Προς το περιεχόμενο

Τι κιθάρα συμφέρει Custom ή Brand?


drketikios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαξιμο?

Μόνο στο τι υλικά μαγνήτες κλπ θα διαλέξεις.

Υπολόγισε για μια rockinger που να σου τη συναρμολογήσει ο Ντουκας πχ τελικό κόστος γύρω στα 700 ευρώ.

 

Πήγαινε στο site της Rockinger και διαλεξε ότι χρειαζεσαι,απο σώμα μέχρι βίδες και απο το νουμερο που θα βγάλεις αφαιρεσε 150 ίσως και παραπάνω ευρώ και είσαι μέσα.

 

Η warmoth είναι πιο ακριβες αλλά έναι ότι καλύτερο ποιοτικά αλλά και σε ποικιλια,έχει ότι καρυδιας καρύδι θες.

 

 

Υπάρχουν πολλοι που ασχολουνται με partcaster ,και εδώ στο φόρουμ πολλοι φτιαχνουν για τον εαυτο τους ή άλλους, (Superfunk,deadendmind,alderbody- λέω στην τύχη μερικους)

 

Ο sf έχει γράψει και ένα άρθρο για τη συναρμολόγηση, ρίχτο μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν ξερω αν θα θεωρηθει διαφημηση αλλα θα το πω!!

 

οσο παραξενο και αν ακουγεται τα τελευταια τρια χρονια δραστηριοποιειται στην Ελλαδα ενας υψηλου επιπεδου οργανοποιος.( και οταν λεω υψηλου, το εννοω ετσι κι αλλιως δεν εχω κανενα συμφερον να πω ψεματα)

 

οσον αφορα τα μοντελα strat, ο ανθρωπος κατασκευαζει οργανα που δεν εχουν απολυτως καμοια σχεση με τα εργοστασιακα fender, g&l κτλ. Δεν νομιζω οτι ειναι η ελαχιστη υπερβολη να συγκριθουν με τις Suhr, Sadowsky strats κτλ...

Και σαφως δεν μιλαμε για parts! Το οργανο ειναι χειροποιητο.

 

Οσο για την τιμη, επειδη κατα κυριο λογο φτιαχνει archtop και semi hollow κιθαρες και γι αυτο τις strat τις αρχιζει απο 1000 ευρω!Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να βρεις και να δοκιμασεις μια κιθαρα του (θα σε παραπεμψει ο ιδιος σε εναν αγοραστη του) και απο κει και περα κρινεις ο ιδιος.

 

Να ξαναπω οτι δεν προσπαθω να προμοταρω τον φιλο μου αλλα σου δειχνω μια εναλλακτικη με την υποτριπλασια  τιμη. Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου πμ για πληροφοριες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πρώτα από όλα ξέρεις να παίζεις? (Μην θεωρήσεις σκληρή την ερώτηση δεν τη κάνω για να σε προσβάλλω)). Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι εάν ξέρεις, τότε ξέρεις και τι θέλεις. Τα καλά partcaster και οι custom κιθάρες από μάστορες είναι πιό ακριβά (προφανώς) γιατί ζητάς συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αλλιώς ένα έτοιμο όργανο σε γλυτώνει από "αστοχίες", μπορείς να το πουλήσεις πιό εύκολα και να κάνεις το επόμενο βήμα σε ιδιοκατασκευή. Σε παραπέμπω σε ένα δικό μου πράδειγμα όπυ έφτιαξα ένα αξιοπρεπές όργανο με 400 ευρώ...Και όταν λέω αξιοπρεπές το βάζω δίπλα από μια Gibson που έχω άρα μπορώ εύκολα να κρίνω

http://www.noiz.gr/index.php?topic=153449.0

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Marathon

 

κοίτα παίζω κιθάρα από τα 13(τώρα είμαι 20),τα είχα παρατήσει για 2 χρόνια λόγω πανελληνίων!!

 

ηλεκτρική παίζω 2-3 χρόνια(ωδείο, εδώ και μισό χρόνο)

 

δεν μπορώ να πω πως είμαι τεχνίτης, αλλά ούτε και φασαρίας.

 

απλά κοιτάω να πάρω μια καινούρια κιθάρα, καλή και οικονομική(μέχρι 700-800).

 

Τώρα έχω μία epiphone ταυράκι, αλλά δεν βγάζει καλό ήχο για αυτά που παίζω.

 

κυρίως παίζω blues,rock,jazz,fun,reggae και καμιά ζεμπεκιά μετα τις 10 μπύρες!!! ;D ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω απλοϊκά (εγώ πλησιάζω τα 50!!! και παίζω με διακοπές από τα 14). Ο κόσμος χωρίζεται στα 2, single coils και humbukers μαγνήτες. Έτσι απλοϊκά διαλέγεις Φεντεροειδείς ή Γκιπσονοειδείς κιθάρες. Είναι θέμα "ηχητικής αισθητικής". Ένα το κρατούμενο.

Οι Fender όπως βλέπεις και στην ιδιοκατασκευή μου γίνονται με 2 κομμάτια ξύλο και 4 βίδες. Οι Gibson (όπως λέει και μέγιστος SF θέλουν μάγκα μάστορα luthier). Δύο τα κρατούμενα. Εσύ αποφασίζεις...

...Θα σου συνιστούσα πάντως να αγοράσεις μία έτοιμη και να τελειώνεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια και διευκρινησες το ποσο που προτιθεσαι να διαθεσεις νομιζω πως η καλυτερη λυση, και οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν, ειναι η σειρα CP της fender:

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0141102344

 

http://www.fender.com/products//search.php?partno=0141100372

 

H τιμη τους ειναι αναμεσα στα 600-700€ (αναλογα με το καταστημα)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα από την μικρή μου μουσική εμπειρία, μάλλον η Φενδερ με ικανοποιούν(ηχητικά πάντα ;D)...γενικά πιστεύω πως για blues &rock αυτές είναι!!

::)

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή custom κιθάρας από τεχνίτη προϋποθέτει ότι έχεις εμπειρία και άποψη για πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που τα θεωρείς πολύ σημαντικά ΓΙΑ ΣΕΝΑ (σου ταιριάζουν περσσότερο στην μουσική που παίζεις), σε σύγκριση με αυτά που σου προσφέρει ένα έτοιμο standard όργανο.

 

Παραδείγματα επιλογών για χαρακτηριστικά :

 

(1) Τύπος ξύλου για το σώμα.

(2) Τύπου ξύλου στο μπράτσο και radius.

(3) Τύπος, χαρακτηριστικά και brand μαγνητών (e.g. Single, Humbucker, P-90: http://en.wikipedia.org/wiki/P-90, Lipstick pickup: http://en.wikipedia.org/wiki/Lipstick_pickup, κ.α. )

(4) Γέφυρα - τρέμολα, κλειδιά.

(5) Φινίρισμα.

 

Τα μαγαζιά partcaster είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης για να αντιληφθείς τι εννοώ http://www.warmoth.com/

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι για να πάς σε τεχνίτη θα πρέπει να έχεις :

 

- Πολύ συγκεκριμένες απαιτήσεις για τα παραπάνω, αντιλαμβανόμενος τι αποτέλεσμα θα έχουν αυτά στο παίξιμο και στην μουσική σου.

- Χρόνο για ψάξιμο και χρήματα.

- Να έχεις συγκρίνει τις υπάρχουσες προτάσεις από έτοιμες κιθάρες των εταιρειών.

- Ο τεχνίτης να είναι ΚΑΛΟΣ.

- Επίσης θα πρέπει να έχεις περίπου στο μυαλό σου το συγκεκριμένο setup που χρησιμοποιείς πετάλια/ενισχυτές για να δέσει περισσότερο το όργανο.

 

Τέλος προσωπικά, πιστεύω ότι δεν υπάρχουν απόλυτα specs για κιθάρα ...

 

Φυσικά εάν διαθέτεις τα χρήματα, το χρόνο και η custom κιθάρα σε κάνει να αισθάνεσαι "καλύτερα", πιθανώς τα κριτήριά σου να είναι συναισθηματικά σε μεγάλο βαθμό, τότε ΦΤΙΑΞ'ΤΗΝ. Πάρε και ένα δείγμα από τιμές (παράδειγμα από Αθήνα http://www.enigmagt.gr/html/enigma_guitars.html)

 

Εάν δεν έχεις άποψη ακόμη και "χτίζεις" εμπειρία, η καλύτερη επιλογή είναι μιά standard κιθάρα εργοστασιακή.

 

Food for thought:

 

Θα αγόραζες custom αυτοκίνητο ?

Θα αγόραζες custom PC ? (Εγώ ναί !!!!)

Θα αγόραζες custom ρούχα/παπούτσια ?

 

 

Memento Mori | Carpe Diem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε, μικρε μου συμπολιτη (πω πω προλογοοοος...  ;D)

 

Aπ' οσα διαβασα και απ'οσα ξερω απο ιδια εμπειρια, θεωρω οτι ειναι καλυτερα να παρεις μια ετοιμη Fender (γιατι οχι μια CP?) γιατι στη φαση που βρισκεσαι ειναι πολυ ευκολο και πολυ πιθανο να "φας πατατα".

 

Ειτε απο λαθος επιλογη σε parts (ξυλα/hardware κλπ), ειτε απο πιθανη "εκμεταλευση" απο πονηρο μαστορα που θα σε "πιασει κοτσο" λογω περιορισμενης εμπειριας στο θεμα...  (πιστεψε με, μπορουν να το κανουν και θα το κανουν αν μπορουν...)

 

Οχι οτι (ολοι) οι μαστορες ειναι κατ' αναγκη "πονηροι", αλλα η φαση προσφερεται για αμαρτια...  ;)

 

Και επειδη οντως κυκλοφορουν μερικοι πονηροι, better safe than sorry.... ;)

 

Ξεκινα με ενα αποδεκτα καλο οργανο, προχωρα, μαθε, αποκτησε εμπειρια/αποψη/προτιμησεις, και αν στο μελλον δεις οτι κατι "σου λειπει" απο αυτη που θα παρεις, ειτε την καρα_custom_αρεις, ειτε πας για κατι αλλο.

Custom ή και παλι ετοιμο...

 

Με τα λεφτα που διαθετεις, οπως ειπαν αρκετοι προ_posters (κατα το προλαλησαντες...), οι CP της Fender μοιαζουν ψιλομονοδρομος...

 

Πανε στο Στολλα ή οπου αλλου πιθανα εχει τετοιες, ψαξ'τες και ...βουρ!

 

Υπαρχει και ο Thomann για ιντερνετικη αγορα. Το μονο μειονεκτημα εκει ειναι οτι δεν θα δοικμασεις πιο πριν το οργανο που θα παρεις (αλλα μπορεις να το στειλεις πισω...).

 

Καλη τυχη!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου