Προς το περιεχόμενο

Stratocaster tremolo: floating/decked or blocked?


Stratocaster tremolo: floating/decked or blocked?  

32 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πως έχετε σεταρισμένο το tremolo της stratocaster (ή οποιασδηποτε κιθαρας εχει παρομοιο τρεμολο)

    • Εχει tremolo η strat μου?
      1
    • Floating οπως το ηθελε και ο Leo & οπως το κανει ο Verheyen & ο Jeff Beck
      22
    • Decked κατι ξέρει ο Γιαννης ο Meyer
      6
    • Blocked ,ο ΚλαΦτον ζει αΦτος μας οδηγει
      3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν νομίζω ότι έχει σημασία σε τι strat, η μία είναι μια Eric Johnson του 95 και η άλλη μια (custom ουσιαστικά) John Mayer με άλλο μπράτσο, μαγνήτες, κλειδιά, συνδεσμολογια κλπ. Και οι δύο φόραγαν δεκάρες αλλά... γέρασα 😎και τώρα φοράνε 9 με 10 μπάσα και τις έχω αρκετά χαμηλά 😉

Επεξεργασμένο από chord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ρωτω διοτι ενω εχω 3 ελατηρια σε fender, σε squier βαζω μονο δυο, με ιδιο σεταπ και 9-42 χορδες. Προφανως τα ελατηρια της squier δεν εχουν ιδια ελαστικοτητα με τα αμερικανικα. Και ηθελα να δω εαν συμβαινει κατι αναλογο και σε σενα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα έχεις υπ όψιν σου ότι υπάρχουν σκληρά και μαλακά ελατήρια. Κατά συνέπεια δεν έχει να κάνει με την μάρκα της κιθάρας. Δεν ξέρω αν υπάρχουν κατασκευαστικες μικροδιαφορες μεταξύ Squier και Fender αλλά με την ίδια ρύθμιση ένα ελατήριο την ίδια τάση έχει. Αν είναι μαλακό η όχι φυσικά  παίζει ρόλο στην αίσθηση. Πειραματίσου. Βάλε τα ελατήρια της Squier στην Fender να δεις υπάρχει διαφορά; 😉

Επεξεργασμένο από chord
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου