Προς το περιεχόμενο

Orchestral Voices για όλα τα Motif!


Wind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην ορολογία των Motif αυτά λέγονται System Effects. Το Master effect των Motif είναι ένα

τρίτο που μπαίνει τελευταίο στην τελική μίξη (σαν mastering) και είναι συνήθως compression

(εκτός και αν είσαι πολύ κάφρος και βάλεις distortion).

 

Επειδή απέκτησα πρόσφατα τη συλλογή σας διαβεβαιώνω ότι χρησιμοποιεί μόνο διάφορους τύπους

reverb από τα system effects - ούτε καν chorus. Και είναι λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι όλα τα insert

effects που παρέχουν τα συνθεσάιζερς ουσιαστικά προσωμοιώνουν τα πεταλάκια του κιθαρίστα, το leslie

των hammonds κά. Το chorus στην ορχήστρα επιτυγχάνεται φυσικά: με το να παίζουν πολλά όργανα μαζί.

Αρα μια ορχήστρα που παίζει το μόνο εφφέ που έχει είναι το reverb: αντίχηση του δωματίου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ WIND (νομίζω είσαι ο Γιάννης Μελάς , έτσι;) το ξέρω ότι τα Master Effects στο Motif λέγονται System Effects γιατί πολύ απλά είμαι κάτοχος MotifES , απλά επηρεάστηκα από άλλα synth τα οποία χρησιμοποιώ.

Εν τέλει Reverb χρησιμοποιείται σ'αυτούς τους ήχους , είπα κι εγώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο ντόρος για τα εφέ? Έτσι και αλλιώς το ΜΟΤΙΦ έχει τα καλύτερα δείγματα στην αγορά. Καί έτσι και αλλιώς όταν μιλάμε για ακουστικά δείγματα , αν τα δείγματα δεν είναι πολύ καλά,  όσο και να τα φορτώσεις με εφέ δεν θα ακουστούν καλύτερα απλώς πιο υποφερτά. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα το Orchestr'ale και ενώ τα demos μου άρεσαν πολύ , τελικά μπορώ να πώ ότι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.

Tα presets με ήχους ορχήστρας προσωπικά τα θεωρώ πολύ ανώτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έπιασε να διαλαλείς την απογοήτευσή σου και στο ξένο φόρουμ και εδώ.

Η ηθική συνιστά όταν σου αρέσει κατι να το λές σε όλους. Οταν δε σου αρέσει να το λές πρώτα στους δημιουργούς.

Δεν πιστεύω να μη δέχονταν refund αν τους εξηγούσες ότι θεωρίες τα demos misleading...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα το Orchestr'ale και ενώ τα demos μου άρεσαν πολύ , τελικά μπορώ να πώ ότι ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ.

Tα presets με ήχους ορχήστρας προσωπικά τα θεωρώ πολύ ανώτερα.

 

macron  να συμειωθεί κάτι εδώ σχετικά με τους ορχηστρικούς ήχους.

 

Όλα είναι στον τρόπο που παίζεις, δηλαδή αν κάτσεις και ακούσεις ένα βιολί μόνο του θα σου φανέι τρομερά βαρετό , όταν όμος το ρίξεις το ένα πάνω απο το άλλο και παιξεις με το velocity-aftertouch το αποτέλεσμα θα είναι πολύ ζωντανό. Τα συγκεκριμένα δείγματα  πχ χρησιμοποιούν το Modulation wheel για ένταση.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έπιασε να διαλαλείς την απογοήτευσή σου και στο ξένο φόρουμ και εδώ.

Η ηθική συνιστά όταν σου αρέσει κατι να το λές σε όλους. Οταν δε σου αρέσει να το λές πρώτα στους δημιουργούς.

Δεν πιστεύω να μη δέχονταν refund αν τους εξηγούσες ότι θεωρίες τα demos misleading...

 

Κύριε Wind υποδείξεις περί της ηθικής μου ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ. Τέτοιου είδους συγκεκαλυμμένες μομφές ας τις απευθύνετε σε άλλους.

 

Η έννοια των fora είναι ο καθένας να εκφράζει την άποψή του ΕΛΕΥΘΕΡΑ και να ενημερώνονται οι καταναλωτές , γιατί οι ήχοι για τους οποίους μιλάμε δεν είναι δωρεάν , είτε σε κάποιους αρέσει η κριτική είτε όχι. 

 

Δηλαδή μας λέτε ότι όταν κάτι μας αρέσει να το διαλαλούμε ώστε εμμέσως να κάνουμε διαφήμιση σε ένα εμπορικό προϊόν , ενώ όταν δεν μας αρέσει να το αποσιωπούμε μην τυχόν και επηρεαστούν οι πωλήσεις .

 

Στο κάτω-κάτω εξέφρασα καθαρά προσωπικές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ρε παιδια ακομα και στο βιντεο ακουγεται καθαρα αυτο το απαισιο stepping effect οταν αυξανει την ενταση μεσω του breath controller...Απορω πως το αφησαν ετσι να και δεν το διορθωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου