Προς το περιεχόμενο

NEW Electro Harmonix Deluxe Memory Man with Tap Tempo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν το απέκτησα τελικά. Δεν με ενδιέφερε να κάνω επένδυση (η οποία ίσως να μην είναι και τόσο πετυχημένη μιας και θα ξαναφτιαχτεί στο μέλλον, και ένα μικρό κύμα από αυτά ήρθε στην Ευρώπη πριν από δυο-τρεις εβδομάδες).

 

Το δοκίμασα πλάι-πλάι με ένα Dlx. Mem. Boy πάνω σε έναν Dlx. Reverb με μια Am. Standard Tele. Eίναι πιθανόν το πιο hi-fi αναλογικό ντιλέι που έχω ακούσει ποτέ, ίσως ακόμη και από tape. Τόσο που... δεν το ήθελα. Τα αγαπητά "ελαττώματα" και "ψιλοβρωμιά" των bucket brigade chips ήταν σχεδόν εντελώς απόντα (!). Τα chips poυ διαθέτει είναι λογικά εξαιρετικής ποιότητας, και η εργασία που έχει γίνει στο καλιμπράρισμά τους είναι πρώτης τάξεως. Στο Dlx. Mem. Boy αυτά τα artifacts υπήρχαν πολύ περισσότερο, αλλά πραγματικά βοηθώντας και μεταμορφώνοντας τον ήχο του πεταλιού κι όχι καταστρέφοντάς τον.

 

To modulation του DMM με tap tempo είναι εξαιρετικό και αρκετά παραμετροποιήσιμο, κι έχει επίσης χαμηλότερα επίπεδα θορύβου από το παλιό μεγάλο DMM (το δικό μου έχει τον μετασχηματιστή εξωτερικά και είναι καλιμπραρισμένο από τον ίδιο τον εφευρέτη, τον Howard Davis, επομένως δεν έχει έξτρα θόρυβο από το συνηθισμένο). Ηχητικά του μοιάζει πολύ, αλλά και πάλι του λείπει κάτι από το... πώς να το πω... "αγιοστέφανο" ;D που έχει ο ήχος του μεγάλου παλιού, ειδικά με λίγο αργό vibrato, και η χαρακτηριστική άνεση με την οποία η μια επανάληψη μπλέκεται γλυκά με την επόμενη σχηματίζοντας ένα πολύ μουσικό "χαλί", χωρίς να είναι σκοτεινή αλλά ούτε και υπερβολικά λαμπερή.

 

Προτίμησα να κρατήσω το Dlx. Mem. Boy, το οποίο είναι πιο lo-fi αλλά έχει kate me εξαιρετικό ήχο που χρησιμοποιείται άνετα και στα καθαρά, και στα βρώμικα, σε κάθε χρήση από slapback μέχρι τεράστια post-rock σπηλαιώδη delays. Σαν επιπλέον προσόν έχει και πιο "τρελό" modulation, και μια έξτρα ρύθμιση για low cut στις επαναλήψεις. Το DMM με tap tempo παραμένει μια εξαιρετική αγορά, αλλά το βρήκα... υπερβολικά hi-fi, σε βαθμό που να μην ζηλέψω αυτό που κάνει απέναντι σε άλλα ψηφιακά που έχω. Όσο για το παλιό μεγάλο DMM, παραμένει σε μια ανώτερη κλάση μόνο του. Με διάφορα ελαττώματα και περισσή "ιδιοσυγκρασία", αλλά that's the nature of the beast. Κορυφαίο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

δοκίμασα το νέο deluxe memory man,

συμφωνω πλήρως με τον φιλο B sunday,,,

 

Το πετάλι ειναι τέλειο, Η επαναληψεις του αψεγαδιαστες και  το vibrato του πολυ ωραίο,

Απο θορυβο πολύ χαμηλο.... η επιλογες που εχεις στον χρόνο...ογδοα..παρεστιγμενα κτλ,,,πολυ χρησιμες και δημιουργικες.

 

Το πετάλι ειναι πολυ καλό...τόσο καλό που προσωπικα δεν ειναι αυτο που θέλω απο αναλογικό

αφου εχω το timefactor,,,και ψαχνω ενα αναλογικο delay,αρκετα πιο low fi  απο το νεο deluxe.

 

Επόμενος στοχος να βρω και να δοκιμασω,,,το diamond lane.

 

ps: με βλέπω να ξανα καταληγω με το delay llama του jam

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου