Προς το περιεχόμενο

NEW Electro Harmonix Deluxe Memory Man with Tap Tempo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να βρεις ένα Deluxe Memory Man παλιό,ως ακόμη καλύτερη λύση!Το ξέρω πως το Tap Tempo αποτελεί Απαραίτητη Παράμετρος για τα Delay kai Modulation για τους περισσότερους τύπους κιθαριστών πλέον(ιδίως στα delay),αλλά αν το "σπουδάσεις" το εφέ,το tap tempo δε θα παύει να είναι ένα μπιχλιμπίδι παραπάνω...Τόσοι μεγάλοι έπαιζαν χρόνια πριν εφευρεθεί(βλέπε Edge)!It's up to you! ;)

;)

Μπράβο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχουν ορισμένες χρήσεις του tap tempo που είναι απαραίτητες αν οι επαναλήψεις πρέπει να ακούγονται σε συγκεκριμένο χρόνο με την υπόλοιπη μπάντα, και ακόμη περισσότερο όταν χρειαστεί κάποιος παρεστιγμένα όγδοα, όπως πρώτος και καλύτερος ο... ίδιος ο Edge. Eίναι ένα κομφόρ που για μερικούς είναι απαραίτητο, και για άλλους όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ορισμένες χρήσεις του tap tempo που είναι απαραίτητες αν οι επαναλήψεις πρέπει να ακούγονται σε συγκεκριμένο χρόνο με την υπόλοιπη μπάντα, και ακόμη περισσότερο όταν χρειαστεί κάποιος παρεστιγμένα όγδοα, όπως πρώτος και καλύτερος ο... ίδιος ο Edge. Eίναι ένα κομφόρ που για μερικούς είναι απαραίτητο, και για άλλους όχι.

Σημασία έχει πως το Delay(Αγαπημένο μου εφέ προσωπικά) είναι πάντα επιθυμητό για διάφορα είδη και ηχητικές δημιουργίες....Το Tap Tempo είναι ένα μέσο που το επιτυγχάνει στο να γίνεται πιο βολικό  σε κάποιες περιπτώσεις.....Αλλά Πόσες πια να είναι αυτές οι περιπτώσεις,ώστε να δικαιολογούν το σύνδρομο Tap Tempo πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει πως το Delay(Αγαπημένο μου εφέ προσωπικά) είναι πάντα επιθυμητό για διάφορα είδη και ηχητικές δημιουργίες....Το Tap Tempo είναι ένα μέσο που το επιτυγχάνει στο να γίνεται πιο βολικό  σε κάποιες περιπτώσεις.....Αλλά Πόσες πια να είναι αυτές οι περιπτώσεις,ώστε να δικαιολογούν το σύνδρομο Tap Tempo πια?

 

πιστευω οτι οι περιπτωσεις αυτες ειναι οταν θεεις να φτιαξεις δικια σου μουσικη και θες να δωσεις και το 100% της ψυχης σου σε αυτο και να χρησιμοποιησεις στο επακρο τον εξοπλισμο σου

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι οι περιπτωσεις αυτες ειναι οταν θεεις να φτιαξεις δικια σου μουσικη και θες να δωσεις και το 100% της ψυχης σου σε αυτο και να χρησιμοποιησεις στο επακρο τον εξοπλισμο σου

Έχω την εντύπωση πως στο "τέλος" ο κόσμος που κάποτε σε άκουγε και σε θαύμαζε θα θυμάται τα χέρια σου(το παίξιμό σου) και όχι τον....εξοπλισμό σου!Προσωπική μου άποψη πάντα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κολλάτε στο tap tempo, είναι ένα μονο από τα πρόσθετα χαρακτηριστικά. για μένα πιο σημαντικό το effect loop που επιτρέπει να βάλεις οτι θέλεις πάνω στο wet signal μονο.

αλλα εχω αμφιβολίες κατα πόσο ακούγεται το ίδιο καλά με το μεγάλο DMM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Αλλά Πόσες πια να είναι αυτές οι περιπτώσεις,ώστε να δικαιολογούν το σύνδρομο Tap Tempo πια?

 

Οταν παιζεις ρυθμικη κιθαρα μαζι με αλλους ανθρωπους και ντραμμερ & θελεις να εισαι ακριβως πανω στα bpm του κομματιου  ?

 

ΟΛΕΣ.  

 

Επειδη ειμαι φανατικος του delay (δεν νομιζω να εχω παιξει ποτε μου εστω και μια...νοτα χωρις delay ;D) απο τη στιγμη που βγηκε ειδα το φως το αληθινο & σταματησε να με στραβοκοιταει και ο ντραμμερ μου  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παιζεις ρυθμικη κιθαρα μαζι με αλλους ανθρωπους και ντραμμερ & θελεις να εισαι ακριβως πανω στα bpm του κομματιου  ?

 

ΟΛΕΣ.  

 

Επειδη ειμαι φανατικος του delay (δεν νομιζω να εχω παιξει ποτε μου εστω και μια...νοτα χωρις delay ;D) απο τη στιγμη που βγηκε ειδα το φως το αληθινο & σταματησε να με στραβοκοιταει και ο ντραμμερ μου  ;D

Και εγώ έτσι ήμουν κάποτε....Αλλά το ξεπέρασα γιατι βρήκα ΤΟ Delay(an old Deluxe Memory Man) κατά τη γνώμη μου,το οποίο και του έλειπε το ταπ τεμπο....Και λόγω του υπέροχου ήχου του,το παράτησα(την ταπ επιλογή) και έμαθα να ζω χωρίς αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε παρε μια Tonelab ή μια Μ13 εχουν και καλυτερα delay & tap tempo.... ;D

 

(& στο λεει καποιος που ειχε...συλλογη απο παλια delay ,και ΜΜ φυσικα)

 

εξω απο τη πλακα παντως,οπως τη βρισκει ο καθενας.....καλα ειναι.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα εχω αμφιβολίες κατα πόσο ακούγεται το ίδιο καλά με το μεγάλο DMM

 

Μπορώ να σου πω σε καμιά δεκαριά μέρες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου