Προς το περιεχόμενο

NEW Electro Harmonix Deluxe Memory Man with Tap Tempo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.dv247.com/guitars/electro-harmonix-deluxe-memory-man-with-tap-tempo-guitar-effects-pedal--82457

 

 

καλησπερα βλέπω κυκλοφορεί, τουλαχιστον στο εξωτερικό...

το νεο deluxe memory man με ΤΑΠ ΤΕΜΠΟ  ;D ;D ;D

 

 

τι λέτε? εχει σχεση με το deluxe man ?

η εταιρεια γραφει..

Quick Specs

The sound of the Deluxe Memory Man with the addition of Tap Tempo

 

http://www.ehx.com/products/deluxe-memory-man-tap-tempo

 

το εχει δοκιμασει κανεις ?

υπαρχει στο greece ?

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καινούργιο είναι από την άποψη πως από όσο γνωρίζω δεν έχει κυκλοφορήσει πουθενά στον κόσμο (ο Ντιβής ως συνήθως φτιάχνει καταχωρήσεις για το μπούγιο). Μονάχα ορισμένοι dealers στην Αμερική έχουν λίγα αρχικά κομμάτια στα χέρια τους. Καινούργιο δεν είναι από την άποψη πως έχει παρουσιαστεί επίσημα εδώ και εφτά-οχτώ μήνες, και έχει συζητηθεί ανάλογα. Σύμφωνα με την εταιρία θα έπρεπε τώρα να είναι ήδη διαθέσιμο αλλά καθυστερούν.

 

Είναι πανομοιότυπο με το Deluxe Memory Boy από πλευράς δυνατοτήτων, αλλά διαθέτει καλύτερης ποιότητας τσιπάκια (ακόμη τα NOS ΒΒD Panasonic). To αν είναι καλύτερο ή χειρότερο ηχητικά από (α) το παλιότερο Dlx. Memory Man μεγάλου μεγέθους, (β) το νέο μικρό, (γ) το Dlx. Mem. Boy είναι μέχρι στιγμής εντελώς άγνωστο. Πάντως τροφοδοτείται με 9V αντί με 24 που χρειαζόταν το παλιό. Αν αυτό αποδειχθεί σημαντικό ή όχι αναμένεται να το δούμε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

εχουμε κανα νέο ?

κυκλοφορησε το πεταλακι ?

 

ψαχνω να αγοράσω αναλοκικο delay με ταπ τεμπο

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Deluxe Memory Boy το οποίο είναι αναλογικό jkstigma,καλό μου φαίνεται στην χροιά,είναι σίγουρα πολύ ευέλικτο (versatile) πετάλι,και με ωραίο modulation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις ένα Deluxe Memory Man παλιό,ως ακόμη καλύτερη λύση!Το ξέρω πως το Tap Tempo αποτελεί Απαραίτητη Παράμετρος για τα Delay kai Modulation για τους περισσότερους τύπους κιθαριστών πλέον(ιδίως στα delay),αλλά αν το "σπουδάσεις" το εφέ,το tap tempo δε θα παύει να είναι ένα μπιχλιμπίδι παραπάνω...Τόσοι μεγάλοι έπαιζαν χρόνια πριν εφευρεθεί(βλέπε Edge)!It's up to you! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Deluxe Memory Boy το οποίο είναι αναλογικό jkstigma,καλό μου φαίνεται στην χροιά,είναι σίγουρα πολύ ευέλικτο (versatile) πετάλι,και με ωραίο modulation..

 

+1 το εχω και εγω γυρω στο 4 μηνο και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο !

 

η επιλογη ειναι βεβαια δικη σου ! :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν ενδιαφέροντα νέα για το Del. Mem. Man με tap tempo. H Εlectroharmonix για να το φτιάξει είχε στα αποθέματά της μια μεγάλη παρτίδα με σπάνια παλιά ΒΒD τσιπάκια της Panasonic τύπου ΜΝ3005 (αυτά που κυνηγούν όσοι φτιάχνουν αναλογικά ντιλέι λόγω καλύτερων specs όπως υψηλότερου input voltage level, καλύτερου headroom, λιγότερου θορύβου κλπ).

 

Όμως, όταν τα πέρασε από έλεγχο τον Ιούλιο είδε κατόπιν εορτής - μετά τις ανακοινώσεις σε τύπο, εκθέσεις κλπ - πως τα 3/4 ήταν κινέζικες απομιμήσεις τύπου 3008 με χάλια specs. Έτσι, διέκοψε την παραγωγή του DMM με tap tempo και ανακοίνωσε πως σε μερικούς μήνες θα την συνεχίσει με τα λιγότερο σπάνια τσιπάκια Panasonic MN3008, τα οποία είναι εξίσου καλά ηχητικά αλλά δίνουν σαν max τον μισό χρόνο (500 με 600ms αντί για 1.1 sec που δίνουν τα άλλα πριν παρουσιάσουν έντονο aliasing distortion που ακούγεται αρκετά). Το νέο μοντέλο θα έχει επίσης χαμηλότερη τιμή.

 

Ως εκ τούτου, φτιάχτηκαν ελάχιστα DMM με tap tempo που σαν χρόνο έχουν 1.1 sec, και μόλις μαθεύτηκαν τα ανωτέρω έγιναν αυτόματα συλλεκτικά, φτάνοντας τιμές στο Ebay μέχρι και $1500. Κυκλοφόρησαν κυρίως στην Αμερική. Είναι πια υπερσπάνια, αλλά αν τυχόν τα βρείτε πουθενά στην φυσιολογική τους τιμή (περίπου 360 ευρώ), είναι πολύ πιθανό να κρατήσουν την ήδη μεγάλη αξία τους. Εγώ έχω ένα που μου έχουν κρατήσει σε ένα μαγαζί. Ανάμεσα σε άλλα ντιλέι, έχω επίσης και το Dlx. Mem. Boy, το οποίο είναι θαυμάσιο (αν και πολύ πιο lo-fi από τα DMM) με εκπληκτικό value for money, και επίσης το αγαπημένο μου παλιό DMM στο μεγάλο κουτί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 το εχω και εγω γυρω στο 4 μηνο και με εχει βγαλει ασπροπροσωπο !

 

η επιλογη ειναι βεβαια δικη σου ! :)

 

+100 είναι πολύ καλό, και με εντυπωσιακές δυνατότητες (expression pedal). Ο bloody έχει δίκιο ότι είναι αρκετά lo-fi, οπότε θα το συνιστούσα σαν μοναδικό delay στην πεταλιέρα σου μόνο αν ήσουν σίγουρος ότι αυτό τον ήχο θες. Εμένα μου αρέσει πολύ αλλά... έχω και ένα CTC Time  ;)

 

bloody, πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία του νέου DMM!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου