Προς το περιεχόμενο

Σκαφάκια (γενικές πληροφορίες..)


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι D Addario flats δεν ειναι pure nickel οπως οι Pyramid οποτε δεν εχουν την υπεροχη αισθηση και κυριως των ηχο των "πραγματικων" φλατ χορδων.

 

όταν μιλάς για nickel εννοείς και στα καντίνια?? γιατι πολλές που έψαξα είχαν steel καντίνια και nickel τις wounded...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1. χορδες = υπαρχουν και οι halfrounds που μοιζουν σε υφη με τις φλατ ενω δεν ειναι δες GHS

 

2. set up = συνηθως το action πολλοι το θελουν χαμηλο σε βαθμο ακομα και να τασταρει η κιθαρα αλλα να μη βγαινει στον ενισχυτη

 

3. ενισχυτης = με τι παιζεις αληθεια? διαλεξε μικρουσ λαμπατουσ με απαλο overdrive χωρις πεταλια...θα παθεις!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι D Addario flats δεν ειναι pure nickel οπως οι Pyramid οποτε δεν εχουν την υπεροχη αισθηση και κυριως των ηχο των "πραγματικων" φλατ χορδων.

 

όταν μιλάς για nickel εννοείς και στα καντίνια?? γιατι πολλές που έψαξα είχαν steel καντίνια και nickel τις wounded...

 

σε ΟΛΑ τα ειδη χορδων για κιθαρα τα καντινια ειναι ΙΔΙΑ (δηλ.plain steel) ολη η "φασαρια" γινεται για τις "τυλιχτες" χορδες (των οποιων βεβαια ο πυρηνας αποτελειται απο ....steel καντινια....) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. χορδες = υπαρχουν και οι halfrounds που μοιζουν σε υφη με τις φλατ ενω δεν ειναι δες GHS

 

2. set up = συνηθως το action πολλοι το θελουν χαμηλο σε βαθμο ακομα και να τασταρει η κιθαρα αλλα να μη βγαινει στον ενισχυτη

 

3. ενισχυτης = με τι παιζεις αληθεια? διαλεξε μικρουσ λαμπατουσ με απαλο overdrive χωρις πεταλια...θα παθεις!!!!!!!

 

1. ok!!

 

2. κι εγώ κάπως έτσι το προτιμώ τελικά!

 

3. παίζω με roland jc-120 ή με την πολύ καλή προσομοίωση του cube 30 για το σπίτι.. ποτέ δεν μ άρεσε η λαμπίλα στα full-hollow σκαφάκια.. αυτό που πρότεινες το θεωρώ ιδανικό για 335 στυλ κιθάρες.. ;)

 

thanks και πάλι παίδες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν! έβαλα τελικά για αρχή τις Thomastik JAZZ Swing και μου φαίνονται αρκετά καλές και ισορροπημένες!

 

Από κει και πέρα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τους μαγνήτες.. συνήθως σε σκαφάκια τους ρυθμίζουν ψηλά η χαμηλά?? το θέμα είναι πως δεν έχουν πολύ ένταση (συγκριτικά για να ακουστεί η solid ηλεκτρική μου σε ίδια ένταση με το σκαφάκι πρέπει τη έχω την solid πχ στο 2 και το σκαφάκι στο 4.. το καταλαβαίνω ως ένα σημείο αλλά τόση διαφορά είναι φυσιολογική?) γιαυτό τους έβαλα αρκετά ψηλά, αλλά τότε μου έβγαλαν κάτι περίεργα πρίμα που μου χαλούσαν όλη την jazzίλα και με το tone ψιλοέφτιαχνε αλλά και πάλι κάτι με χαλούσε.. μετά που τους χαμήλωσα λίγο ήταν οκ αλλά  με λιγότερη ένταση.. κάτι που πάλι με χαλάει γιατί δεν βγαίνω καλά σε live με τον cube 30 ας πούμε..

κανένα tip αν έχετε θα μου φανεί χρήσιμο.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου