Προς το περιεχόμενο

Buzzing στα πρωτα ταστα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και ο τιτλος, αντιμετωπιζω προβλημα buzzing στο 2ο και στο 3ο ταστο, το θεμα, ειναι πως αυτο εγινε ψηλο-ξαφνικα (δεν ειμαι σιγουρος, αλλα δεν πρεπει να υπηρχε πριν λιγο καιρο). Εχετε καμια προταση?

Να σημειωσω πως στην υπολοιπη ταστιερα η κιθαρα παιζει αψογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα τρια πρωτα ταστα φθειρονται περισσοτερο απο τα υπολοιπα,συνηθως...μηπως ειναι ωρα να τ'αλλαξεις?Κατα πασα πιθανοτητα,απο εκει ξεκιναει το προβλημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι μεγαλος σολιστας και τα δικα μου ταστα φθειρονται αποκλειστικα απο το 7 και κατω  ;D

 

Περα απο τη πλακα, η κιθαρα ειναι σχετικα καινουργια και τα ταστα εχουν ελαχιστο ως μηδενικο ιχνος φθορας... Θα δοκιμασω να σφιξω λιγο την βεργα μπας και ερθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πασα πιθανοτητα εχεις κομμενο πολυ χαμηλα το nut... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 με sf. Δοκίμασε για αρχή να βάλεις κάποιο ψηλότερο nut, προτού συνεχίσεις με τα υπόλοιπα πειράματα. Δεν είναι ακριβή η όλη διαδικασία

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό, είναι δυνατόν να ταστάρει στο δεύτερο και στο τρίτο και να μην ταστάρει στο πρώτο τάστο;............ ???

 

Και αν όντως γίνεται ατυτό, είναι σίγουρα θέμα nut και όχι κακών τάστων;

Αλήθεια, τι κιθάρα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και ο τιτλος, αντιμετωπιζω προβλημα buzzing στο 2ο και στο 3ο ταστο, το θεμα, ειναι πως αυτο εγινε ψηλο-ξαφνικα (δεν ειμαι σιγουρος, αλλα δεν πρεπει να υπηρχε πριν λιγο καιρο). Εχετε καμια προταση?

Να σημειωσω πως στην υπολοιπη ταστιερα η κιθαρα παιζει αψογα...

 

Αν το έπαθε αυτό τον καιρό και σχετικά απότομα, τότε μην την ψάχνεις, θέλει χαλάρωμα το truss rod.

Το παθαίνουν κάθε χρόνο τέτοια εποχή (που μειώνεται η θερμοκρασία και αυξάνεται η υγρασία) οι μισές μου κιθάρες.

Και το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει κάπου στο Πάσχα, για τους αντίθετους λόγους.

Τώρα, γιατί δεν τον παθαίνουν οι άλλες μισές, θα σε γελάσω.... Για κατασκευαστικούς λόγους μάλλον , είναι πιο ευπαθείς σε θερμο-υγρασιακές μεταβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας, δεν πιστευω πως ειναι θεμα nut μιας και ειμαι σχεδον σιγουρος πως δεν συνεβαινε παλαιοτερα, το ερωτημα μου ειναι πως μπορει μια μεταβολη στο μπρατσο να επηρεασει την κιθαρα τοσο ψηλα (2-3 ταστο) και μονο εκει?

 

Η κιθαρα ειναι μια american deluxe, μην φανταστειτε καποιο τραγικο τριξιμο, αλλα μονο και μονο που ξερω οτι υπαρχει και ακουγεται ελαχιστα στον ενισχυτη μου την δινει  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος έχει μια τέλε (πολύ καλό κομμάτι) που όμως έχει ένα και μοναδικό πρόβλημα: Το μανίκι σκευρώνει ελαφρώς παραπάνω από μια οποιαδήποτε κιθάρα, γιατί είναι χειροποίητη. Η δικιά σου εργοστασιακή είναι, αλλά μήπως έπεσες σε καμιά αντίστοιχ περίπτωση;

 

Σ' αυτόν τον φίλο ό Τζίμης του είπε ότι το πρόβλημα λύνεται άμα του πας την κιθάρα και την βάλει να την θερμάνει. Κάπως έτσι νομίζω...

Τε σπα, κοίτα και αυτή την εκδοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου