Προς το περιεχόμενο

KORG Electribe-ESX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Λοιπόν....το απέκτησα πρόσφατα από ένα παιδί απο το noiz. Άκουγα και διάβαζα διάφορα για αυτό. Αρνητικά και θετικά. Αλλά ποιό πολύ άκουγα παράπονα του τύπου <<Ε.. δέν έχει synth engine – έχει μικρή μνήμη – τα synth μέρη είναι μονοφωνικά – κλπ κλπ..>> ή <<το τάδε MC-xox της Roland είναι καλύτερο – τα MPC δεν παίζεται μπροστά του, κοκ>>

 

Τρίχες.

 

Και εξηγούμαι.

 

Αυτό το προϊόν της KORG είναι drum machine!!!. Πως μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, αυτό ειλικρινά ποτέ δεν το κατάλαβα. Πόσο μάλλον όταν αυτά βρίσκονται και σε διαφορετικές κατηγορίες τιμής.

 

Μέγεθος μνήμης.

Πόσο παραπάνω θες από 128mb; τι θα φορτώσεις μέσα; όλα σου τα CD με τα δείγματα; έλεος δλδ.

255 μονοφωνικά και 127 στερεοφωνικά δεν σου αρκούν;

 

 

Ποια είναι η δουλειά που κάνουμε με ένα drum machine;

 

Προγραμματίζουμε τα κρουστά!!! μέρη ενός κομματιού.  Όμορφα..... αυτό κάνουμε και με το ESX  και όχι μόνο, γιατί μας παρέχει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε και δύο μέρη synth. +  2 προκατασκευασμένες ρυθμικές λούπες που μπορούμε να της προσαρμόσουμε στον ρυθμό του εκάστοτε patern.

 

Το ESX είναι sampler, που σημαίνει πως εάν ο ήχος του δεν μας ικανοποιεί, θα πρέπει να αναρωτηθούμε......

 

* - Τι σκ*τά ήχους το φορτώσαμε;

 

Επίσης να συμπληρώσω και κάτι πολύ σημαντικό. Το κουτάκι αυτό προορίζετε κυρίως για μουσική με φιλοσοφία ''DANCE'' ότι και αν σημαίνει αυτό. Ηλεκτρονική ρυθμική μουσική. (όχι πως δεν μπορείς να προγραμματίσεις και άλλα είδη – απλά στην ηλεκτρονική είναι σαν στο σπίτι του)

 

Χμ....οι περιβόητες λάμπες.

 

Τι να σας πω. Αισθάνομαι πως λειτουργούν περισσότερο ως κομπρέσορας. Αν και σε ορισμένους ήχους – πχ tr808 δίνει κάτι παραπάνω από άποψη ζεστασιάς και δεν νομίζω ότι είναι η ιδέα μου.

 

 

Συμπέρασμα.

 

Το ESX σπέρνει.

Αν ξέρεις τι κάνεις και δεν είσαι κουλός και άσχετος, σπέρνει. Γιατί εσύ! το κάνεις να κελαηδάει, μόνο του δεν κάνει τίποτα.

 

Είμαι ερωτευμένος με αυτό το όργανο :-*. Λατρεύω την απλότητά του και την φιλοσοφία λειτουργίας του (Αυτή της οικογένειας TR-X0X) .  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτιμε, θα σε φάω ζωντανό!!!!!  :( ;D Εσύ το πήρες τελικά και το ήθελα;; Τεσπα, ίσως να είναι καλύτερα έτσι, μιας και μετά από πολλούς πονοκεφάλους αποφάσισα να κατευθυνθώ προς το EMX κι όχι αυτό.

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες, εκτός από την μνήμη. Είναι όντως μικρή και δεν σου επιτρέπει να φορτώσεις πολλά samples, στερεοφωνικά τουλάχιστον. Επίσης, η καρτούλα μνήμης του είναι obsolete πια και χρειάζεσαι δυσεύρετο card reader για να την λειτουργήσεις από το pc σου. Επίσης, έχει κι άλλο μικρό μείον: το audio in είναι μονοφωνικό. Αλλά είναι πολύ ωραίο μηχάνημα. Εδώ και αρκετό καιρό υπάρχουν ανεπιβεβαίωτες φήμες ότι ετοιμάζεται η επόμενη και τελευταία σειρά των Electribes, αλλά πλανάται στα όρια της ραδιοαρβύλας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εσωτερικη μνημη ειναι 27Mb ενω αυτα που ειναι στην καρτα φορτωνονται πρωτα στο μηχανημα. παρολα αυτα μια χαρα ειναι για κρουστα και γενικως για one shot δειγματα.

 

αυτο που πραγματικα σπερνει για μενα ειναι ο αρπιστης του. χρησιμοποιησε το ενα keyboard part για controller και θα γουσταρεις αφανταστα.

 

επισης θα σου χρειαστει αυτοhttp://www.skratchdot.com/esxwaveorganizer/index.php

 

α και μην τσιτωνεις τις λυχνιες σε ενταση γιατι εχω ακουσει για ενα που του καηκαν για να μη μιλησω για το θορυβο τους. εγω εχω βαλει και ενα ανεμιστηρακι στις λυχνιες για καλο και για κακο.

 

το τροφοδοτικο ειναι σαν ραδιοφωνο με το θορυβο που βγαζει(αν το πλησιασει σε crt θα καταλαβεις τι εννοω) οποτε μακρια απο καλωδια ηχου.

 

κατα τα αλλα το μηχανημα κανει αυτο που πρεπει στο 100%

 

καλοριζικο ;D

 

 

Επίσης, έχει κι άλλο μικρό μείον: το audio in είναι μονοφωνικό.

 

nope. ειναι και στερεο :)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θεωρώ ωραίο εργαλείο το ESX και ομολογώ ότι γενικότερα συμπαθώ όλη τη σειρά Electribe, τα βρίσκω πολύ τίμια μηχανήματα και αρκετά desirable (αυτά μετράνε πολύ σε τέτοια εργαλεία).

 

Πάντως, έχω να διατυπώσω μια απορία:

Αφού το ESX είναι sampler, γιατί κατατάσσεται στα drum machines; ???

Έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που το κάνουν καταλληλότερο για προγραμματισμό κρουστών;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως, έχω να διατυπώσω μια απορία:

Αφού το ESX είναι sampler, γιατί κατατάσσεται στα drum machines; ???

Έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που το κάνουν καταλληλότερο για προγραμματισμό κρουστών;

 

μα τα 16 tr-style κουμπακια απο κατω δε σου λενε τιποτα? επισης κυριως ειναι Phrase sampler δεν εχει δυνατοτητες του τυπου layer,multisample κλπ

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα τα 16 tr-style κουμπακια απο κατω δε σου λενε τιποτα? επισης κυριως ειναι Phrase sampler δεν εχει δυνατοτητες του τυπου layer,multisample κλπ

Μα αυτά τα κουμπάκια τα έχουν όλα τα Electribe, σωστά; Άρα, ποιά η διαφορά σε αυτό;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ολα τα electribe κινουνται στην λογικη του drum machine ή groovebox. ακομα και αυτα που εχουν synth μερη ειναι προσανατολισμενα σε μπασσογραμμες και leadογραμμες

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ολα τα electribe κινουνται στην λογικη του drum machine ή groovebox. ακομα και αυτα που εχουν synth μερη ειναι προσανατολισμενα σε μπασσογραμμες και leadογραμμες

OK, that settles it! Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

Κάπως έτσι τα είχα κι εγώ στο μυαλό μου, ο χαρακτηρισμός "drum machine" ήταν που με παραξένεψε... :-X

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτιμε, θα σε φάω ζωντανό!!!!!Εσύ το πήρες τελικά και το ήθελα;;

 

;DΔεν είχε μπει σε αγγελία... απλά έτυχε.  ;)

 

Επίσης, η καρτούλα μνήμης του είναι obsolete πια

 

Ότι είναι obsolete, είναι. Αλλά.......XD SMART MEDIA KIT

 

xdadapter.gif

 

και χρειάζεσαι δυσεύρετο card reader για να την λειτουργήσεις από το pc σου.

 

δυσεύρετο;; ε όχι δα.... ;) έχω πάρει ένα και νομίζω πως είδα και στο πλαίσιο κάτι αντίστοιχο αλλά μην σε πάρω στον λαιμό μου. Στον γνωστό Θωμά έχει πάντως και τα δύο.. Υπάρχουν πολλών τύπων που δέχονται μέχρι και τέσσερις διαφορετικές κάρτες. Το δικό μου έτσι είναι.....

 

114090.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο χαρακτηρισμός "drum machine" ήταν που με παραξένεψε

 

Μα....το ESX drum machine είναι. Απλά Δεν!! έχει δικούς του drum ήχους. Το φορτώνεις δικούς σου. (WAV – AIFF)  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου