Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός για ηχογράφηση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά και καλό μήνα.

Έχω κάποιες ιδέες που θέλω να ηχογραφήσω εδώ και καιρό, αλλά θέλω να είμαι πολύ προσεκτικός για το τί θα πάρω και πόσα λεφτά θα χαλάσω.

 

Χρειάζομαι ένα γενικά καλό μικρόφωνο γύρω στα 150 ευρώ, για να ηχογραφώ φωνητικά, κλασσικές κιθάρες και άλλα ακουστικά όργανα ή ήχους. Ψάχνοντας, βρήκα αυτά:

http://www.thomann.de/gr/superlux_s241.htm

http://www.thomann.de/gb/studio_projects_b1.htm

(τί θα νομίζατε ότι θα είναι το καλύτερο;...)

 

Επίσης, ψάχνω και για μια καλή κάρτα ήχου ή μικρο-κονσόλα που θα μπορώ να συνδέω τα ηλεκτρικά όργανα και τα μικρόφωνα, και εννοείται και ένα προενισχυτή για το μικρόφωνο. Διαθέσιμα είναι περίπου 250 ευρώ για όλα αυτά.

Έψαξα και για πακέτα αγοράς όπως αυτά του thomann, αλλά έχω πολλές ερωτήσεις πάνω σε αυτά. πχ...

Με αυτό το πακέτο θα μπορούσα να συνδέσω και ηλεκτρικά όργανα ή μόνο μικρόφωνα;...

 

Ελπίζω να μη κούρασα, αλλά έχω ξαναγράψει για αυτά και δεν έχω πάρει απάντηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!...

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. Πόσα όργανα θα συνδέσεις? Πόσα κανάλια θέλεις να ηχογραφείς ταυτόχρονα? Πες μας ακρίβως τι σκέφτεσαι να κάνεις για να μπορέσουμε να δώσουμε πιο συγκεκριμένες προτάσεις.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δε με ενδιαφέρει τόσο να βάλω πολλά όργανα μαζί. Είχα παλιά μια πολύ απλή μικρο-κονσόλα η οποία δεν έπαιρνε πυκνωτικό, και με αυτή ένα ένα τα ηχογραφούσα τα όργανα. Δε θέλω να κάνω κάτι mainstream, ντραμς, μπάσο, κιθάρα πλήκτρα και φωνή. Θέλω να κάνω κάτι πιο πειραματικό με αρκετούς φυσικούς ήχους, γι' αυτό άρχισα με το πυκνωτικό μικρόφωνο.

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα φιλε macubert - παραξενο μου ακουγεται να μην πηρες απαντηση απο καποιον εδω μεσα.........χμμμμ μηπως σε παρεπεμψε σε καποιο αλλο θρεντ που εχουν απαντηθει ηδη τα ερωτηματα σου ?? χμμμ anyway

 

εγω θα σου γραψω τις ιδεες μου και την γνωμη μου με την ολη φαση μιας και βρισκομαι και εγω στην ιδια κατασταση.........με την διαφορα ομως οτι εγω τα εχω αγορασει ηδη  ;D ;D

 

λοιπον......πρεπει πρωτα απ'ολα να ξεκαθαρισεις τι θες απο 1 μικροφωνο και ποιο γενικα χωρις να μπαινουμε σε λεπτομεριες........ οπως ελεγε και ενας φιλος μου " το πυκνωτικο πιανει λαρυγγι"  ;D ;D αλλα για να λειτουργησει χρειαζεσαι phantom

το 2ο που εκανες λινκ ειναι πυκνωτικο αλλα ειλικρινα δεν το ξερω ουτε καν σαν μαρκα.......... εγω εχω αυτο και κανω παραπανω απο καλα την δουλεια μου http://www.thomann.de/gb/behringer_b1_bundle.htm και ειναι και μεσα στο budjet σου........

 

προχωραμε........

καρτα ηχου - -  - - - - - ΜΕΓΑΛΗ συζητηση με ΟΛΗ την ΣΗΜΑΣΙΑ της ΛΕΞΕΩΣ.........anyway again καποιες καρτες ηχου εχουν την δυνατοτητα να παιρνουν ΚΑΙ οργανα ΚΑΙ μικροφωνα στην ιδια υποδοχη ( η υποδοχη αυτη ονομαζεται universal input ) (google it για παραπανω πληροφοριες ;D ) .............επισης αυτο με την "μικροκονσολα" δεν το πολυκαταλαβα αλλα...........

1 καρτα ηχου σχετικα καλη μπορει να σου προσφερει πολλα πραγματα χωρις να χρειαζεσαι εξτρα προενισχυτες για τα μικροφωνα σου ουτε μικροκονσολες..............

να π.χ. http://www.thomann.de/gb/echo_audiofire_4.htm λιγακι παραπανω απο τα λεφτα σου αλλα τα αξιζει και με το παραπανω...........τωρα στις καρτες ηχου διαφοροπεισαι στο αν θα ειναι usb ή firewire η συνδεση ή και τα 2 οπου αν θελεις και τα 2 πας πολυ ψηλα...........καλυτερες βεβαια ειναι οι firewire λογω ταχυτητας μεταφορας δεδομενων..................η καρτα που εβαλα λινκ εχει 2 universal inputs........... με phantom power.............

τελος επειδη απ'οτι καταλαβα θες ενα mini home studio το καλυτερο "εξαρτημα" στον εξοπλισμο σου θα πρεπει να ειναι τα ηχεια οπου και εκει αλλο ΜΕΓΑΛΟ κεφαλαιο

 

αυτα απο εμενα ελπιζω να μην σε κουρασα η σου εκοψα τα φτερα αλλα ετσι ειναι πανω κατω χωρις πολλες λεπτομεριες - ελπιζω να βοηθησα  ;D ;D και οτι ειπε και ο loki βεβαια  :D :D :D θα ηταν ποιο helpfull

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι ένα γενικά καλό μικρόφωνο γύρω στα 150 ευρώ, για να ηχογραφώ φωνητικά, κλασσικές κιθάρες και άλλα ακουστικά όργανα ή ήχους. Ψάχνοντας, βρήκα αυτά:

http://www.thomann.de/gr/superlux_s241.htm

http://www.thomann.de/gb/studio_projects_b1.htm

(τί θα νομίζατε ότι θα είναι το καλύτερο;...)

 

Έχω το SP C1. Από την Studio Projects γενικά πολύ ικανοποιημένος και νομίζω αντίστοιχες κριτικές θα βρεις στο www.

 

Από τη στιγμή που δεν έχεις ανάγκες πολλαπλών πηγών ηχογράφησης ή δρομολόγησης σήματος, θα έλεγα να κοιτάξεις για κανέναν προενισχυτή απ'αυτούς που έχουν (συνήθως) και κομπρέσσορα + DI input για κιθάρα/μπάσσο κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά ρε messalion...

Με το πυκνωτικό, πέρα από τα κανονικά φωνητικά και τα ακουστικά όργανα (κιθάρες, σαξόφωνο και άλλα), θέλω να ηχογραφώ ήχους διάφορους, βροχές, ομιλίες, αυτοκίνητα, θορύβους γενικά. Το δεύτερο που έκανα link το είδα να χρησιμοποιείται σε κιθάρες ακουστικές ή κλασσικές. Θα το ψάξω και το δικό σου και θα δω.

Και αυτό με τους προενισχυτές όντως μπορεί να μη χρειάζεται, καλύτερα μία κάρτα ήχου με usb ή και με firewire και τέλος.

Πάντως επιμένω στα πακέτα του thomann βγαίνουν πολύ οικονομικά. Όποιος έχει κάποια άλλη ιδέα τη ρίχνει...

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό με τους προενισχυτές όντως μπορεί να μη χρειάζεται, καλύτερα μία κάρτα ήχου με usb ή και με firewire και τέλος.

 

Αν η κάρτα έχει phantom power ΚΑΙ DI input της προκοπής (και όχι, ας πούμε 150KΩ), τότε μπορεί να μην χρειάζεται pre. Αλλά να ξέρεις ότι ένας μονοκάναλος προενισχυτής τάξης κόστους 250-300€ έχει ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερη απόδοση από τους προενισχυτές μιας κάρτας ανάλογης τιμής.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αρχίσω να ρωτάω και για ηχογρφήσεις σιγα σιγά.

Πήγα στο studio το PC στο οποίο σύνδεσα την M Audio 410, πέρασα τα Pro Tools και καναδυό προγραμματάκια ακόμη, κούμπωσα ένα 57άρι και ηχογράφησα όλο το μπαχαλο που παίζαμε, (φυσικά ο Drummer μας κάλυπτε όλους) πήρα το μικρόφωνο μακρύτερα και έστρωσε κάπως η δουλειά.... ΄

Με προβληματίζει το γεγονός του μικρού χώρου αλλά δεν ξέρω πόσα μικροφωνα να βάλω και που.... σε κονσόλα και μετά στην κάρτα ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αρχίσω να ρωτάω και για ηχογρφήσεις σιγα σιγά.

Πήγα στο studio το PC στο οποίο σύνδεσα την M Audio 410, πέρασα τα Pro Tools και καναδυό προγραμματάκια ακόμη, κούμπωσα ένα 57άρι και ηχογράφησα όλο το μπαχαλο που παίζαμε, (φυσικά ο Drummer μας κάλυπτε όλους) πήρα το μικρόφωνο μακρύτερα και έστρωσε κάπως η δουλειά.... ΄

Με προβληματίζει το γεγονός του μικρού χώρου αλλά δεν ξέρω πόσα μικροφωνα να βάλω και που.... σε κονσόλα και μετά στην κάρτα ?

 

εεε;;;

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από πολλά πολλά κατέληξα σε κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/alesis_multimix_4usb.htm , αλλά δε ξέρω, για να ηχογραφήσω με το πρόγραμμα στο pc, απλά το συνδέω με το USB και τέλος, ή όχι;...

Πείτε ρε μάγκες για να τελειώνω... ::)

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου