Προς το περιεχόμενο

Από τη σημερινή πρόβα...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

(και άφησα σπίτι την τελε που με βολεύει, που είναι αθόρυβη, αλλά καθαρίζει μετρια με ρίξιμο vol). 

 

Βάλε της treble bleed.

maxresdefault.thumb.jpg.98625a9b72826198bbeb0cacb62fb767.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξηλωσα πριν λίγες μέρες (διότι με το να διατηρεί τα πρίμα δεν καθάριζε σχεδόν καθολου), της έκανα 50s wiring και έχει στρώσει πολύ. Τώρα μου κάνει θόρυβο όταν δεν ακουμπω χορδές. Κάποια βλακεία θα έκανα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

To ξηλωσα πριν λίγες μέρες (διότι με το να διατηρεί τα πρίμα δεν καθάριζε σχεδόν καθολου), της έκανα 50s wiring και έχει στρώσει πολύ. Τώρα μου κάνει θόρυβο όταν δεν ακουμπω χορδές. Κάποια βλακεία θα έκανα.

Δεν νοείται treble bleed χωρις να καθαριζει, ή εχει προβλημα το pot ή εχεις κανει κατι λαθος στη συνδεσμολογια ή δεν επελεξες σωστο πυκνωτη.

Μη θεωρεις δεδομενες τις τιμες που βλεπεις στα σχεδιαγραμματα. Μπορει στη δικια σου κιθαρα να χρειαστει να δοκιμασεις μερικους πριν βρεις τον καταλληλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν νοείται treble bleed χωρις να καθαριζει, ή εχει προβλημα το pot ή εχεις κανει κατι λαθος στη συνδεσμολογια ή δεν επελεξες σωστο πυκνωτη.

Μη θεωρεις δεδομενες τις τιμες που βλεπεις στα σχεδιαγραμματα. Μπορει στη δικια σου κιθαρα να χρειαστει να δοκιμασεις μερικους πριν βρεις τον καταλληλο.

 

Έχω βάλει συγκεκριμένο τύπο treble bleed σε όλες τις κιθάρες με μονοπήνιους και σε μερικές με διπήνιους. Στους διπήνιους τα ξήλωσα διότι μου διατηρούσε υψηλά την ένταση χωρίς να καθαρίζει ουσιαστικά. Προφανώς δεν επέλεξα τον σωστό, διότι στις διπήνιες prs το μαμά treble bleed δουλεύει υποδειγματικά.

Στις μονοπήνιες κιθάρες, μου δουλεύει υπέροχα, εκτός από την συγκεκριμένη τέλε η οποία δεν φέρει μονοπήνιους, αλλά humfree, δλδ humbucker (το ένα coil πάνω στο άλλο). Η συγκεκριμένη κιθάρα, βέβαια, είχε μοντέρνο wiring, και το άλλαξα σε 50s ώστε ρίχνοντας το vol στο 7-8 να έχει καθαρίσει ο πιο πολύς ήχος. Πρωτύτερα, έπρεπε να πάω στο 2, χωρίς να καθαρίζει όσο να θέλω. Πιθανον με σωστό πυκνωρή να δουλεύει κάλύτερα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το λάιβ τελικά έγινε χθες, αργά το απόγευμα. Αρκετό κρύο, και ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα πολύ στο παίξιμο. Τα δάκτυλα μου δεν "άκουγαν". Ξέχασα να ζητήσω από τον ηχολήπτη να ηχογραφήσει το λαιβ. Ούτε και εγώ πάτησα στο κινητό το rec. Τελευταίο μισάωρο μόνο έγραψα ο,τι πρόλαβα, και τι κινητό το είχα στο αναλόγιο μου πανω (ακούγεται πολύ η κιθάρα στο  μιξ). Ο ήχος είναι τρισάθλιος...

 

walking by myself

 

 

money for nothing

 

 

  • Like 5

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίοι και πραγματικά καλή φωνή.Απλα δεν μπορώ να ακούσω άλλο αυτά τα τραγούδια.Κατι πιο πρωτότυπο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Το λάιβ τελικά έγινε χθες, αργά το απόγευμα. Αρκετό κρύο, και ομολογώ ότι δυσκολεύτηκα πολύ στο παίξιμο. Τα δάκτυλα μου δεν "άκουγαν". Ξέχασα να ζητήσω από τον ηχολήπτη να ηχογραφήσει το λαιβ. Ούτε και εγώ πάτησα στο κινητό το rec. Τελευταίο μισάωρο μόνο έγραψα ο,τι πρόλαβα, και τι κινητό το είχα στο αναλόγιο μου πανω (ακούγεται πολύ η κιθάρα στο  μιξ). Ο ήχος είναι τρισάθλιος...

 

walking by myself

 

walking by myself.mp3 2 MB · 137 downloads

 

 

money for nothing

 

money for nothing.mp3 3 MB · 143 downloads

 

 

+2 για τη φωνή

+1 για την κιθάρα στο Walking by myself

-1 για το riff του Money for nothing

 

Μπράβο Γιώργο.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου