Προς το περιεχόμενο

Τι κιθάρα συμφέρει Custom ή Brand?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά εδώ και καιρό ψάχνω τι κιθάρα να πάρω??

 

Να πάω να πάρω μια Fender Stratocaster από Thomann

 

ή

 

Να πάω σε κανένα τεχνίτη εδώ στη θεσσαλονίκη και να του πω να βάλει όλη του την τέχνη και να μου φτιάξει κάτι στα ίδια επίπεδα(οικονομικά) με τον ίδιο ήχο??

 

Βασικά δεν ξέρω και πόσα παίρνουν οι  τεχνίτες!!!

 

πείτε μου καμιά εμπειρία!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν,

Ας προλάβω τον βομβαρδισμό λέγοντάς σου τα εξής:

 

1) Κάνε ένα καλό search, έχουν γίνει πάρα πολλές συζητήσεις για parts-caster όργανα.

2) Έχεις αποφασίσει budget kαι τύπο οργάνου? από strat σε strat παίζουν πάρα πολλές διαφορές?

3) Έχεις ακούσει / παίξει strat στην ελληνική αγορά για να ξέρεις περίπου τί ζητάς?

4) Γενικώς, το να πάς σε έναν οργανοποιό για να σου φτιάξει ένα όργανο που είναι αρκετά common (όσον αφορά στα parts που κυκλοφορούν ήδη) μπορεί να σου κοστίσει 2 και 3 φορές πάνω από το να το αγοράσεις έτοιμο, ή συναρμολογημένο (από rockinger, warmoth, all parts, ή από τον ντούκα στα γιάννενα).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω η τελικη σου επιλογη εχει να κανει με το κατα ποσο σε ενδιαφερει το brand name και κατα ποσο σε ενδιαφερει η αξια μεταπωλησης. Αν απαντησεις εσυ ο ιδιος σε αυτα νομιζω εχεις καταληξει. Αν σε ενδιαφερουν τοτε η λυση fender (η αλλος επωνυμος κατασκευαστης) ειναι μονοδρομος. Αν οχι πηγαινε σε custom λυση.

 

Προσωπικα νομιζω οτι το 50% της επιτυχιας της η fender strat το οφειλει στο οτι ειναι οτι καλυτερο για customizing  ,αλλαγες κ μετατροπες εκ κατασκευης. Αρα αυτο που θα εκανα εγω στη θεση σου......θα ηταν να παρω μια fender strat, και απο εκει και περα θα πειραματιζομουν πανω της... ;D ;D ;D ;D kai fender και custom  ;D ;D ;D ;D best of both worlds  ;) ;) ;) ;) ;)...με το πλεονεκτημα του να μπορω καποια στιγμη να την επαναφερω στην original κατασταση με οτι αυτο σημαινει για την αξια μεταπωλησης της.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν θα εκανα τιποτα απο ολα αυτα.. :) :) θα εδινα 6 εκατοσταρικα και θα επαιρνα μια απο τις δυο classic player & θα ημουν...πασας απο θεμα strat.. :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ρε παιδιά, εγώ που θέλω να πάρω μια κιθάρα καλή και οικονομική, τι είναι πιο συμφέρον τεχνίτης ή Φενδερ??? ??? ???

 

εννοώ να πάω σε τεχνίτη??ή με τα ίδια λεφτά έπαιρνα μια παρόμια Φενδερ??

 

Δεν με ενδιαφέρει να την πουλήσω μετά, θα την κρατήσω για τη συλλογή μου!! ;D

 

 

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λύσεις

 

Α) fender που μπορεις να την καστομάρεις ή και να την αφήσεις ως έχει

Β) partcaster πχ warmoth rockinger αν δε σε ενδιαφέρει (οπως λες) η αξία μεταπώλησης και θες κάτι ιδιαίτερο στα μέτρα σου.Ειδικά αν έχεις υπόψην κάποιον να αναλάβει τη συναρμολόγηση (πχ Ντουκας ή και εσύ αν το κατέχεις)

Γ) Χειροποιητη απο κάποιον τεχνίτη πχ τον Παναγιωτη Λαμπη εδώ στη Θεσσαλονίκη.Χειροποιητη εννοώ εντελώς ,όχι με έτοιμα parts..Ο συγκεκριμένος μάστορας θα σου πάρει χιλιαρικό και κάτι αν δε κάνω λάθος.

Δ) Χειροποιητη πάλι ,απο έξω (πχ HAAR)

 

Εγώ προσωπικά κλεινω προς το Β ή το Α αν δεν έχεις κάποια κουλή απαιτηση και σου κάνουν τα standard μοντέλα(με κάποια ελαφρια καστομια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) fender που μπορεις να την καστομάρεις ή και να την αφήσεις ως έχει

Β) partcaster πχ warmoth rockinger αν δε σε ενδιαφέρει (οπως λες) η αξία μεταπώλησης και θες κάτι ιδιαίτερο στα μέτρα σου.Ειδικά αν έχεις υπόψην κάποιον να αναλάβει τη συναρμολόγηση (πχ Ντουκας ή και εσύ αν το κατέχεις)

 

αυτό το Β...δεν θέλει πολύ ψάξιμο?????

 

και στοιχίζει παραπάνω από το να πάρω μια έτοιμη στρατο??

Ήταν μια λέξη μοναχά...ελευθερία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου