Προς το περιεχόμενο

help για την πρώτη μου κιθάρα!


vagelis92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά!!

Λοιπόν τον Άυγουστο που αποφάσισα να ξεκινήσω ηλεκτρική μετά από 4 χρόνια κλασικής κιθάρας, πήγα στον Νάκα για να ρωτήσω τι προτείνουν για πρώτη κιθάρα γύρω στα 300-400 ευρώ... Αμέσως μ έδειξαν την Yamaha Pacifica 112 την CPJ... Ετσι λοιπόν αφού είχα ακούσει ότι η Yamaha έχει αρκετά αξιόπιστα όργανα για αρχή μετά απο 2 μήνες έγινε δικιά μου με 380 ευρώ... Έχει 2 μονούς και 1 διπλό στην γέφυρα, vintage tremolo κλπ (θωμάς για περαιτέρω)... Ο πρώτος μ καθηγητής μου είπε ότι είναι μια πολύ καλή κιθάρα για να αρχίσω σιγα σιγα... Ο επόμενος όμως μόλις την είδε μονο που δεν με έβρισε και μου είπε ότι έκανα τεράάάάάστιο λάθος που την αγόρασα... Επειδή λοιπόν μου αρέσει πολύ η κιθάρα μου όσο και σε εμφάνιση (βλέπε avatar) όσο και σε ήχο και θέλω να την κρατήσω κάμποσο καιρό ακόμα είπα να ρωτήσω.... Αξίζει ή σε λίγο καιρό θα θέλει άλλαγμα?????

Sorry αν σας κούρασα με την ιστορία της ζωής μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού εσένα σου αρέσει και σε εμφάνιση και σε ήχο τότε όλα τα αλλα περιτεύουν.

Η κιθαρούλα είναι μια χαρά και αν αργότερα θες της πετάς και κανά καλύτερο μαγνητάκι πάνω και είσαι

πρώτος.

Έχω παίξει με την συγκεκριμένη και μου άρεσε πολύ , την είχε ο καθηγητής μου στο ώδείο και την επέλεξε μέσα από πολλά όργανα στην χαμηλή κατηγορία τιμής και την είχε για βασικό του όργανο και σε live για jazz και σε πίστα για ελληνικά και παντού. Οπότε καθώς βλέπεις το αν αξίζει είναι υποκειμενικό για τον καθένα, σε κάποιους κάνει και σε άλλους όχι. Αφού όμως εσένα σου κάνει τότε σίγουρα αξίζει. ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε vag92,

έχω μια γιαμαχα 112 και μια ibanez rg. Μπορώ να πώ ότι η γιαμαχα είναι πολύ καλή κιθάρα, αναλόγως και το στυλ σου της πετάς και κανα μαγνήτη αργότερα(εγώ της έβαλα εναν emg). Ύστερα από κάποια χρόνια μπορείς να πάρεις κ μία καλύτερη με περισσότερα χρήματα. Επίσης η γιαμάχα λέει πολύ για μοντες...Της έχω αλλάξει τα φώτα να φανταστείς..Οπότε μην ανησυχείς κατά τη γνώμη μου...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και αξιζει, μια χαρα οργανο ειναι. Αν σε βολευει στο χερι, σου αρεσει ο ηχος της και δε ξεκουρδιζεται, τοτε κρατα την για μια ζωη.

 

Τι σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά!!

Λοιπόν τον Άυγουστο που αποφάσισα να ξεκινήσω ηλεκτρική μετά από 4 χρόνια κλασικής κιθάρας, πήγα στον Νάκα για να ρωτήσω τι προτείνουν για πρώτη κιθάρα γύρω στα 300-400 ευρώ... Αμέσως μ έδειξαν την Yamaha Pacifica 112 την CPJ... Ετσι λοιπόν αφού είχα ακούσει ότι η Yamaha έχει αρκετά αξιόπιστα όργανα για αρχή μετά απο 2 μήνες έγινε δικιά μου με 380 ευρώ... Έχει 2 μονούς και 1 διπλό στην γέφυρα, vintage tremolo κλπ (θωμάς για περαιτέρω)... Ο πρώτος μ καθηγητής μου είπε ότι είναι μια πολύ καλή κιθάρα για να αρχίσω σιγα σιγα... Ο επόμενος όμως μόλις την είδε μονο που δεν με έβρισε και μου είπε ότι έκανα τεράάάάάστιο λάθος που την αγόρασα... Επειδή λοιπόν μου αρέσει πολύ η κιθάρα μου όσο και σε εμφάνιση (βλέπε avatar) όσο και σε ήχο και θέλω να την κρατήσω κάμποσο καιρό ακόμα είπα να ρωτήσω.... Αξίζει ή σε λίγο καιρό θα θέλει άλλαγμα?????

Sorry αν σας κούρασα με την ιστορία της ζωής μου!!!

 

Αν εσένα σου αρέσει, τόσο σε εμφάνιση όσο και σε ήχο ... δεν τίθεται θέμα ότι και να λέει ο άλλος.

 

Τι θα πεί "τεράστιο λάθος" ? Αυτά είναι ανοησίες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για bridge http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sh4bk_jeff_beck_pickup.htm (φρόντισε να είναι trembucker). Για μονούς, θέλει συζήτηση...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 για τον Seymour Duncan SH4

Ιδανική επιλογή για την κιθάρα σου.

Σκεψου ότι τα ακριβότερα μοντελα Pacifica βγαίνουν με τον συγκεκριμένο μαγνήτη στο bridge.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα σου φίλε και συνονόματε Βαγγέλη είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ όχι μόνο για τα λεφτά της, αλλά και γενικότερα σαν κιθάρα.

Πραγματικά λυπάμαι παντως που ένας καθηγητής (που καλώς ή κακώς είναι "μεντωρας" στα πρώτα βήματα ενός μαθητή) μπορεί να λειτουργήσει έτσι αποτρεπτικά στην πορεία του μαθητή του. Ούτε σε φίλο μου δεν θα έλεγα "ποπο χάλια όργανο πήρες", όχι σε έναν νέο μαθητή. Πόσο μαλλόν οτάν ΔΕΝ είναι ένα κακό όργανο!!!

 

Παίξε όσο αντέξεις με την κιθάρα σου όπως είναι και αν στην συνέχεια καποια στιγμή νιώσεις την αναγκη, άλλαξε μαγνήτες.... thats my 2 cents!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]Πραγματικά λυπάμαι παντως που ένας καθηγητής (που καλώς ή κακώς είναι "μεντωρας" στα πρώτα βήματα ενός μαθητή) μπορεί να λειτουργήσει έτσι αποτρεπτικά στην πορεία του μαθητή του. Ούτε σε φίλο μου δεν θα έλεγα "ποπο χάλια όργανο πήρες", όχι σε έναν νέο μαθητή. Πόσο μαλλόν οτάν ΔΕΝ είναι ένα κακό όργανο!!![...]

Ε μπορεί να μην την πήρε από τον επίσημο συνεργάτη του ωδείου / καθηγητή και να χάθηκε η προμήθεια...  :-\

 

Πάντως η κιθάρα είναι αξιοπρεπέστατη...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου