Προς το περιεχόμενο

Refret or not refret;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guten Morgen, η κιθάρα (Fender Am Special Stratocaster) αγοράστηκε καινούρια πριν 2 χρόνια (Χριστούγεννα του 2011) και από τότε έγινε η αποκλειστική μου κιθάρα. Παίζω, μέσο όρο, 1+ ώρες την μέρα, δηλαδή "την έπαιξα" (μη γελάτε 8)) 700+ ώρες μέχρι τώρα. Τα τάστα είναι jumbo γι'αυτό το "πάτημα" και ή πενιά μου είναι "απαλά" (πάντα ήταν, αλλά τώρα με την strat ακόμα περισσότερο), άν παίξω unplung ίσα ίσα που ακούγομαι! Παικτικά η κιθάρα(τα frets) δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα, το θέμα (για την ώρα?) είναι οπτικό. Όπως βλέπεται στις φωτογραφίες που ανέβασα, τα τάστα δεν είναι λεία (όπως όταν την πήρα) αλλά φαγωμένα και με βαθουλώματα. Όπως προείπα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα στο παίξιμο, αλλά μου κάνει εντύπωση το πόσο γρήγορα "φαγώθηκαν". Υπόψειν στις 10 πενιές που παίζω οι 2-3 είναι με bend (μάλλον αυτό "φταίει" αλλά..who knows?).  vvat.jpgy9zt.JPGq31u.jpgd1ss.jpg56fn.jpgo3vo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθαρα σου ειναι μια χαρα,το μονο που ΙΣΩΣ θελει αν θες να ειναι ‘‘τελεια‘‘ ειναι ενα απλο fret dress,ουτε για πλακα δε θελει refret,τα ταστα παντως καποια στιγμη φθειρονται για αυτο και αλλαζουν... :)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου ειναι μια χαρα,το μονο που ΙΣΩΣ θελει αν θες να ειναι ‘‘τελεια‘‘ ειναι ενα απλο fret dress,ουτε για πλακα δε θελει refret,τα ταστα παντως καποια στιγμη φθειρονται για αυτο και αλλαζουν... :)...

 Ναι αλλά σε 2 χρόνια fret dress, γρήγορα δεν είναι; Οι δυο προηγούμενες κιθάρες μου με πολύ περισσότερες ώρες παιξίματος και δεν είχαν γίνει έτσι!!! Sorry αν είναι "χαζές" οι ερωτήσεις μου, αλλά από "τεχνικά" δεν έχω ιδέα. Ότι ξέρω από σένα το'μαθα (και το Νόιζ) ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις μεγάλη φθορά άξια για συζήτηση....

Που να δεις τις νέες Squeir Classic Vibe 50's και 60's οι οποίες είναι super κιθάρες αλλά πάς για αλλαγή τάστων στο 6μηνο  :-\

Φυσικά παίζει ρόλο και το ΧΕΡΙ!!!!

Έχω κιθάρα 10 χρ και δεν έχω κάνει ούτε fret dress

Φίλος μου του πούλησα μια Ibanez(την είχα 6 μήνες) και σε 2 χρ δεν πίστευα ότι την πήγε για refret  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ναι αλλά σε 2 χρόνια fret dress, γρήγορα δεν είναι; Οι δυο προηγούμενες κιθάρες μου με πολύ περισσότερες ώρες παιξίματος και δεν είχαν γίνει έτσι!!! Sorry αν είναι "χαζές" οι ερωτήσεις μου, αλλά από "τεχνικά" δεν έχω ιδέα. Ότι ξέρω από σένα το'μαθα (και το Νόιζ) ;D

 

καθε ποτε αλλαζεις χορδες?

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθε ποτε αλλαζεις χορδες?

 

 

 

και τι χορδες βαζεις...?

(οι DR ειναι πιο σκληρες απο τις ernie ball πχ)

 

Εγω εβαλα stainless steel ταστα και ησυχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι, όπως είπα Satana(ύπαγε ;D), ότι έχω μαλακό πάτημα-χτύπημα χορδής αφού: "Φυσικά παίζει ρόλο και το ΧΕΡΙ!!!!". Νησιώτη ;) Sakis_Gallo χορδές αλλάζω κάθε 60-70 ώρες (κάθε 2 μήνες περίπου ::)). Blackie βάζω τις Ernie Ball 2221 (10-46), το πράσινο σακούλι, εδώ και 7-8 μήνες, πριν έβαζα πάλι Ernie Ball, αλλά 9-42. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν λεμε το χερι τι εννοουμε...

Καποιοι πατανε πιο δυνατα απο αλλους...

Αλλοι επισης κανουν περισσοτερα σηκωματα σε σχεση με αλλους...

Ενας σρεντας πχ χρειαζεται πιο σπανια refret σε συγκριση με ενα μπλουζα...

Εχει να κανει βεβαια και με το υλικο των ταστων...

Δεν ειναι ολες οι ποιοτητες ιδιες...

 

Εμενα ειχαν φαγωθει πολυ και χρειαζομουν refret ολικο αφου ειχα ηδη λιμαρει τα ταστα 2 φορες τη τελευταια 5 ετια...

 

Εβαλα τα stainless και θα κανω refret σε 25 χρονια παλι...

 

Απο τη στιγμη που ενα κανονικο κοστιζει 150-200 και ενα stainless 200-250 νομιζω οτι αξιζει το stainless...ειδικα αν τα φθειρεις αρκετα...

 

Η δικη σου παντως φαινεται οκ απο τις φωτογραφιες...τσεκαρει αν μπαζαρει υπερβολικα σε καποια ταστα και κανε ενα λιμαρισμα...σε κανα χρονο βλεπεις για refret...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη σου παντως φαινεται οκ απο τις φωτογραφιες...τσεκαρει αν μπαζαρει υπερβολικα σε καποια ταστα και κανε ενα λιμαρισμα...σε κανα χρονο βλεπεις για refret...
Όχι δεν μπαζάρει(δεν περνάει στον ενισχυτή το ανεπέσθητο τρίξιμο που ακούγεται unplug), με action 1.8mm, οπότε το ξεχνάω......για την ώρα! Thanks blackie.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου ειναι μια χαρα,το μονο που ΙΣΩΣ θελει αν θες να ειναι ‘‘τελεια‘‘ ειναι ενα απλο fret dress,ουτε για πλακα δε θελει refret,τα ταστα παντως καποια στιγμη φθειρονται για αυτο και αλλαζουν... :)...

 

+1

 

blackie με τα stainless είδες διαφορά στον ήχο όπως πιό πριμαριστό ή κάποια άλλη?

 

Προσωπικά δεν καίγεται καρφί κάνω ένα τσακ τα πρίμα από τον ενισχυτή και τέλος,αλλά μπορεί να υπάρχουν και άτομα που τους χαλάει και μήπως πρέπει να το γνωρίζουν(αν υπάρχει κάποια διαφορά).

 

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου