Προς το περιεχόμενο

Dist/od από ενισχυτή ή από πετάλι;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Offtopic 3: Earendil, πως σου ήρθε να αλλάξεις λάμπα στην ακατανόμαστη? Δώσε λεπτομέρειες...

 

Δεν είχα πού αλλού να κάνω ένα τσεκ σε όσες κάποιες λάμπες παρέλαβα πρόσφατα, that's all. Όμως το εγχείρημα απεδείχθη πολύ στριμόκωλο για τα δικά μου χέρια, κι έτσι με ξελάσπωσε το Μαράκι.

 

Μή με ρωτήσεις αν είδα διαφορά στον ήχο, μέσα από τον solid state Orange και το 10άρι no-name μεγάφωνο. Αν βρεθώ σύντομα κάπου που να μπορώ και να δυναμώσω και ν'ακούσω σωστά, θα δω.

 

Καλορίζικη κιόλας η TL Δημήτρη, δεν είχα δει ότι τη χτύπησες εντέλει! ;)

 

Χαχα, πρωτότυπος τρόπος να δοκιμάζεις λάμπες! Ωραίος ο παίχτης. Χαλαρά θέλει χειρούργο για να αλλαχτεί η λάμπα εκεί που είναι.

 

Επίτηδες δε ρώτησα για τον ήχο. Ήθελα να σε αφήσω να τα πεις μόνος σου! Είμαι σίγουρος ότι αν προκύψει κάτι ενδιαφέρον, θα μας το πεις...

 

Ναι, τη χτύπησα, έπεσε κάτω και τώρα την πατάω!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

....

Offtopic 1: Χαρίλαε, το delay που έχεις τώρα, δε μπαίνει στη λούπα? Ρωτάω γιατί λες ότι θα πάρεις άλλο delay για να βάλεις στη λούπα... Ή μήπως απλά δε σου αρέσει το συγκεκριμένο στη λούπα του rivera σου?

....

 

Βασικά... το 3. Στην παρούσα μου κατάσταση, τα delays μου προέρχονται από την επιτραπέζια tonelab και από ένα visual sound Η2Ο chorus/echo. Αυτά τα 2 είναι σε μια χωριστή λούπα ενός πεταλόμορφου μείκτη μαζί με ένα wha. Τα muff και ένα γρεζίζον

boost (vox cooltron) μπαίνουν παράλληλα σ' αυτά. Υπάρχουν και 2 βρωμοπέταλα και ένας comp πριν από το split (fulltone69-->BOSS CS-3(mod)-->MI AUDIO tube ZoneIII--->2λούπες. Μετά τις 2 λούπες έχει ένα (επίσης modded) GE-7 EQ.

 

Αυτό το setup  είναι πολύ ευέλικτο.....αλλά για τη λούπα του rivera θέλω ένα καθαρόαιμο delay.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα προτιμω εναν πεντακαθαρο λαμπατο ενισχυτη και τα τα βρωμικα απο την Tonelab (ή παλαιοτερα απο πεταλακια) γενικα τα βρωμικα καναλια των ενισχυτων οπως και το Power Amp Overdrive με αφηναν παντα αδιαφορο...:) μια και ποτε δεν μου εδιναν την ευελιξια που μου δινει ενα πεταλακι/πεταλιερα για να πετυχω ακριβως το eq και τον ηχο που θελω..... 

 

Παντως γενικα μιλωντας προσωπικα τα τελευταια χρονια προσπαθω να χρησιμοποιω οσο λιγοτερο βρωμικους και γκαζωμενους ηχους γινεται,προτιμω το "ανεβασμα" του κομματιου να γινεται με αυτα που παιζω και οχι με τον ηχο αυτων που παιζω...if you know what I mean... ;)

 

Βεβαια στην επιλογη μου αυτη βοηθαει και το γεγονος οτι παιζω μονο original μουσικη και οχι κομματια αλλων .

 

Ο τελικος μου στοχος ειναι να παιζω καποια στιγμη μονο καθαρα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic 2: Flea, έχεις παρατηρήσεις καμία διαφορά στον ήχο ανάμεσα στο Little Big Muff και στο κλασικό Big Muff (αν βέβαια το έχεις δοκιμάσει που με βάση τις πιθανότητες άμα σκεφτω τι πετάλια έχουν περάσει από τα πόδια σου το έχεις δοκιμάσει!)?

 

Για δες εδώ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει να το παιρνω απο ενισχυτη.

Τωρα εαν ο ενισχυτης δεν το εχει, το παιρνω με το DS-1 η με το Vox bulldog. Καμια φορα το μπουσταρω με ενα Fab Distortion για να εχω την ψηφιακιλα που ολοι αγαπαμε :-)

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ψηφισα το πρωτο

ποτε δεν καταφερα να παρω καλη hi-gain παραμορφωση απο πεταλι

για αυτο εχω στησει ενα ρακ κ απλα το ''συνοδευω'' με ενα tubescreamer κ εχω βρει την υγεια μου  ;D

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναδική εξαίρεση (για μένα) τα fuzz, τα οποία ανέκαθεν ήταν φτιαγμένα για να δίνουν ένα τρελό ήχο που είναι αδύνατον να τον προσφέρει μόνος του ένας ενισχυτής.

 

Χεχεχεχε, δοκιμασε εναν JCM900 MKIII και τα λεμε...νομιζεις τυχαιο ειναι οτι 8 χρονια που τον είχα δεν ειχα αγοράσει φαζ? Λες και είχε built-in... ;D

 

Tο 3 για μενα παρακαλω...  :)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν να πω ότι μόλις ακούω το όνομα Rivera, νιώθω το αίμα μου να κυλάει πιο γρήγορα... ο Fleamail αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει έναν Quiana, όπως και ο Superfunk. To Xαριλατρόνιο ποιον έχει; Kάποιον πρακτικό Chubster/Pubster ισως ή μεγαλύτερο μοντέλο;

 

Η άποψή μου σε σχέση με τα καθαρά/βρώμικα είναι η εξής: Τα βρώμικα, (από όπου και να προέρχονται) χαρακτηρίζονται από πολύ μικρότερη δυναμική περιοχή από τα καθαρά. Ενα βρώμικο (ας πούμε από ένα πετάλι) μπορεί να το "φέρεις" να ακούγεται ευχάριστα χωρίς ιδιαίτερο χρωματισμό από το στάδιο εξόδου.

 

Nαι, πράγματι, είναι επόμενο γιατί όσο περισσότερο είναι το gain τόσο περισσότερο κομπρεσσάρισμα έχουμε. Αλλά αυτό που έχω καταλάβει εγώ μέχρι σήμερα είναι ότι ορισμένοι ενισχυτές κάνουν πολύ, μα πολύ αισθητό το στάδιο εξόδου τους, δλδ το χρωματισμό από τις τελικές λάμπες και από όλα τα επιμέρους χαρακτηριστικά του κυκλώματος πριν και μετά (cathode biasing, rectifiers, negative feedbacks κλπ).

 

Σε απλά ελληνικά, δίνουν το δικό τους ηχόχρωμα περισσότερο από άλλους κι αυτό μπορεί να σταθεί εμπόδιο, είτε γιατί "αγχώνονται" και γίνονται crunchy πιο γρήγορα, είτε γιατί οι τελικές χρωματίζουν με ένα πάρα πολύ συγκεκριμένο τρόπο τον ήχο, πχ οι EL84 έχουν τα γυαλιστερά ψηλά και το "τρίξιμο", οι EL34 έχουν τα πασίγνωστα μεσουψηλά που μόλις πιεστούν λίγο ουρλιάζουν Μαρσαλίλα από χιλιόμετρα κλπ.

 

Για να μην πολυλογώ, έρχεται ένα άλλο θέμα (που κι αυτό έχει συζητηθεί εδώ): αν υπάρχουν ενισχυτές που λόγω της ουδετερότητάς τους (ή, αν προτιμάτε, της ιδιαιτερότητας της ηχητικής τους "υπογραφής") ταιριάζουν καλύτερα με πετάλια. Εγώ πιστεύω πως ναι, υπάρχουν μερικοί που ταιριάζουν περισσότερο, κι άλλοι λιγότερο. Συνήθως οι φεντερικές 6L6GC έχουν το καλύτερο "υπόστρωμα" για την "παντρειά", αν και πολλοί ορκίζονται και στους Marshall ή πχ. στον Peavey Classic 30.

 

Θα τελειώσω τη λογοδιάρροια (συγγνώμη αλλά πλέον μιλάμε για το αγαπημένο μου θέμα!!  ;D μετά τα σετάπ του J. Homme) λέγοντας ότι πολλοί αλλάζουν πρόσωπο εκεί που δεν το περιμένεις. Πολύ πρόσφατα άκουσα έναν απλό, παλιομοδίτικο Vox AC30 να βγάζει (με τη βοήθεια ενός ταπεινότατου Germanium OD της Electroharmonix) έναν από τους πιο άγριους και αλήτικους stoner ήχους που έχω ακούσει, κάτι που δεν θα περίμενα ποτέ από έναν Vox.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kατ'αρχήν να πω ότι μόλις ακούω το όνομα Rivera, νιώθω το αίμα μου να κυλάει πιο γρήγορα... ο Fleamail αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει έναν Quiana, όπως και ο Superfunk. To Xαριλατρόνιο ποιον έχει; Kάποιον πρακτικό Chubster/Pubster ισως ή μεγαλύτερο μοντέλο;

...

 

Εναν μεγαλύτερο...τον R100-212

44851.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ'αρχήν να πω ότι μόλις ακούω το όνομα Rivera, νιώθω το αίμα μου να κυλάει πιο γρήγορα... ο Fleamail αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχει έναν Quiana, όπως και ο Superfunk. To Xαριλατρόνιο ποιον έχει; Kάποιον πρακτικό Chubster/Pubster ισως ή μεγαλύτερο μοντέλο;

 

Η πιστοντουζιέρα μου:

rivera.jpg

 

ήταν κάποτε του superfunk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου