Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός σε Jackson SL2H.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Αν και είμαι σίγουρος πως έχει συζητηθεί το θέμα καθαρισμού πολλές φορές,ανοίγω νέο θέμα.

 

Θέλω να καθαρίσω κυρίως την ταστιέρα,έβενος,η οποία έχει πιάσει αρκετή βρωμιά. ;D

Σχεδόν πάντα τέτοιο καιρό πήγαινα την κιθάρα για σετάρισμα και την καθάριζε ο μάστορας αλλά τώρα δεν θέλει σετάρισμα και λέω να το κάνω μόνος μαζί με αλλαγή χορδών εννοείται.

 

Πριν από λίγες μέρες όταν άλλαξα χορδές στην Fender Strat μου με maple ταστιέρα,την καθάρισμα με ένα πανάκι,χωρίς τίποτα επάνω και έφυγε η βρωμιά.Κάτι τέτοιο θα λειτουργήσει στον Έβενο ή να χρησιμοποιήσω και κάποιο λάδι.

 

Επίσης και για το σώμα τι έχετε να προτείνετε.

 

Ο φόβος που έχω επίσης είναι ότι επειδή θα βγάλω όλες τις χορδές,μετά ποιο θα είναι το ύψος του floyd και πως θα το ρυθμίσω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να ρυθμισεις τιποτα.

Απλα σηκωνεις το λεβιε του τρεμολο,βαζεις απο κατω κατι να το βασταει (πολλοι βαζουν μια 9v μπαταρια,εγω βαζω 2 πιστωτικες παλιες καρτες )

 

Βγαζεις ολες τις χορδες κ το τρεμολο ετσι δεν πεφτει τερμα κατω αλλα κρατιεται σε αυτο που εβαλες εσυ.

 

Αναλογα την βρωμια καθαριζεις την ταστιερα.

Αν δεν εχει πιασει μακα καθαριζεις με απλο πανακι.

Αν εχει μακα τοτε ειτε με οινοπνευμα ειτε με ζιπελαιο (ναφθα) ισα ισα να ειναι νοτισμενο το πανακι βαζεις.

 

Αν τα ταστα ειναι rusty κ θαμπωμενα τοτε παιρνεις fine steelwool (πολυ μαλακο ατσαλοσυρμα) και τα τριβεις και αυτα.

 

τελος περνας ελαχιστο λαδακι στην ταστιερα καθαριζοντας κ μαζευοντας το καλα και εισαι ετοιμος να βαλεις χορδες!

 

Οταν περασεις ολες τις χορδες κ τις τεντωσεις λιγακι απο τα κλειδια θα σηκωθει απο την ταση το τρεμολο οποτε τραβας παλι το λεβιε,βγαζεις αυτο που εβαλες απο κατω και αρχινας το κουρδισμα μεχρι να ξαναερθει στο σωστο του υψος!

 

Καλη επιτυχια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις ολες τις χορδες κ το τρεμολο ετσι δεν πεφτει τερμα κατω αλλα κρατιεται σε αυτο που εβαλες εσυ.

 

Εννοείς να βγάλω τον λεβιέ,έτσι?Γιατί να βγάλω το Floyd δεν έχω ιδέα. ;D

 

 

Ωραία ως εδώ.Η μόνη απορία είναι μετά τι λάδι να χρησιμοποιήσω?Lemon Oil?

 

Κάποιο καθαριστικό και μερικά tips για το σώμα?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις ολες τις χορδες.το τρεμολο ετσι δεν πεφτει τερμα κατω αλλα κρατιεται σε αυτο που εβαλες εσυ.

 

τρεμολο= ολοκληρο το floyd rose

λεβιες= αυτο που πιανεις βρε παιδακι μου,το ματσουκι που το δουλευεις!

 

Αν ακομα δεν καταλαβες κατι κ σου φαινονται κινεζικα αστο να σου δειξει απο κοντα καποιος που ξερει.

 

λαδακι βαλε οτι θες. Εγω προτιμω να βαζω το 02 Dunlop conditioner

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτο το βιντεακι κ θα καταλαβεις τι εννοω.

 

 

 

Εσυ θα ακολουθησεις την δικια μου διαδικασια ετσι? μην κανεις οτι κανει κ αυτος με τα ελατηρια κ τα λοιπα δεν χρειαζεται! να καταλαβεις μονο πως το κραταει με την μπαταρια η με το κουταλι θελω να δεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σας τα πρήζω άλλο.

 

Το εγχείρημα έγινε με απόλυτη επιτυχεία.

Βγάλαμε τις χορδές και καθαρίσαμε αρχικά με νάφθα.Έπειτα βάλαμε Lemon Oil της Dunlop το οποίο αφήσαμε για λίγα λεπτά και μετά καθαρίσαμε και ξαναπεράσαμε χορδές.

 

Εχαριστώ rista και πάλι. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου