Προς το περιεχόμενο

Σκαφάκια (γενικές πληροφορίες..)


if_it_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χαρά σας!

 

τον τελευταίο χρόνο έχω καταπιαστεί περισσότερο με την Jazz Πλευρά της κιθάρας..(προσπαθώ τουλάχιστον!! Ξέρετε!)

και έτσι πήρα και ένα σκαφάκι πριν ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! ;D ;D

Χαίρομαι επίσης γιατί τα Jazz ακούσματα που είχα καιρό πριν με κατευθύνουν αρκετά στη λογική της Jazz! ;D

 

Το θέμα όμως είναι πως αν και έχω ψάξει πολύ και έχω μάθει αρκετά, δεν ξέρω και τα πάντα για το συγκεκριμένο είδος κιθαρών! Ρίχτε φώτα λοιπόν!! :)

 

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να δω τι υπάρχει από Flat χορδές! έχω δοκιμάσει μόνο Gallis 12άρες και D'addario 12άρες..

Έχω μείνει στις D'addario γιατί οι Gallis είχαν πρόβλημα στο intonation και με ξενέρωσαν.. υπάρχει βέβαια περίπτωση να έπεσα σε ελαττωματικό set..

Θέλω λοιπόν την γνώμη σας για Flat και από άλλες μάρκες αλλά δοκιμασμένες για να μην ξενερώσω πάλι... και επίσης να μου πείτε αν το να βάλεις 11άρες ή 12άρες ή ό,τι άλλο, είναι καθαρά θέμα γούστου ή αν παίζει και κάποιον ρόλο στο στύλ της Jazz παι παίζεις κτλ..

 

Από κει και πέρα θα ήθελα συμβουλές πάνω στο setάρισμα μιας ακαφάτης για να ξέρω αν υπάρχει κάποιο μικρό μυστικό που την κάνει να διαφέρει απ τις υπόλοιπες κιθάρες! δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι αυτό(π.χ. το Action σε μια σκαφάτη πως είναι συνήθως?? ή είναι και πάλι θέμα γούστου?? ???

Ή τι διαφορά έχει ο μεταλλικός απο τον ξύλινο καβαλάρη που με έφεραν μαζί με την κιθάρα?

 

Γενικά ρίχτε ό,τι πληροφορίες έχετε για να μπορώ να χαρώ στο έπακρο την κιθάρα μου!! 8)

(πείτε ακόμα και πράγματα που σας φαίνονται αυτονόητα γιατί π.χ. όταν πήρα την κιθάρα δεν ήξερα ότι για Jazz βάζω Flat χορδές!! :o ???)

 

Αν έχετε και κάποιο καλό και εύκολο βιβλιαράκι (όχι για αρχάριους) που να εξηγεί την λογική της Jazz για να τη βάλω στο κεφάλι μου πιο τακτοποιημένα και προχωρήσω ακόμα πιο γρήγορα ρίχτε το κι αυτό!! :D

 

Σας παρακαλώ να αποφευχθούν οι απαντήσεις του στύλ:

 

"Εγώ δεν έχω παίξει ποτέ μα σκάφος αλλά απ την ηλεκτρική κατάλαβα πως οι 12άρες είναι πιο σκληρές και δύσκολες απ τις 11άρες" κτλ κτλ.. :P

 

Θα προτιμούσα λοιπόν απόψεις από προσωπική σας εμπειρία!! 8)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!  ;)

 

Ά! η κιθάρα μου είναι αυτή:

http://www.thomann.de/gr/ibanez_af125nt.htm

AF125NT.jpgIbanez_AF125nt-naturale_con_astuccio_rigido_incluso_985_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω λοιπόν την γνώμη σας για Flat και από άλλες μάρκες αλλά δοκιμασμένες για να μην ξενερώσω πάλι... και επίσης να μου πείτε αν το να βάλεις 11άρες ή 12άρες ή ό,τι άλλο, είναι καθαρά θέμα γούστου ή αν παίζει και κάποιον ρόλο στο στύλ της Jazz παι παίζεις κτλ..

Jazz μπορείς να παίξεις και με roundwound χορδές, και με light χορδές, και με μονούς μαγνήτες, και με solidbody κιθάρα και με ότι θες. Απλά ο μουντός ήχος της jazz κιθάρας που συνηθίσαμε όλοι από τις ηχογραφήσεις της δεκαετίας του '50 και του '60 βγαίνει κυρίως από σκάφη με flat χορδές με το neck μαγνήτη και το tone κάπου στη μέση. Κατά τα άλλα, τα γνωστά: heavy χορδές = μεγάλη τάση, πιo γεμάτος ήχος, no bends (εκτός αν είσαι SRV). Οι 11άρες είναι ένας καλός συμβιβασμός κατά τη γνώμη μου.

 

Από κει και πέρα θα ήθελα συμβουλές πάνω στο setάρισμα μιας ακαφάτης για να ξέρω αν υπάρχει κάποιο μικρό μυστικό που την κάνει να διαφέρει απ τις υπόλοιπες κιθάρες! δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι αυτό(π.χ. το Action σε μια σκαφάτη πως είναι συνήθως?? ή είναι και πάλι θέμα γούστου?? ???

Ή τι διαφορά έχει ο μεταλλικός απο τον ξύλινο καβαλάρη που με έφεραν μαζί με την κιθάρα?

Κάνε search στο forum. Θα βρεις πολύ πράμα.  :)

 

Αν έχετε και κάποιο καλό και εύκολο βιβλιαράκι (όχι για αρχάριους) που να εξηγεί την λογική της Jazz για να τη βάλω στο κεφάλι μου πιο τακτοποιημένα και προχωρήσω ακόμα πιο γρήγορα ρίχτε το κι αυτό!! :D

Εύκολο, αλλά όχι για αρχάριους; Please explain. (Μάλλον ψάχνεις για βιβλίο jazz αρμονίας για αρχάριους) ;)

 

Τέλος, τα σκάφη δεν έχουν καμία μυθική υπόσταση (εκτός αν μιλάμε για καμία D' Aquisto). Κιθάρες σαν όλες τις άλλες είναι, απλά (συνήθως) πιο όμορφες.  :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε και κάποιο καλό και εύκολο βιβλιαράκι (όχι για αρχάριους) που να εξηγεί την λογική της Jazz για να τη βάλω στο κεφάλι μου πιο τακτοποιημένα και προχωρήσω ακόμα πιο γρήγορα ρίχτε το κι αυτό!! :D

Εύκολο, αλλά όχι για αρχάριους; Please explain. (Μάλλον ψάχνεις για βιβλίο jazz αρμονίας για αρχάριους) ;)

 

Εννοώ εύκολα γραμμένο και κατανοητό (γιατί έχω διαβάσει μερικά που ούτε αυτός που το έγραφε δεν καταλάβαινε) το οποίο όμως να μην είναι για αρχάριους..(να μην εξηγεί τι είναι η Do majore και μετά να σου λέει πάρε το 2ο βιβλίο για την συνέχεια!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Παραπέμπω τότε σε σχετικό μήνυμα από επαγγελματία του χώρου:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154624.msg184379#msg184379

 

Επίσης, μπορείς να κατεβάσεις άπειρα τέτοια βιβλία από τις γνωστές internetικές τοποθεσίες, να δεις αν σου κάνουν, και μετά να τα αγοράσεις. (είδατε πόσο politically correct είμαι;  ;D ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να δω τι υπάρχει από Flat χορδές! έχω δοκιμάσει μόνο Gallis 12άρες και D'addario 12άρες..

 

οι καλυτερες φλατ χορδες ειναι με διαφορα αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/pyramid_gold_flatwound_412100.htm

 

π.χ. το Action σε μια σκαφάτη πως είναι συνήθως?? ή είναι και πάλι θέμα γούστου??

 

γενικα μια και δεν θα κανεις Bends αλλα μια και θα παιζεις με φλατ χορδες μπορεις να εχεις οσο χαμηλο action θες (ετσι κι αλλοιως οι φλατ δεν τριζουν οπως οι round)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωωωωωωωωω!!!! Κούκλα η κιθάρα σου my friend!!!!!! Θέλω να πάρω κάποια στιγμή μια τέτοια............. αξίζει τα $$ της εεε? :)

 

Αμα θες να την πουλήσεις πες μου ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθίζεται πάντως high action και αυτό λόγο του οτι , οπως το έχω διαπιστώσει κιόλας, βοηθάει στα jazz chords με το να mutαρεις ενδιάμεσες χορδές καθώς επίσης και σε τεχνικές όπως οι οκτάβες που έπαιζε και κατα κόρον ο WES... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως μέχρι τώρα έχω χαμηλά το action και παίζω πάντα στον neck με το tone σχεδόν στη μέση έτσι κι αλλιώς..

 

Πωπωωωωωωωωω!!!! Κούκλα η κιθάρα σου my friend!!!!!! Θέλω να πάρω κάποια στιγμή μια τέτοια............. αξίζει τα $$ της εεε? :)

 

Αμα θες να την πουλήσεις πες μου ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Θενκ γιού μάι φρένντ!! ευτυχώς είναι τόσο καλή για τα λεφτά της που δεν θα την πουλήσω!!

Έτσι κι αλλιώς κοιτάω να διαλέγω πολύ προσεκτικά τον εξοπλισμό και έτσι αν όλα πάνε καλά δεν θα πουλήσω τίποτα στη ζωή μου!! :o :o (εκτός απ το cry baby, ένα απ τα λάθη του παρελθόντος!!) :-\

 

Πρώτα απ όλα θα ήθελα να δω τι υπάρχει από Flat χορδές! έχω δοκιμάσει μόνο Gallis 12άρες και D'addario 12άρες..

 

οι καλυτερες φλατ χορδες ειναι με διαφορα αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/pyramid_gold_flatwound_412100.htm

 

thanks και σε σένα SF! αν μπορούσες να πεις χαρακτηριστικά και κάνεις και καμια σύγκριση με D'addario ας πούμε θα σε ευγνωμονούσα ακόμα περισσότερο!!! επίσης υπάρχουν σε 12άρες?? δεν κατάφερα να βρώ στον thomann... Ελλάδα θα βρώ?? 

 

Ευχαριστώ παιδιά!!  ;D ;D

 

(αυτή η αλληλεγγύη των κιθαριστών συνεχίζει να με εκπλήσσει!!) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι D Addario flats δεν ειναι pure nickel οπως οι Pyramid οποτε δεν εχουν την υπεροχη αισθηση και κυριως των ηχο των "πραγματικων" φλατ χορδων.

 

Ψαξε μηπως εχει εδω www.guitars.gr pyramid

 

12αρες πρεπει σιγουρα να βγαινουν.

 

οι αμεσως καλυτερη κλασσικη λυση (και η αγαπημενη λυση των δημοτικων κιθαριστων της πατριδας μας) ειναι οι εξαιρετικες ιταλικες DOGAL (θα τις βρεις στον Καγμακη) ειναι και αυτες pure nickel.

 

 

http://www.dogalstrings.it/

 

το μεγαλο καλο των φλατ ειναι οτι μπορεις να τις κρατας για παρα πολυ καιρο στην κιθαρα σου αλλαζοντας μονο τα ατυλιχτα καντινια μια και ερχονται "πεθαμενες" απο το εργοστασιο :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου