Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή custom pickguard απο inox..!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορείς να δώσεις στοιχεία του μαγαζιού με το laser; Εχω στα σκαριά ενα pickguard από πλεξιγκλας αλλά αυτό φαίνεται να είναι καλή εναλλακτική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορείς να δώσεις στοιχεία του μαγαζιού με το laser; Εχω στα σκαριά ενα pickguard από πλεξιγκλας αλλά αυτό φαίνεται να είναι καλή εναλλακτική!

 

Στέλνω pm (για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Στέλνω pm (για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

 

frunobulax, είναι εμφανές ότι δεν είναι σκοπός σου η διαφήμιση αλλά η ενημέρωση.  :)

Δεν μας λες τη διεύθυνση μήπως εξυπηρετηθούν κι άλλοι?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, παραθέτω τα στοιχεία των εταιριών που εντόπισα και απο τις οποίες είχα προσφορές.

Η εταιρία που έκανε την κοπή του δικού μου pickguard λέγεται intercat και το site τους για πληροφορίες contact κλπ είναι http://www.intercat.gr/laser/greek/index.htm

Αυτή η εταιρία ΔΕΝ έκανε χάραξη (μόνο κοπή) του λογοτύπου.

Μια άλλη εταιρία που κάνει ΚΑΙ χαραξη εκτός απο κοπή είναι η VETA και το site είναι http://www.vetasa.gr (σε αυτούς θα αποτανθώ σε λίγες ημέρες για να μου φτιάξουν ένα με χάραξη)

 

Σε ΚΑΘΕ περίπτωση, το φύλλο inox το παρέχουν αυτοί (επειδή κάποιος με ρώτησε που το βρήκα), αλλά ΔΕΝ κάνουν την σχεδίαση... ο σχεδιασμός πρέπει να γίνει απο άλλον, αυτοί παραλαμβάνουν (με mail) το σχέδιο και μετά σου κάνουν προσφορά. Το σχέδιο πρέπει να γίνει σε κάποιο πρόγραμμα που "συνεργάζεται" με τις δικές τους μηχανές. Εγώ το έκανα σε adobe illustrator (σε ai format δηλαδη), αλλά οι μηχανές διαβάζουν και cdr (corel) και οπωσδήποτε eps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιοτατη customια!

 

το φυλλο ειναι inox η μηπως γαλβανιζέ?

 

η μηπως inox σατινέ?...

 

το λεω γιατι το χρωμα οπως φαινεται στη φωτο παει προς γαλβανιζέ.

 

οτι και να'ναι ειναι πολυ ωραιο και πρωτοτυπο!

 

και παλι ευγε!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φυλλο ειναι inox η μηπως γαλβανιζέ?

 

η μηπως inox σατινέ?...

 

το λεω γιατι το χρωμα οπως φαινεται στη φωτο παει προς γαλβανιζέ.

 

Ο μάστορης μου είπε πως είναι inox σατινέ... υπάρχουν διάφορα είδη παντως, ότι πρέπει για ψάξιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η "παράνοια" συνεχίζεται...  :D :D

Χρησιμοποίωντας το ίδιο σχέδιο με το οποιο έφτιαξα το inox pickguard, έφτιαξα και δυο πλαστικά (το ένα με χάραξη του logo Gibson και το άλλο χωρίς). Σιγά το πράγμα θα μου πείτε... το θέμα είναι πως δεν το έκανα σε υλικό που χρησιμοποιείται για pickguard αλλά σε ένα υλικό που λέγεται MICROSURFACED ABS και το χρησιμοποιούν οι επιγραφάδες... είναι ένα πλαστικό δηλαδή (σε διάφορα πάχη, χρώματα και layers) πάνω στο οποίο χαράζουν.... Το καλό λοιπόν είναι πως μπορεί να βρεθεί πολύ εύκολα! Η τιμή χονδρικής που το αγοράζουν οι επιγραφάδες είναι περιπου 30 ευρώ την διάσταση φύλλου 61χ122. Αυτό για να ξέρετε αν χρειαστεί, τι είναι λογικό να σας χρεώσουν (τα δικά μου δεν τα πλήρωσα).

Τα παρακάτω εικονιζόμενα είναι σε μαύρο ματ, 2 layer (με ασπρο απο κάτω) και είναι πανάλαφρο!

 

Εδώ είναι το απλό, χωρίς χάραξη:

DSCN5111.jpg

 

και εδώ είναι με χάραξη του logo. Φαίνεται και η κάτω πλευρά του άλλου

DSCN5112.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και "φορεμένο" πάνω στην κιθάρα...

DSCN5113.jpg

 

DSCN5114.jpg

 

DSCN5116.jpg

 

Ξέχασα πριν να πω ότι αυτό δεν κόβεται με laser όπως το inox, αλλά με κοπτικό μηχάνημα που χρησιμοποιούν οι επιγραφάδες... υπάρχει και η δυνατότητα να καθορίσεις εσύ πόσο γωνία θα κάνει το κόψιμο (την καμπυλότητα στα πλάγια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου