Να μην πως για τη μεξικάνικη fender μου και την αμερικάνικη les paul. Δεν τις αναγνωρίζω πια  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και αν είναι προφανές, με ανατριχιάζει η ιδέα ότι η γιαπωνέζικη prestige ibanez που έχω δεν έχει ακριβώς "μάνα και πατέρα". Να μην πως για τη μεξικάνικη fender μου και την αμερικάνικη les paul. Δεν τις αναγνωρίζω πια  ;D ;D ;D ;D

 

Πατέρα έχουν, τον Κάσπερ.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται τόσο περιέργο να υπάρχει εταιρία χωρίς εργοστάσιο. Λογικά συμβαίνει και σε άλλους χώρους, αλλά στις κιθάρες μου φαίνεται πιο λογικό να υπάρχει για διάφορους λόγους.

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πολλα ειναι σωστα, αν και ο πολυς ο κοσμος δεν τα ξερει! Για την Ibanez ας πουμε, εχει δικιο που λεει οτι ποτε δεν κατασκευασε κιθαρες, ειναι απλα μια εταιρια που παραγγελνει κιθαρες απο κατασκευαστες ανα τον κοσμο! Την ιδια πρακτικη στην Ιαπωνια ειχαν και οι Greco, η Fender Japan κτλ, οι οποιες φτιαχνονταν στο Fujigen (και φτιαχνονται ακομη)! Ας πουμε για τις Fender Japan εχω διαβασει οτι απο το 1997 και μετα, ενα κομματι της πιτας στην κατασκευη πηρε και η Tokai, γι'αυτο και η διαφορα σε ''Crafted In Japan'' και ''Made In Japan''! Και δεν μιλαμε για τις Made In China πλεον, που εκει γινεται μυλος! Χανει η μανα το παιδι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου