Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πεταλιερα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα σου'λεγα να επενδύσεις σε πετάλια... Αρχικά δεν νομίζω να χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από distortion/overdrive, chorus, delay κι ένα EQ. Υπάρχουν και πιο φθηνά αρχικά, που όλα μαζί θα σου βγούν λιγότερο ή στα ίδια χρήματα με την πεταλιέρα. Κι εγώ με πεταλιέρες δούλευα μέχρι τώρα, και αν και βολεύουν γενικώς, είναι πολύ ψάξιμο, εντελώς overkill με τις ρυθμίσεις και τις δυνατότητές τους (ποτέ δεν χρησιμοποίησα τα πάντα από την GT8 που είχα παλιότερα π.χ.) θέλουν τρελό ψάξιμο, και στο τέλος χάνεσαι στη ρύθμισή τους κι όχι στο παίξιμό σου καθ'αυτό. Άσε που αν δεν έχει ο ενισχυτής fx loop πρέπει ν'απενεργοποιήσεις προενισχύσεις, καμπίνες κλπ. για να μην τσιρίζει με το stacking. Πάντως αν έχεις αποφασίσει σίγουρα για πεταλιέρα κι εγώ θα σου πρότεινα μια tonelab έναντι των υπολοίπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα. να ρωτησω ποσο καιρο παιζεις και με τι κιθαρα - ενισχυτη?

 

 

 

Είμαι σχετικά καινούργιος. Παίζω  4 χρόνια και έχω μια Gibson Lp standard. Ο ενισχυτής είναι ένα μεγάλο θέμα αφού πραγματικά δεν έχω κάποιον καλό. Μαζί με την αγορά πεταλιερας σκάφτομαι για έναν λαμπατο.

Αν έχετε κάποιον καλό συνδυασμό ακούω προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα και απο μενα.

 

εχω μια gt8 απο τις πρωτες μερες που ηρθε στην ελλαδα. στην αρχη ηταν απογοητευτικα τα presets.

μετα εμαθα να την προγραμματιζω μετα απο πολυ διαβασμα-επικυψεις την ωρα της δουλειας - ανταλλαγη αποψεων σε forums κλπκλπκλπκλπ.

τελικα με ΣΩΣΤΟ προγραμματισμο μπορει να κανει απιστευτα πραγματα και με ηχο πολυ πιο πανω απο τα ορια του αποδεκτου για τα σημερινα δεδομενα.

 

Α Λ Λ Α : μολις πριν 3 ωρες ελαβα την vox tonelab se (2ο χερι αλλα σε αριστη κατασταση).

 

δεν θα πω τι ακουσα. το μονο που θα πω ειναι οτι η gt8  : Π Ω Λ Ε Ι Τ Α Ι

 

(ΚΑΙ , για οσους νομιζουν οτι με την tonelab ΔΕΝ μπορεις να παιξεις καφριλες ....ερχονται και κλιπακια)

 

καλη τυχη man.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα και απο μενα.

 

εχω μια gt8 απο τις πρωτες μερες που ηρθε στην ελλαδα. στην αρχη ηταν απογοητευτικα τα presets.

μετα εμαθα να την προγραμματιζω μετα απο πολυ διαβασμα-επικυψεις την ωρα της δουλειας - ανταλλαγη αποψεων σε forums κλπκλπκλπκλπ.

τελικα με ΣΩΣΤΟ προγραμματισμο μπορει να κανει απιστευτα πραγματα και με ηχο πολυ πιο πανω απο τα ορια του αποδεκτου για τα σημερινα δεδομενα.

 

Α Λ Λ Α : μολις πριν 3 ωρες ελαβα την vox tonelab se (2ο χερι αλλα σε αριστη κατασταση).

 

δεν θα πω τι ακουσα. το μονο που θα πω ειναι οτι η gt8  : Π Ω Λ Ε Ι Τ Α Ι

 

(ΚΑΙ , για οσους νομιζουν οτι με την tonelab ΔΕΝ μπορεις να παιξεις καφριλες ....ερχονται και κλιπακια)

 

καλη τυχη man.

 

 

Σπύρο στα έλεγα εγώ ;) ;)

Welcome to the club!!! ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης αν ξέρετε κάποιο Site που μπορώ να βρω πως θα πετυχω ήχους από διάφορα συγκροτήματα και τραγούδια τους όπως πχ το solo του stairway to heaven.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

σχετικα με αυτο τον ηχο...

θες μαλλον μια τελε

 

http://guitarplayer.wordpress.com/2007/09/21/led-zeppelin-the-complete-jimmy-page-gear-guide/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

τελος στην x3 της line 6 πιστευω οτι εχε ιγινει πολυ καλη δουλεια, εχει παρα πολλες δυνατοτητες, αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε αυτη η χαρακτηριστικη "ψηφιακιλα" στις παραμορφωσεις...

Αν περάσεις κανένα Gt-2 ή Triac στην λούπα, δεν μπορείς να έχεις καλό ήχο; Ταιριάζει η ποιότητα των παραπάνω πεταλιών (εφόσον τα δεχτούμε ως ποιοτικά) με τους κονβέρτορες και τα εφφέ της X3; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου