Προς το περιεχόμενο

Eξωτερική κάρτα ήχου laptop


The Patient

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποια πολύ οικονομική (30-50ευ) κάρτα ήχου για να συνδέω ένα Lenovo Z570 με το στερεοφωνικό μου. Με λίγο ψάξιμο κατάλαβα πως χρειάζομαι ουσιαστικά ένα Digital to Audio Converter, σωστά?

Βρήκα αυτά εδώ, που φαίνεται να κάνουν για τη δουλειά που τα θέλω

 

http://www.bhphotovideo.com/c/product/639303-REG/Numark_STEREO%7CIO_Stereo_iO_USB.html

 

http://www.behringer.com/FR/Products/UCA222.aspx

 

Κάνουν όντως? Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο? Θα δω με αυτά βελτίωση της ποιότητας ήχου του λαπτοπ?

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα?

 

Έχω και μια απορία σχετικά με τη συνδεσμολογία των παραπάνω. Αρκεί να τα συδέσω σε μια USB θύρα και να τραβήξω σήμα μέσω του RCA output στο RCA input του στερεοφωνικού, ή πρέπει να συδέσω την έξοδο ακουστικών που έχουν με το RCA input του στερεοφωνικου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Set the controls for the heart of the sun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγο ψάξιμο κατάλαβα πως χρειάζομαι ουσιαστικά ένα Digital to Audio Converter, σωστά?

Αυτο που χρειζεσαι φίλε patient είναι αυτό:

(Βαζω απ το e-shop γιατι είναι το πιο φθηνό που βρήκα,δεν έχω καμια όρεξη να το διαφημίζω)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750723

μια καρτα ήχου και ειδικά μια τόσο φθηνή κάρτα ήχου δεν θα έχει αισθητή διαφορά.Η διαφορά που θα δείς απο καλύτερα ηχεία ειναι τουλαχιστον 1.000.000 φορες μεγαλύτερη...Αυτα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που χρειζεσαι φίλε patient είναι αυτό:

(Βαζω απ το e-shop γιατι είναι το πιο φθηνό που βρήκα,δεν έχω καμια όρεξη να το διαφημίζω)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750723

μια καρτα ήχου και ειδικά μια τόσο φθηνή κάρτα ήχου δεν θα έχει αισθητή διαφορά.Η διαφορά που θα δείς απο καλύτερα ηχεία ειναι τουλαχιστον 1.000.000 φορες μεγαλύτερη...Αυτα ;D

 

+1 Και εγω ετσι το βαζω. Δεν νομιζω οτι θα εχεις διαφορα στην ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρω πολύ ρε παιδιά, αυτό το έχω ήδη, ετσι συνδέομαι αυτή τη στιγμή και ο ήχος είναι απλά σκατά. Τα ηχεία και ο ενισχυτής μου είναι μια χαρά. Χρόνια τώρα τα έχω συνδεδεμένα με το desktop και ο ήχος είναι πολύ καλός. Το πρόβλημα το έχω όταν τα συνδέω στο laptop.

Set the controls for the heart of the sun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μήπως να δοκιμάσεις να πάρεις μια πολύ φτηνή usb καρτα και να βαλεις το καλώδιο σε αυτή. Εννωώ κάρτα σαν αυτή της φωτο με πολύ λιγα λεφτά. Εγώ ακολουθώ αυτη τη λυση σε ενα λάπτοπ επειδή η καρτα ηχου του πρεπει να εχει χαλάσει και ακούγεται μόνο απο το ένα ηχειο/ακουστικό.

usb-sound-card.jpg

 

Αλλά στην περιπτωση σου μαλλον φταιει κατι αλλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω με αυτά βελτίωση της ποιότητας ήχου του λαπτοπ?

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα?

 

Δεν μπορει καποιος να σου πει με σιγουρια αν θα βρεις διαφορα προς το καλυτερο.Καταρχας μπορει να μην φταιει η καρτα του λαπτοπ.Αν ομως φταιει οντως η καρτα τοτε πρεπει να περιγραψεις περιπου το προβλημα του ηχου(πχ λιγος θορυβος,μη ευκρινες σημα κλπ) και αυτο γιατι μπορει να εισαι απαιτητικος στον ηχο,πρεπει να δωσεις να καταλαβει ο αναγνωστης τι θελεις και μια καρτα εξωτερικη αξιας 30 ευρω που θα σου προτεινει να μην κανει την διαφορα. Σκεψου οτι καρτες λαπτοπ realtek hd συνθηως εχουν καλο ηχο που απο hi-fi ηχεια μεσης αξιας δεν απαιτεις παραπανω ποιοτητα.Αν εχεις απαιτησεις παραπανω απο αυτην την ποιοτητα ηχου θα πας σε καρτες αξιας ανω των 100 ευρω που αγγιζουν τα ορια του επαγγελματικου επιπεδου,να πιασουν τοπο κ τα φραγκα.

 

Έχω και μια απορία σχετικά με τη συνδεσμολογία των παραπάνω. Αρκεί να τα συδέσω σε μια USB θύρα και να τραβήξω σήμα μέσω του RCA output στο RCA input του στερεοφωνικού, ή πρέπει να συδέσω την έξοδο ακουστικών που έχουν με το RCA input του στερεοφωνικου?

Το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις.Καλυτερα για λογους πρακτικους rca ->rca

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλη χρονια !

 

Αφηνοντας εντελως στην ακρη το ενδεχομενο βλαβης

του laptop μηπως χρειαζονται καποιες ρυθμισεις στο

λειτουργικο windows ή/και στο software player ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου