Προς το περιεχόμενο

10'', 12'' ή 15'' ηχεία για ενισχυτή μπάσου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για ενισχυτή μπάσου,έχω κατασταλάξει δηλαδής αλλα κοστιζεί αρκετά η καμπίνα και κεφαλή EBS που καταστάλαξα. Ετσι λογο της χρήσης 10'' ηχείων που εχει η καμπίνα της EBS ψάχνω κατι αντίστοιχο, με 900 Ευρώ. Μετα απο έρευνα έπεσα εδω http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba300_210.htm επισής η καλη εικόνα που εχω σχηματισει για τους Αmpeg μετα απο χρηση (καμπίνα με 10'' πάλι) μου εκανε να το σκέφτομαι σοβαρά. Εχω παιξει ομως και σε ενισχυτές με 12'' ηχεία Αmpeg, Sunno, Peavay και Behringer με συνδυασμό 10'' με 15'' (ατυχής στιγμή) δεν έμεινα πολυ ευχαριστιμένος, σε κλειστό χώρο ήταν όλοι οι ενισχυτές που έπαιξα. Η χρήση του ενισχυτή θα ειναι για το σπίτι, studio και κανενα live με μικρές απαιτήσεις. Εσεις τι έχετε να προτεινετε με βάση την εμπειρία σας και τις γνώσεις σας; 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο combo της Ampeg το έχω δοκιμάσει και ήταν αρκετά καλό και βολικό, εαν θέλεις κάτι που να μεταφέρεται σχετικά εύκολα. Δεν ξέρω όμως εαν θα σε καλύψει σε live κατάσταση, δεδομένου ότι τα 10" δεν βγάζουν full μπασίλα (είναι για πιο ροκ καταστάσεις).

 

Στα χρήματα που δίνεις για κάτι πιο ολοκληρωμένο θα κοιταζα και hartke. Δεν έχω προσωπική άποψη όμως έχουν κάποιο όνομα (δεν είναι π.χ. Behringer) και με τα χρήματα παίρνεις και ενισχυτή και καμπίνες. Εαν περίπου θέλεις μια άποψη για το ήχο άκου το Live in San Francisco του Satriani (ο stu ham χρησιμποιεί hartke και συνδυασμό 10" και 15")

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω όμως εαν θα σε καλύψει σε live κατάσταση, δεδομένου ότι τα 10" δεν βγάζουν full μπασίλα (είναι για πιο ροκ καταστάσεις).

 

Όντως ένα 15άρι ηχείο ανταποκρίνεται καλύτερα σε χαμηλές συχνότητες, αν όλα τα άλλα παραμένουν σταθερά, αλλά σε επίπεδο live σε χώρο μέσης χωρητικότητας, θεωρώ ότι μια καλή καμπίνα 2Χ10 είναι υπερεπαρκής (σε συνδυασμό βέβαια με μια αξιοπρεπή κεφαλή).

 

Έχω παίξει και με 15άρι ηχείο πολλά live, αλλά η τωρινή επιλογή του 2X10 βγάζει και αρκετά χαμηλές συχνότητες (αρκετές ώστε να νιώθεις δονήσεις-lol!) και έχει αρκετή διαύγεια, την οποία επιθυμώ.

 

Άλλωστε, δεν είναι μόνο ο αριθμός και το μέγεθος των ηχείων που συντελούν στην ποιότητα του ήχου- κάθε άλλο. Και η κατασκευή της καμπίνας είναι σημαντική παράμετρος, και η ποιότητα των χρησιμοποιούμενων υλικών. Έχω παίξει με 2Χ10 που λόγω αθλιότητας είχε χειρότερη ατάκα από 15άρι ηχείο, με 4Χ10 που υστερούσε από ποιοτικότερη 2Χ10 κ.ο.κ..

 

Άρα, είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα και ίσως οι γενικεύσεις δίνουν ελαφρώς λάθος εικόνα! Άσε που κάθε μπάσσο δίνει άλλο αποτέλεσμα με τον ίδιο ενισχυτή/ηχείο...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα, είναι λίγο πολύπλοκα τα πράγματα και ίσως οι γενικεύσεις δίνουν ελαφρώς λάθος εικόνα! Άσε που κάθε μπάσσο δίνει άλλο αποτέλεσμα με τον ίδιο ενισχυτή/ηχείο...

 

Να σημειωθεί στα πρακτικά,παρακαλώ.

Φίλε μου,αν μπορείς να δοκιμάσεις το όργανό σου με τις χορδές σου στον ενισχυτή που σε ενδιαφέρει,πολύ απλά θα λύσεις τον προβληματισμό σου κατά ένα μεγάλο ποσοστό.)Ας πούμε 83.5%  :)( -ΑΝ,φυσικά,καταφέρεις να τον βρεις για να τον δοκιμάσεις.

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα και 4χ5 ή και 6χ5, κάποιον phil jones δηλαδή. Βέβαια το αν μπορείς να βρεις και να δοκιμάσεις τέτοιο ενισχυτή εδώ...άλλο καπέλο. Φοβερός ήχος πάντως και αρκετά "φορητός".  8)

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε maidena,τον Ampeg BA210 που τον δοκιμασες?

Τον εφερε επιτελους ο Νακας?

Γιατι περιμενω να τον φερει εδω και ενα χρονο!!!

Ειναι καινουριο μοντελο και εχει καθυστερησει πολυ.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου