Προς το περιεχόμενο

Dunlop cry baby classic gcb95 f


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια θελω την αποψη σας πανω στο συγκεκριμενο wah wah.Kαταρχας ειμαι τελειως ασχετος με πεταλια κ την ολη φαση κ εχω ψηθει πολυ να παρω ενα wah wah για αρχη κτλ.Εκανα λοιπον μια βολτα στιν αθηνα κ κατεληξα στον καγμακη του ειπα οτι θελω ενα wah wah το πιο κλασσικο στυλ ας πουμε.Κ μου προτεινε αυτό Dunlop cry baby classic gcb95 f στα 130ευρω περιπου.Μου πε επισης οτι το συγκεκριμενο εχει καπoiα original parts απο το πρωτο εργοστασιο τις dunlop το '60-'70 κτλ. κ μου πε οτι ειναι οτι πιο κλασσικο wah wah βγαινει.Τεσπα εχω ψηθει να το παρω εκανα ενα search στο forum του noiz αλλα δε βρηκα κατι για το συγκεκριμενο πεταλι αλλα μονο για το gcb95 το οποιο λενε οτι χαλαει ευκολα κτλ.Εχει κανεις αποψη για το Dunlop cry baby classic gcb95f?αξιζει τα λ7 του?η να κοιταξω κατι αλλο?Ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

κατα την δική μου ταπεινή γνώμη το gcb95f είναι σχεδόν αν όχι ακριβώς ίδιο με το gcb95..

ήμουν κ εγώ στο ίδιο δίλημμα κ τελικά πήρα το gcb95 μιας κ ακούγονται ακριβώς ίδια..

το έκανα κ true Bypass κ μου βγαλε 4 χρονάκια δουλεια κ δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!

το κακό με τα Dunlop wahs γενικά είναι πως η διαδρομή τους είναι πολύ απότομη στη μέση...

Για τα λ7 τους είναι αρκετά καλά.. αλλά εγώ τώρα θα το πουλήσω κ θα πάρω κανα RMC που σκίζουν (αλλα σου ψιλοσκίζουν κ την τσέπη...) θέλω πλέον κάτι πιο επαγγελματικό για να ολοκληρώσω την πεταλιέρα μου...

 

Πάντως για να αρχίσεις μην το σκέφτεσαι! ή Vox ή Dunlop να πάρεις.. άντε κ κανα Morley (που τα φθηνά της δεν μ αρέσουν αλλά είναι καλή μαρκούλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω hell babe behringer 40 eura και ειμαι ευχαριστημενος..

 

αυτη ειναι η φτηνη λυση ..το αν ειναι και καλη εσυ θα το κρινεις παιζοντας

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιο crybaby και να πάρεις, είναι ένα καλό/στάνταρ wah. Ειδικά αφού είσαι νεος στον χώρο των πεταλιών, θα είσαι μια χαρά με το cry baby...

Όσο για το RMC για το οποίο γράφει κάποιος φίλος, έχουμε πέσει όλοι με τα μούτρα και τα αγοράζουμε  (κι εγώ το έκανα) και αγοράζουμε ουσιαστικά το όνομα και όχι την ποιότητα κατασκευής των παλιών rmc. Εγώ το "έστειλα" γιατί όσο καλό ήχο και να έχει, η ποιότητα κατασκευής του δεν δικαιολογεί την φήμη και πολύ περισσότερο τα λεφτά του...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το RMC για το οποίο γράφει κάποιος φίλος, έχουμε πέσει όλοι με τα μούτρα και τα αγοράζουμε  (κι εγώ το έκανα) και αγοράζουμε ουσιαστικά το όνομα και όχι την ποιότητα κατασκευής των παλιών rmc. Εγώ το "έστειλα" γιατί όσο καλό ήχο και να έχει, η ποιότητα κατασκευής του δεν δικαιολογεί την φήμη και πολύ περισσότερο τα λεφτά του...!

 

Για πες αρνητικά για τα RMC!! Μην την πατήσω κ εγώ...... πες κ ποιο RMC είχες κ τι πρόβλημα έβγαλε (αν έβγαλε..)...

Thanks..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το RMC για το οποίο γράφει κάποιος φίλος, έχουμε πέσει όλοι με τα μούτρα και τα αγοράζουμε  (κι εγώ το έκανα) και αγοράζουμε ουσιαστικά το όνομα και όχι την ποιότητα κατασκευής των παλιών rmc. Εγώ το "έστειλα" γιατί όσο καλό ήχο και να έχει, η ποιότητα κατασκευής του δεν δικαιολογεί την φήμη και πολύ περισσότερο τα λεφτά του...!

 

Για πες αρνητικά για τα RMC!! Μην την πατήσω κ εγώ...... πες κ ποιο RMC είχες κ τι πρόβλημα έβγαλε (αν έβγαλε..)...

Thanks..

 

rmc picture wah

Ποτενσιόμετρο - on/off switch - Είσοδος ρεύματος σπασμένη - βίδα ρύθμισης σκληρότητας πεταλιού (χαλαρώνει συνέχεια) - φτηνά υλικά κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frunobulax αν παίξεις με το Fulltone Cl. Dlx. θα με θυμηθείς... είναι στην κυριολεξία αλεξίσφαιρο (όχι, δεν κάνω καθόλου πλάκα, θα το άφηνα σε πεδίο βολής χωρίς απολύτως κανένα ενδοιασμό - αν δεις τα τοιχώματά του είναι από μασίφ βαρύ χοντρό μέταλλο). Να φανταστείς ότι ο πρώτος υποσυνείδητος συνειρμός όταν το πήρα στα χέρια μου ήταν να κοιτάξω αν υπάρχει κανένα πόδι μου από κάτω! Μιας και έχει και γωνίες, γίνεται χαλαρά φονικό όπλο.

 

Και επίσης φοβερός ήχος, πολύ παραμετροποιήσιμο, καταπληκτική διαδρομή, αίσθηση ούτε πολύ σκληρή, ούτε "παιχνιδιού", άστα να πάνε δλδ. Αν δεν έκανε κι ένα σκασμό λεφτά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rmc picture wah

Ποτενσιόμετρο - on/off switch - Είσοδος ρεύματος σπασμένη - βίδα ρύθμισης σκληρότητας πεταλιού (χαλαρώνει συνέχεια) - φτηνά υλικά κατασκευης.

 

thanks! θα ρωτήσω κι άλλους μήπως κ ήταν τυχαίο κ θα δω τι θα κάνω...

 

κατι αλλο if_it_is τι εννοεις οτι του κανες true bypass??ξαναλεω ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα πεταλια :-[

 

είναι η διαδικασία κατα την οποία αλλάζεις τον διακόπτη ενός πεταλιού ετσι ώστε το σήμα όταν το πετάλι είναι off να περνάει αναλλοίωτο σαν να μήν υπάρχει εφέ..

 

τα dunlop, boss, ibanez τύπου πετάλια δεν έχουν true bypass κ γιαυτό μπορεί να σου αλλοιώσουν λίγο τον καθαρό ήχο όταν είναι off..

Ψάξε κ στο forum κ θα δεις να συζητιέται πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου