Προς το περιεχόμενο

Not another Custom's Thread!? ( Τελωνείο )


SNP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναί λοιπόν, είναι άλλο ένα thread για το τελωνείο και εισαγωγή κιθάρας από Αμέρικα.

 

Μήν τρομάζετε όμως, έρχομαι διαβασμένος!!! (ναι, τα έχω διαβάσει τα άπειρα posts στο forum) απλά επειδή είμαι και αργός και μπορεί να μήν κατάλαβα κάτι καλά, θα γράψω τους υπολογισμούς μου και διορθώστε με παρακαλώ αν πώ/υπολογίσω κάτι λάθος!

 

Larrivee OM-03R: 825$

Μεταφορά με USPS EMS: 125$ (αυτήν την τιμή δεν την έλεγξα, φαντάζομαι εκει κοντά θα είναι)

 

Σύνολο 950$ δηλαδή 625 euro με σημερινή μετατροπή απο το xe.com

 

Πάμε στους δασμούς λοιπόν:

625ε + 3.5% = ~647ε

647 + 19% = 770ε

 

Σωστά τα παραπάνω ? Ξεχνάω κάτι?

 

Είναι standard αυτές οι τιμές ή είναι ανάλογες με ποιόν τελώνη των ΕΛΤΑ θα τύχω?

 

Ευχαριστώ και συγνώμη που ξανα-αναφέρω ένα τόσο συζητημένο θέμα αλλά είμαι σε tight budget και θέλω να τα ξοδέψω σε ότι καλύτερο μπορώ! (Μια larrivee δηλαδή :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι standard αυτές οι τιμές ή είναι ανάλογες με ποιόν τελώνη των ΕΛΤΑ θα τύχω?

 

Τα ΕΛΤΑ δεν εχουν τελωνες...αλλη υπηρεσια το τελωνειο και αλλη τα ΕΛΤΑ

 

τα ποσοστα των δασμων ειναι προκαθορισμενα για τα μουσικα οργανα (3,5%),ο ΦΠΑ ειναι...προκαθορισμενος για..ολους μας και ειναι 19%...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να λεω βλακειες αλλα δν υπολογιζονται σε δολλαρια τα επιπλεον??

και μετα ξεχνανε να κανουν και την μετατροπη σε ευρω!!!!!!

καπου εδω το ειχα διαβασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να λεω βλακειες αλλα δν υπολογιζονται σε δολλαρια τα επιπλεον??

και μετα ξεχνανε να κανουν και την μετατροπη σε ευρω!!!!!!

καπου εδω το ειχα διαβασει!

 

??? Μου ακούγεται πολύ τρελλό (και ανησυχητικό συνάμα!!)

 

Αυτό άν ισχύει φαντάζομαι ότι θα είναι και παράνομο όμως και ίσως μπορείς να κινηθείς νομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολόγισε περίπου +30% στην αξία του προιόντος και τα μεταφορικά. Απλά μην ξεχάσεις την ισοτιμία να μετατρέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ δεν εχουν τελωνες...αλλη υπηρεσια το τελωνειο και αλλη τα ΕΛΤΑ

 

τα ποσοστα των δασμων ειναι προκαθορισμενα για τα μουσικα οργανα (3,5%),ο ΦΠΑ ειναι...προκαθορισμενος για..ολους μας και ειναι 19%...

 

Δηλαδή μιλάμε και για κάποιο ποσό επιπλέον απο τα παραπάνω προ-αναφερθέντα για τον εκτελωνισμό? Για τί ποσό μιλάμε αν είναι όντος έτσι ?

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι αν το shipment γίνει με USPS και EMS ο εκτελωνισμός γίνεται από άτομα της ΕΛΤΑ και ανέρχεται σε ένα μικρό ποσό κοντά στα 10ευρώ  γιαυτό το έγραψα έτσι.

 

Αντίθετα αν το delivery γίνει από εταιρία courier διάβασα ότι τα χρήματα εκτελωνισμού ανέρχοντε σε τρομερά ποσά.

 

Μπέρδεμα ακόμη και μετά από τόσα posts που "μελέτησα" το πρωί. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πληρωσεις τα ποσοστα που αναφερουμε και αν ο εκτελωνισμος γινει απο τα ΕΛΤΑ το πολυ 6 ευρω εκτελωνιστικα κτλ εξοδα, αν γινει απο ιδιωτικο κουριερ της παναγιας τα ματια.

 

τα δολλαρια μετατρεπονται πλεον ΠΑΝΤΑ σε ευρω (καποιοι τεμπεληδες τελωνιακοι το καναν αυτο με την αυτοματη μετατροπη δολλαριων σε ευρω αλλα τους κραξανε και τελειωσε το θεμα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι το μπερδευετε τζαμπα το παλικαρι,τι 30% και πρασινα αλογα του τσαμπουνατε... ::)

 

ειπαμε ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ και να το φερει (απο γαϊδαρο που θα διασχισει κολυμπωντας τον Ατλαντικο μεχρι Φαντομ που θα το φερει σε 22 λεπτα απο τη Νεα Υορκη) ΠΑΝΤΟΤΕ (δηλ. ΠΑ-ΝΤΟ-ΤΕ) θα πληρωσει 3,5% ΔΑΣΜΟΥΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ &

19% ΦΠΑ.

 

Απο εκει και περα τα ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΙΚΑ ειναι ΑΛΛΟΥ ΠΑΠΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ...(και τα εχουμε επανηλημενα αναλυσει)

 

Με λιγα λογια ΜΟΝΟ (δηλ. ΜΟ-ΝΟ) INTERNATIONAL EXPRESS MAIL SERVICE αλλοιως απλα ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ....  (η αγοραζουμε και..φεσωνομαστε/περιμενουμε...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου