Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για LIVE ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας!!Λοιπον...χρησιμοποιω fender Stratocaster και εναν ενισχυτη Music MAN του 86' λαμπα!!Το προβλημα μου ειναι οτι στις προβες που η ενταση δεν ειναι τοσο αυξημενη και ο χωρος ειναι μικρος ο ηχος με καλυπτει απολυτα!!Ειναι οσο γλυκος και στρογγυλος χρειαζεται!!Στα live ομως ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα...Ο ηχος γινεται σαν ξυραφι και το βαθος του ενισχυτη εξαφανιζεται με αποτελεσμα και εγω να μην αισθανομαι ανετα γιατι ο ηχος αυτος δεν με προδιαθετει να παιξω και επισης δεν υπαρχει καλη συνοχη του ηχου μου με τα υπολοιπα οργανα...Δεν ξερω μηπως βοηθησει καποιο πεταλι η οτιδηποτε τελοςπαντων και για αυτο ζηταω γνωμες!!Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα, welcome... ;D

 

Μια λύση θα ήταν να αλλάξεις λάμπες... Δεν ξέρω, θα σου πουν οι υπόλοιποι... Εγώ θα σου πω μόνο ότι όταν "ανοίγει" ο ενισχυτής, θα πρέπει να κάτσεις ξανά πάνω από το equaliser του και να "παίξεις" με τα κουμπάκια... ;D

 

Δεν σημαίνει ότι επειδή έχεις βρει κάποιον ήχο που σου αρέσει, θα πας και θα παίξεις με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις και στο live...

 

Βεβαιώσου, λοιπόν, ότι έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες που σου δίνει το eq...

 

Κάτι άλλο: Θα ήταν καλό να αλλάξεις τον τίτλο του θέματος σε κάτι πιο συγκεκριμένο, για την ευκολία όλων... Το "αφεντικό" έχει κάνει αμέτρητες επισημάνσεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πολλοί όμως που πιθανώς να μπορούν, δεν θα διαβάσουν καν το thread με τέτοιο τίτλο που του έβαλες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου