Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή custom pickguard απο inox..!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ανάγκη να κατασκευασω δικό μου pickguard στην SG μου είχε προκύψει απο την στιγμή που κάποιος προηγούμενος κάτοχος είχε βγάλει το original και κατασκευσε ενα δικό του (το οποίο είχε αρχίσει να χαλάει), πολύ διαφορετικό απο το κανονικό... αν λοιπον αφαιρούσα το ήδη υπάρχον θα μένανε απο κάτω οι τρύπες...

Έπρεπε λοιπον να φτιάξω ένα πανομοιότυπο - δεν υπήρχε φυσικά στο εμπόριο...! Το αυτονόητο με το οποίο ξεκίνησα ήταν να "ξεπατικώσω" το παλιο και να σχεδιάσω στον υπολογιστή το ίδιο (το έκανα σε illustrator αλλα γίνεται σε κάθε πρόγραμμα που σχεδιάζει vector.)

Όταν λοιπόν το τελείωσα, έπεσε το μάτι μου πάνω στην duesenberg μου, που έχει pickguard απο Inox...!! και μου κόλλησε η ιδέα να κάνω κι εγώ ένα τέτοιο....!!!

Λίγο ψάξιμο έφερε τα εξής αποτελέσματα: Το inox μπορεί να κοπεί μόνο με laser, η διαδικασία είναι φθηνή ΚΑΙ το laser μπορεί να κάνει κοπή ΚΑΙ χάραξη.........!!! έτσι πρόσθεσα πάνω στο σχέδιο και το logo της gibson που είχα βρεί στο ίντερνετ σε διανυσματική μορφή...

Με λιγότερο απο 20 ευρώ λοιπον (και με το δικό μου σχεδιο) βγήκε αυτό:

DSCN5085.jpg

 

Εδώ την βλέπετε μαζί με την duesenberg που ήταν και η πηγή εμπνευσης....!!!

DSCN5094.jpg

 

Καθώς ήταν τόσο φθηνό και εύκολο, θα φτιάξω και άλλο ένα σε inox πάλι, με χάραξη (και οχι κοπή) του λογοτύπου gibson καθώς και τα πλαίσια των μαγνητών που θέλω να αλλάξω (και να έχουν πάνω την χάραξη που έχουν τα ήδη υπάρχοντα!!)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Wow.  :o

 

Από τα πιο όμορφα pickguards που έχω δει γενικά σε κιθάρες... Και δική σου ιδέα κιόλας. Να είσαι ΠΟΛΥ περήφανος.

Ειδικά εκείνο το μικρό λογότυπο στο κάτω μέρος σπέρνει...

 

Πέρνα όμως και ένα γυάλισμα εκείνα τα pickup rings... Κρίμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο.  :)

Τι πάχος έχει? Είναι βαρύ?

 

Το πάχος είναι μισό χιλιοστό... συνήθως χρησιμοποιούν (ως ελάχιστο) το 0,8 αλλά κατάφερα να τους ψήσω να μου βρούν ένα κομμάτι μισό χιλιοστό...

Δεν το ζύγισα, αλλά είναι αρκετά ελαφρυ σε σχεση με αυτο που περίμενα..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πράγματι, μισό χιλιοστό είναι υπερ-αρκετό (μηχανικά) ακόμα και γιατην περίπτωση που θέλει κάποιος να στερεώσει πάνω του μαγνήτες (π.χ. για strat). Μάλλον προσφέρει και εξαιρετική θωράκιση σε αυτή την περίπτωση.

Ισως το μόνο θέμα είναι με το ότι οι κανονικές βίδες του pickguard είναι "φρεζάτες" και σε μισό χιλιοστό δεν μπορείς να κόψεις τη "φρέζα" και πρέπει να βάλεις είτε κανονικές (ίσιες από κάτω) βίδες ή να κάνεις σχετικά μεγάλες τις τρύπες με κίνδυνο -αν ξεχειλώσει λίγο η τρύπα- μετά το κεφάλι της βίδας να χωράει να περάσει από μέσα.

 

Ασχετο, αλλά σκεφτόμουν κάποτε να φτιάξω ένα σώμα tele..... όπου αντί για άλλο "καπλαμά" θα έβαζα κολλημένο ένα τέτοιο φύλλο (epoxy-πρέσσα). Δεν βρήκα όμως κάποιον εδώ στην Κρήτη να μου το κόψει. (Φανταστείτε το... με μαύρο binding, resewood ταστιέρα, μόνο ένα κατακόρυφο block για να κρατάει τα saddles κατ' ευθείαν πάνω σε αυτό το φύλλο των 0.8 mm, rear routed  :) ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ισως το μόνο θέμα είναι με το ότι οι κανονικές βίδες του pickguard είναι "φρεζάτες" και σε μισό χιλιοστό δεν μπορείς να κόψεις τη "φρέζα" και πρέπει να βάλεις είτε κανονικές (ίσιες από κάτω) βίδες ή να κάνεις σχετικά μεγάλες τις τρύπες με κίνδυνο -αν ξεχειλώσει λίγο η τρύπα- μετά το κεφάλι της βίδας να χωράει να περάσει από μέσα.

 

 

χχμμμ.... δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τι εννοείς με τις βίδες...! πάντως εγώ χρησιμοποίησα τις ήδη υπάρχουσες...! απλά μέτρησα όσο μπορούσα την τρύπα που έκανε η βίδα στο pickguard το παλιό, έκανα και τον σταυρό μου (δεν ήμουν σίγουρος αν τα είχα καταφέρει) και όλα οκ!!! αν θυμάμαι καλά, οι τρύπες ήταν 2,3 mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου