Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ήχου, DI και reamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!

 

Έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα τα φώτα σας:

 

Το πρόβλημα:

Με την μπάντα μου και σε άλλες μπαντες που παίζω  πρόκειται να ηχογραφήσουμε πολλα κομμάτια, σύνολο καμια 20 αρια. Σκέφτηκα, αφου έχω βασικές γνώσεις ηχοληψίας να πάρω ένα DI και να γράψω τις κιθάρες με direct και μετά να γίνει reamp. Το reamp θα γίνει σε στούντιο. Το ερώτημα είναι ποια κάρτα ήχου και ποιο DI να αγοράσω (αν χρειαζεται να αγοράσω) για να έχω σίγουρα ένα καλό αποτέλεσμα.

 

Εξοπλισμός:

- Πολυ καλό desktop pc με Windows 10 64bit, (δεν ξερω τα άλλα τεχνικα χαρακτηριστικά αλλα είναι γρήγορο)

- Καρτα ήχου novation nio 2/4 - Novation nio 2 4 USB Audio Interface | Musician's Friend

- DI https://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm

- DAW CUBASE 5, REAPER

 

Σίγουρα δεν είμαι απτους κιθαρίστες που θα τα κάνουν όλα one - take οπότε υπολογίζω ότι με τα χρήματα που θα γλυτώσω απτις ηχογραφήσεις θα μπορέσω να χρηματοδοτήσω την αγορά.

 

Θα ήθελα λοιπόν αν υπάρχει κάποιος που το έχει κάνει το παραπάνω να μου προτείνει λύσεις στο τι να αγοράσω ή να μου πείτε τι στο καλό πρέπει να προσέξω!

 

Υγ: οποιοδήποτε κράξιμο για τα αρνητικά του υπάρχοντος εξοπλισμού είναι καλοδεχούμενο.

 

Budget: 300 ευρώ το οποίο μπορεί να ανέβει αν μιλάμε για κάποια αξιόπιστη λύση η οποία θα "κρατήσει καιρό"

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν ο μοναδικός λόγος που θες να προβείς στην αναβάθμιση είναι το reamp, ξέχνα το... μια χαρά είσαι και με το υπάρχον σεταπ σου...  έτσι κι αλλιώς για πραγματική "διαφορά" (που θα είχε έναν αξιόλογο αντίκτυπο στο μετέπειτα επεξεργασμένο σήμα), θα έπρεπε δυστυχώς να πολλαπλασιάσεις τα 300€ (πάντα για την συγκεκριμένη αποστολή μιλάμε)...

 

οπότε μη σκας... προσπάθησε μόνο να προσέξεις να ηχογραφήσεις ένα καλό καθαρό (χωρίς artifacts και θόρυβο) σήμα της κιθάρας σου, κατάλληλο (και σε ένταση, μαγνήτη, παίξιμο) για την επεξεργασία που θα ακολουθήσει...

 

ιδανικό, το να έχεις συνεννοηθεί πριν με το studio που θα αναλάβει τα περαιτέρω...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου!

 

Επειδή το έκαψα στη δουλεια σήμερα θέλω μια διευκρίνιση για αυτό που έγραψες:

 

αν ο μοναδικός λόγος που θες να προβείς στην αναβάθμιση είναι το reamp, ξέχνα το... μια χαρά είσαι και με το υπάρχον σεταπ σου...  έτσι κι αλλιώς για πραγματική "διαφορά" (που θα είχε έναν αξιόλογο αντίκτυπο στο μετέπειτα επεξεργασμένο σήμα), θα έπρεπε δυστυχώς να πολλαπλασιάσεις τα 300€ (πάντα για την συγκεκριμένη αποστολή μιλάμε)...

 

Δεν θέλω να κάνω reamp σπιτι μου, θέλω να ηχογραφήσω καλό direct σήμα. Η απάντηση σου αναφέρεται σε ηχογράφηση direct σήματος ή για reamp;

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα το γνωρίζεις ,απλά το επισημαίνω.

Το καθαρό σήμα εσύ δεν πρέπει να το ακούς όταν παίζεις. Το παίξιμό σου προσαρμόζεται σε αυτό που ακούς οπότε πρέπει με κάποιο τρόπο (plug in ή πεταλιέρα) να ακούς περίπου τα εφέ που θα προσθέσεις αργότερα. Ακόμα και η επιλογή της κιθάρας-μαγνήτη είναι ένα βάσανο εάν δεν γνωρίζεις ποιο είναι το αποτέλεσμα μετά το reamping.

 

Reamp Basics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα το γνωρίζεις ,απλά το επισημαίνω.

Το καθαρό σήμα εσύ δεν πρέπει να το ακούς όταν παίζεις. Το παίξιμό σου προσαρμόζεται σε αυτό που ακούς οπότε πρέπει με κάποιο τρόπο (plug in ή πεταλιέρα) να ακούς περίπου τα εφέ που θα προσθέσεις αργότερα. Ακόμα και η επιλογή της κιθάρας-μαγνήτη είναι ένα βάσανο εάν δεν γνωρίζεις ποιο είναι το αποτέλεσμα μετά το reamping.

 

Reamp Basics

 

Ναι το γνωρίζω αυτό που λες, για την ακρίβεια θα ηχογραφήσω:

 

Στη παραμόρφωση: 8 κανάλια ρυθμικες οι οποίες θα είναι σε 4 καναλια το direct και 4 από το AMT SS20,

 

Στα καθαρά: 4 κιθάρες, 2 direct και 2 με AMT SS20 για preamp και εφε από το Line 6 M9

 

Για το reamp θα χρησιμοποιησω 2 κεφαλές (5150? marshall JVM?) ή kemper, αν και σπίτι μου θα δοκιμάσω και το Poulin στα direct για πειραματισμο.

 

Σημ: Η κάρτα ήχου έχει 2 inputs οπότε η σύνδεση θα είναι κιθαρα-> DI->

DIRECT-> INPUT 1

ΑΜΤ->INPUT 2

 

Από κιθάρες δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω 2 διαφορετικές ή μία..

Έχω μία Kramer assault με Alnico 8 και μία Ibanez Prestige με Dimebucker, αλλα θα κανω δοκιμαστηκες ηχογραφησεις να δω πως κολάνε μεταξύ τους. 

 

Sample rate θα είναι 48000/24bit, (τόσο είναι αυτό που μπορεί να μου δώσει η κάρτα ήχου) απλα το αναφέρω μήπως έχετε να σχολιάσετε κάτι.

 

Ο κύριος λόγος ύπαρξης αυτού το τόπικ ήταν για να πάρω αποψείς για τον εξοπλισμό, πχ "το DI σου ειναι οκ" ή "μεγάλε πάρε ένα J48 DI γιατί με το άλλο δεν θα κάνεις δουλεια" κλπ

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου