Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για πεταλιερα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.  ;D

Τώρα τελευταία σκάφτομαι να αγοράσω μια καινούργια πεταλιερα. Το παίξιμο μου είναι από Rock ( Zeppelin, Gallagher, Hendrix κλπ) και Soft Metal.

 

Σκάφτομαι να πάρω την Boss gt-10. Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας αλλά και αν αξίζει περισσότερο μια midi πεταλιερα. (που κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι αξίζει γιατί πρέπει να κάνει απίστευτους ήχους.) Αλλά στο θέμα του Midi είμαι άσχετος. Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα ήταν πολύ ευγενικό και καλοδεχούμενο.

:)

Επίσης αν ξέρετε κάποιο Site που μπορώ να βρω πως θα πετυχω ήχους από διάφορα συγκροτήματα και τραγούδια τους όπως πχ το solo του stairway to heaven.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλώς ήρθες φίλε

εκτός από την gt 10, θα σου πρότεινα και την pod x3 live. Και οι δύο πεταλιέρες έχουν την δυνατότητα εύρεσης ήχων και κατέβασμά τους από το internet.

Η midi πεταλιέρα είναι (προσωπική μου άποψη) περισσότερο μπέρδεμα παρά ουσία, κυρίως για τη μουσική που θέλεις.

Καλό ήχο έχει και η Tonelab, την οποία μπορείς να βρεις και μεταχειρισμένη σε πολύ καλή τιμή.

 

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.  ;D

Τώρα τελευταία σκάφτομαι να αγοράσω μια καινούργια πεταλιερα. Το παίξιμο μου είναι από Rock ( Zeppelin, Gallagher, Hendrix κλπ) και Soft Metal.

 

Σκάφτομαι να πάρω την Boss gt-10. Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας αλλά και αν αξίζει περισσότερο μια midi πεταλιερα. (που κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι αξίζει γιατί πρέπει να κάνει απίστευτους ήχους.) Αλλά στο θέμα του Midi είμαι άσχετος. Αν έχετε να προτείνετε κάτι θα ήταν πολύ ευγενικό και καλοδεχούμενο.

:)

Επίσης αν ξέρετε κάποιο Site που μπορώ να βρω πως θα πετυχω ήχους από διάφορα συγκροτήματα και τραγούδια τους όπως πχ το solo του stairway to heaven.

 

Σας ευχαριστώ.

 

 

Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να αφιερώσεις πολυ χρόνο για να την μάθεις, όποια και να είναι. Μετά έχει σημασία με τι ενισχυτή θα την χρησιμοποιήσεις, διαφορετικά μπορεί ο ήχος της να θαφτεί και να απογοητευτείς.

 

Αυτο που μάλλον καταλαβαίνω ότι εννοείς λέγοντας midi πεταλιέρα είναι ότι κάποιες έννοιες δεν σου είναι ξεκάθαρες ακόμα. Μάλλον δεν θα σε απασχολήσει το θέμα midi για αρκετό καιρό.

 

Η GT-10 μοιάζει να είναι πολύ πιο εύχρηστη απο την GT-8 -που είχα, όπως και πολλές άλλες- και που δεν ήταν πολύ ευχρηστη για αρχάριο σε πεταλιέρες. Θα έλεγα ότι ένα απο τα βασικά αρνητικά της GT-8 ήταν η πολυπλοκότητά της και όχι η ποιότητα του ήχου της. Αυτά φαίνεται να έχουν αντιμετωπιστεί με την GT-10 που μοιάζει να είναι πολυ πιο ευχρηστη. Απο ήχο δεν ξέρω γιατί δεν την έχω ακούσει, αλλα η Roland/Boss γενικά βγάζει πολυ καλής ποιότητας πράγματα με καλή μεταπωλητική αξία.

 

Πολύ καλά λόγια, τόσο για ευχρηστία όσο και για ήχο, έχουν ακουστεί στο Noiz για την Tonelab. Δεν την έχω ακούσει προσώπικα, αλλα έχω διαβάσει το manual και είναι πράγματι ευχρηστη. Η νέα Tonelab LE θα μπορούσε να είναι μια πολύ καλή επιλογή για αρχή.

 

Οσο για το site, η εμπειρία μου λέει ότι δεν είναι τόσο ευκολο όσο ακούγεται να βρείς έτοιμους ήχους. Είναι πολύ καλλίτερα να καταλάβεις πώς θα τους φτιάξεις.

 

Οπως και να είναι μια σημερινή πεταλιέρα έχει παρα πολλά πλεονεκτήματα για κάποιον που θέλει να ψαχτεί, που έχει ανάγκη για πολλούς ήχους και θέλει και ευκολία σε μεταφορά κλπ κλπ

Μονο και μόνο για αυτά αξίζει τον κόπο να δωσει κανείς χρήματα και κόπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μην χαραμισεις λεφτα για boss η line 6...!!! ΜΑΚΡΥΑ!!!

 

Ειχα και απο τα 2 .....θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε VOX ...την TONELAB LE .....η την SE used απο EBAY......

 

 

Πηγαινε οπωσδηποτε σε κατι το οποιο εχει στην εξοδο λαμπα - στο ebay used και καποια παλια μοντελα της digitech με λαμπα στην εξοδο...!!

 

Trust me...

 

Να σαι καλα...!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μην χαραμισεις λεφτα για boss η line 6...!!! ΜΑΚΡΥΑ!!!

 

Ειχα και απο τα 2 .....θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε VOX ...την TONELAB LE .....η την SE used απο EBAY......

 

 

Πηγαινε οπωσδηποτε σε κατι το οποιο εχει στην εξοδο λαμπα - στο ebay used και καποια παλια μοντελα της digitech με λαμπα στην εξοδο...!!

 

Trust me...

 

Να σαι καλα...!!!

 

 

Επειδή είχα αυτά τα παλιά μοντέλα της Digitech, που είχαν λάμπα(ες) στην προενίσχυση και όχι στην έξοδο, νομίζω ότι τα σημερινά μηχανήματα είναι πολύ καλλίτερα, πολυ πιο ευχρηστα και χωρίς κάποια προβλήματα στο software που είχαν τα Digitech.

 

Λαμπα προενίσχυσης στην έξοδο (προσομοιωση τελικού) έχει το Tonelab και οι αντίστοιχοι VOX ενισχυτες.

 

Οσο για την λάμπα, ευρύτερα μιλώντας, μπορεί καλίστα να χρησιμοποιήσει την οποιαδήποτε πεταλιέρα με ένα λαμπάτο ενισχυτή, αν υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει τόσο πολύ την χροιά της λάμπας. Μπορεί ομως να χρειαστεί να παίζει κατευθείαν σε κονσόλα ή σε Η/Υ.

 

Απλώς μια γνώμη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μην χαραμισεις λεφτα για boss η line 6...!!! ΜΑΚΡΥΑ!!!

 

Ειχα και απο τα 2 .....θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε VOX ...την TONELAB LE .....η την SE used απο EBAY......

 

 

Πηγαινε οπωσδηποτε σε κατι το οποιο εχει στην εξοδο λαμπα - στο ebay used και καποια παλια μοντελα της digitech με λαμπα στην εξοδο...!!

 

Trust me...

 

Να σαι καλα...!!!

 

 

καλα μην τα λες και τοσο τραγικα

ισως να μην σου εκατσαν καλα εσενα στο αυτι τα μηχανηματα τηλ boss και l6

ισως να μην αφιερωσες τον καταλληλο χρονο για να τα μαθεις (no offense  ;))

 

δεν διαφωνω οτι το tl ειναι πανευκολο σε χρηση (ειδικα συγκριτικα με την gt σειρα) και πολυ καλο ηχητικα αλλα δεν ειναι οτι τα αλλα ειναι Γ.Τ.Π

για το gt-10 λενε οτι βελτιωθηκε αρκετα στους low-mid gain ηχους του και στην ευχρηστια του (δεν εχω προσωπικη αποψη δεν το εχω ακουσει απο κοντα)

και τα 3 ειναι στην ιδια κατηγορια

το θεμα ειναι ποιο σου καθεται καλυτερα στο αυτι...και στον υπολοιπο εξοπλισμο σου  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..καλα δε θα χαλασουμε και τις καρδιες μας τωρα :P .... για τις digitech αναφερθηκα γτ θα μπορουσε να εχει ενα πολυ καλο αποτελεσμαμε λιγα χρηματα ( μολις 150 ευρω )...

 

Η ΒΟSS τωρα...τι να πω...? την ειχα ψαξει και οχι οχι οχι....μακρυα / καμια ποιοτητα στον ηχο...

 

Το pod xt live που ειχα ηταν αρκετα καλο στα live αλλα οχι στις ηχογραφησεις...ειναι εμφανες το ψηφιακο στοιχειο....ενω με τη vox καλυπτεται απο την λαμπα....

 

 

Αν το παληκαρι εχει λαμπατο ενισχυτη...παω πασσο...αν και ...με λανπατο ενισχυτη και πεταλιερα θα κανει θαυματα... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας εκθεσω και εγω την ταπεινη μου αποψη..

ως κατοχος της boss gt-8  , εφοσον σε κοβω πιο πολυ ..της παραμορφωσης,θα σου προτεινα να κοιταξεις την gt-10, την οποια δεν εχω δοκιμασει αλλα λεγεται πως ειναι πιο ευχρηστη απο την 8 και βελτιωμενη ηχητικα..( βεβαια να εχεισ υποψη σου πως υπαρχει μια δοση υπερβολης σχετικα με την δυσχρηστια της  gt8.. δεν μου φανηκε κατι το τρομερο..)

την πολυδιαφιμισμενη tonelab της vox την ειχα δοκιμασει οταν εκανα ερευνα αγορας, ποιοτικος ηχος, λιγα και καλα εφφε, αλλα επειδη εψαχνα κατι που να συνδιαζει και διαφορες higain επιλογες, εκει με απογοητευσε λιγο..

τελος στην x3 της line 6 πιστευω οτι εχε ιγινει πολυ καλη δουλεια, εχει παρα πολλες δυνατοτητες, αλλα προσωπικα δεν μου αρεσε ποτε αυτη η χαρακτηριστικη "ψηφιακιλα" στις παραμορφωσεις... βεβαια αρκετοι, που ενδιαφερονται κυριως για μεταλ παιξιμο, το βρισκουν πολλυ ενδιαφερον αυτο..

απο digitech κλπ δεν μπορω να εκφερω γνωμη..

οπωσδηποτε παντως, μια βολτα στα μαγαζια ή σε καποιο φιλο-κατοχο θα σου διαλευκανει λιγο τα πραγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..μην χαραμισεις λεφτα για boss η line 6...!!! ΜΑΚΡΥΑ!!!

 

Ειχα και απο τα 2 .....θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε VOX ...την TONELAB LE .....η την SE used απο EBAY......

 

 

Πηγαινε οπωσδηποτε σε κατι το οποιο εχει στην εξοδο λαμπα - στο ebay used και καποια παλια μοντελα της digitech με λαμπα στην εξοδο...!!

 

Trust me...

 

Να σαι καλα...!!!

 

 

 

..πηγαινε ακου και λιγο την zoom g9.2t με δυο λαμπες ειναι παρα πολυ καλη για αυτο που ζητας,και μια συμβουλη ακομα σε λαμπατο ενισχυτη θα παθεις πλακα το πως παιζει..(ειμαι πεταλακιας full αλλα την zoom την πηρα για recordings σπιτι οσες φορες εχω παει σε studio επειδη βαριομουν να κουβαλησω το pedalboard με εβγαλε ασπροπροσωπο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου