Προς το περιεχόμενο

Αγορά κλασσικής κιθάρας, μια μικρή βοήθεια....


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το intonation φταίνε κατά 90% οι σάπιες χορδές, βάλε κάποιες από αυτές εδώ και θα γουστάρεις, φτηνές και καλές.

 

http://www.webstrings.com/classical_guitar_strings.html

 

Για το ταστάρισμα φταίει το ότι κάποια τάστα θέλουν λίγο χτύπημα, μάλλον το 11-12. Κάντο με πλαστικό ή ξύλινο σφυράκι, ή βάλε κάποιο μαλακό υλικό πάνω τους  πριν τα χτυπήσεις με μεταλλικό σφυράκι.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σφυράκι το έκανα χθές αλλά επειδή είναι πρώτη φορά που το κάνω ψιλοφοβίθηκα να βαρέσω πολύ και δεν φαίνεται να εχει κάνει κάνει.

Θα πάρω απο δευτέρα χορδές και θα το χτυπήσω πάλι να δώ τι γίνεται.Πάντως με το μάτι δεν φαίνεται τπτ στο τάστο.

Το intonation αν δεν φτιαχτεί απο τις καινούριες χορδές τι μπορω να κάνω στον καβαλάρη?Μπορώ να πειράξω μόνος μου τπτ?Αν όχι νταξ δεν είναι κ τπτ σοβαρό μιάς και εκεί σόλο δεν παίζει να κάνει εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς άλλαξε χορδές και μετά βλέπουμε ποιο απο τα δυο προβλήματα υπάρχει ακόμα και σε ποιο βαθμό.

 

Ξέρεις να αλλάζεις χορδές σε κλασσική?Δεν έχουν μπαλάκι στο τέλος όπως της ηλεκτρικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mη το γελάς, ξέρω πολλους ηλεκτρικους που όταν τους λες να αλλάξουν χορδες σε κλασσική σε κοιτανε σα να τους λες να αλλάξουν παμπερς σε ελέφαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τα πάμπερς τα αλλάζω σε ελέφαντα τότε αλλάζω και χορδές.Ντάξ είμαστε.Βασικά 1 φορα αλλαξα σε κλασσική.Το έβλεπα δύσκολο αλλά δεν ήταν.Φαίνεται είμαι απο τους πιο γαμάτους.

 

tassos1978 Δε γεννηθηκε ακόμα αυτός που θα κάνει πλακίτσα σε μένα.Αντερστούντ?Το φορουμ είναι σοβαρότατο δεν δέχετε τέτοιου είδους χιδαιότητες πόσο μάλλον σε ένα ευγενέστατο,σεβαστό,σοβαρό άτομο σαν εμένα.Μη βλέπεις που δεν έχω κάρμα......Είμαι αλεξικέραυνος σε αυτά τα πράματα δε τα δέχομαι με τπτ.Ακούς εκεί ρε παλεκάρι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστε έτσι.... Λοιπόν μάγκα μου στις 8 απόψε στην πλατεία Συντάγματος ραντεβού να λύσουμε τις διαφορές μας με τα χέρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου