Προς το περιεχόμενο

Refret or not refret;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπαρχει μια ελαχιστη διαφορα αλλα ειναι σχεδον ανεπαισθητη η δε με χαλαει...

Στο μαγαζι που τη πηγα ειχε ερθει ενας τυπος για να "βγαλει" τα stainless και να βαλει κανονικα γιατι τον τρελαινε το τζινγκ...

Αυτος εχει μια suhr S1 κι εγω μια charvel star (alder+maple neck και οι δυο,η δικη μου εχει και maple ταστιερα...).

 

προσωπικα αν ο μαγνητης δεν ειναι περιεργος δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα...

οπως επισης νομιζω οτι αξιζει σαν επενδυση...

Ειδικα αν ειναι καποιος σαν εμενα που εχει μονο μια...

Δε συγκρινεται το μονιμα λουστραρισμενο ταστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yπαρχει μια ελαχιστη διαφορα αλλα ειναι σχεδον ανεπαισθητη η δε με χαλαει...

Στο μαγαζι που τη πηγα ειχε ερθει ενας τυπος για να "βγαλει" τα stainless και να βαλει κανονικα γιατι τον τρελαινε το τζινγκ...

Αυτος εχει μια suhr S1 κι εγω μια charvel star (alder+maple neck και οι δυο,η δικη μου εχει και maple ταστιερα...).

 

προσωπικα αν ο μαγνητης δεν ειναι περιεργος δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα...

οπως επισης νομιζω οτι αξιζει σαν επενδυση...

Ειδικα αν ειναι καποιος σαν εμενα που εχει μονο μια...

Δε συγκρινεται το μονιμα λουστραρισμενο ταστο...

Blackie τι ακριβώς εννοείς όταν λες ''περίεργος μαγνήτης'';Μπορείς να περιγράψεις λίγο αναλυτικότερα τι ακριβώς άλλαξε ηχητικά;Ρωτάω γιατί σε κάνα μήνα έχω σκοπό να τη δώσω για refret και το σκέφτομαι.

Επίσης ξέρει κανείς κάποιο καλό μάστορα για τέτοιες δουλείες;Έχω κάνει αρκετές φορές με πολύ καλά αποτελέσματα αλλά επειδή τώρα ήρθε η ώρα της prs, όσο να'ναι με αγχώνει λίγο παραπάνω το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο παλικαρι ειχε εναν suhr DSH στη γεφυρα και ΟΝΤΩΣ ακουγονταν πολυ το τζινγκ...(οπως ακουγονταν και με τα νικελ που ακουσα μετα)

Στη δικη μου κιθαρα που ειναι πιο bright λογω maple ταστιερας δεν ειχε τετοιο θεμα...

Ο μαγνητης μου ειναι ο BK VHII που και παλι εχι πολλα πριμα...

Ο ιδιος τυπος εχει και αλλες suhr με Stainless και του αρεσουν...

Ο DSH παντως δε κολλαγε με τη καμια σε ΑΥΤΗ τη κιθαρα με ΑΥΤΑ τα ταστα...

Ισως και να εχει να κανει με το πως καθονται στο εκαστοτε οργανο...

Η δικη μου δεν αλλαξε σε κατι συγκεκριμενο...ενα μικρο brightness μπορει να εχει αλλα πιο πολυ μοιαζει με το brightness καινουργιων χορδων...που πλεον εχει φυγει και αυτο(η το συνηθισα)...

Εγω εβαλα τα πιο μεγαλα stainless που εχει ο Κουρμπης(εκει εκανα την εργασια)...

Παρα πολυ ευχαριστημενος...

Και απο τη δουλεια και απο το αποτελεσμα...

Αν θελεις να τη δεις και να δοκιμασεις την αισθηση πες μου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και η ρύθμιση των μαγνητών που παίζει ρόλο στον ήχο και στα διάφορα περίεργα που ακούγονται.

 

Βέβαια δεν υποννοώ ότι δεν το έψαξε το παλικάρι με τον μάστορα.αφού εφτασε σε σημείο να αλλάξει τα τάστα λογικά το σκαλίσανε αρκετά.

 

Το φέρνω στην κουβέντα γιατί είναι ένας παράγοντας σημαντικός για το όργανο.

 

Όταν είχα πάει σε έναν μάστορα(δεν θα πω όνομα για ευνόητους λόγους)στο τέλος του σετάπ πήγε να μου ρεγουλάρει τους μαγνήτες τον βλέπω πάει να συνδέσει την κιθάρα με τον ενισχυτή.

 

Στείνει αυτί και πιάνει κατσαβίδι για να ρεγουλάρει και τον ρωτάω οι seymour δείνουν αποστάσεις τι ισχύει με  αυτές και μου λέει πως ο ίδιος μαγνήτης έχει διαφορετικό "σκάσιμο" από κιθάρα σε κιθάρα.

 

Και είναι η καλύτερη ρέγουλα που είχα σε μαγνήτες,με του που "καθάρισε"αλλά όχι τόσο σε σημείο που να αρχίσει να "κομπρεσάρει" να το πω εκεί το άφησε,τα καθαρά είναι διαυφανές (όσο επιτρέπει ο μαγνήτης και η κθάρα)και δεν ξεφεύγουν για να παραμορφώνουν(η να αγριεύουν) σε χροιά.

 

Αυτό το δοκίμασα σε μία παλιά ibanez που έχω και ο μαγνήτης καθάριζε και "ξεμούντενε" με το χαμίλωμα (από ένα σημείο και μετά πάλι θα "θόλωνε")σε σύγκρηση με τους seymour που όσο και να τους σηκώνεις πριμάρουν (και από ένα σημείο εννοήται πως λασπώνουν και υπάρχουν και οι ανεπυθίμητοι ήχοι που συζητάμε).

 

Οι μαγνήτες της ibaneζ δεν είναι αλλαγμένοι,δεν ξέρω ποιοί είναι,πάντως τώρα είναι μέρα με την νύχτα.

Λες και έβαλα ένα άλλο σετ μαγνητών.σε τραβάει να ακούς την κιθάρα.

Εκεί που τους είχα για ξεφτίλα πως ήταν μόνο μουντίλα και τπτ άλλο

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι να ισιώσεις τώρα  τα τάστα καθώς το βαθούλωμα λόγο του σχήματος του θα επιταχύνει την φθορά του τάστου.
Χωρίς να το "παίζω" γνώστης και 'γω κάτι τέτοιο σκεφτόμουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου
Δεν με εμπιστεύομαι ;D. Τώρα έβλεπα στο νετ σελίδα από συμφορουμίτη-τεχνικό από τα μέρη μου, Θεσσαλονίκη (που έχει λύσει πολλές απορίες εδώ μέσα με την πνοή του ;D). Πολύ καλές τιμές και αν κρίνω απ το ύφος, τα γραφόμενά του στο Νόιζ (και το site του), φαίνεται ωραίος. Από βδομάδα θα τον επισκεφτώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν είμαι γνώστης... απλά ο παθών μαθών.... :'(

δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου αν δεν σου περισσεύουν.

 

Θέλει κάποια εμπειρία ή να έχει μελετήσει αρκετά καλά και εννοήται να πιάνει το χέρι του και να έχει κάποια σχετική εμπειρία από χειρωνακτική εργασία για αν αξέρεις που να σταματάς πρίν γίνει κάτι άσχημο.

 

Θέλει κάποια εργαλεία ή έστω να τα φτιάξει μόνος του(με μεγάλη προσοχή και στα εργαλεία).

 

Δεν μπορείς απλά να λιμάρεις έχει διαδικασία.

 

Θέλει να ευθειγραμιστεί το μπράτσο,αφού έχουν βγει οι χορδές και έχουν καλυφτεί να υπόλοιπα μέρη (τάστα,σώμα κτλ.)και να κάνει level με τα υπόλοιπα τάστα μέχρι να φτάσει στο σημείο που το φάγωμα θα γίνει ένα με το υπόλοιπο.

 

Μετά θέλει crowning και πάντα να προσέχει τα τάστα να έχουν το σωστό radius.

 

Μετά γυάλισμα,τοποθέτηση των χορδών και σετάπ από την αρχή.

 

Μπορεί να είναι τόσο λίγο που να μην χρειαστεί τπτ(λίγο δύσκολο)αλλά μπορεί να χρειαστεί να κατεβάσει και το nut(το πιό πιθανόν)μεταξύ όλων των υπολοίπων.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου