Προς το περιεχόμενο

Μουσική - Τελικά;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικές σκέψεις...

 

Τι διασφαλίζει ότι επειδή κάποιος έγραψε σε ένα αλμπουμ 10-12 τραγούδια και από αυτά τα 2-3 έγιναν hit πως και στο επόμενο δίσκο θα συνεχίζει να γράφει καλά τραγούδια;

 

Και αν δεν διασφαλίζεται αυτό με τίποτα, τότε πώς γίνεται και κάθε καλλιτέχνης ή συνθέτης μπορεί να γίνεται σιγά - σιγά γνωστός;

 

Μήπως όλα είναι απλά θέμα της δεδομένης στιγμής- περιόδου, που ο καθένας έχει την μεγαλύτερη έμπνευση, και από εκεί και μετά μόνο θέμα μάρκετινγκ και promotion, του να συνεχίζει κανείς να κερδίζει χρήματα από τα επόμενα τραγούδια του...

 

Αν η καλή μουσική είναι κάτι πρόχειρο, κάτι φτηνό, λίγο και περιττό με πολύ καλή παραγωγή, τότε ας μείνουμε όλοι με ένα απλό 4κάναλο εγγραφέα, ένα δυναμικό μικρόφωνο και πολλή μεγάλη δόση όρεξης...

----------

Μήπως ο καθένας στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή του "κρύβει" ένα μεγάλο άλμπουμ με αρκετά και καλά hits; Μήπως η αληθινή μουσική κρύβεται εκεί μέσα, που τα μυαλά και η καρδιές ακόμα βγάζουν μελωδίες με έμπνευση;

 

Πάντα πίστευα πως η μουσική είναι ανάγκη.

Η ανάγκη του ανθρώπου - συνθέτη, μέσω ενός άλλου, παγκόσμιου κώδικα να βγάλει προς τα έξω, να πεί και να δείξει ΤΙ σκέφτεται.

Και αντίστοιχα, η ανάγκη του ανθρώπου - ακροατή, να ταξιδέψει με τις μελωδίες και τους στοίχους ενός τραγουδιού κάπου αλλού.

Να μπορεί να του δημιουργήσει το κάθε τραγούδι, εικόνες, σαν ταινία, να καταλάβει την ιστορία του, την αρχή, την μέση, το τέλος...

Ίσως γι' αυτό παλιά γραφόταν καλή μουσική, (και σε Ελλάδα και στο εξωτερικό), ίσως γιατί τότε υπήρχαν ερεθίσματα, κάποιοι είχαν κάτι να πουν, (θυμάστε πότε ήταν η τελευταία φορά που ήσασταν μόνο εσείς, το stereo, η δυνατή μουσική και απολαμβάνετε αυτό που ακούτε;... Και βάζω στοίχημα πως δεν πρέπει να ήταν με τραγούδια της τελευταίας περιόδου, αλλά παλιά κλασσικά κομμάτια είτε ροκ είτε μέταλ είτε λαικά είτε οτιδήποτε...)

 

Σήμερα....;;;

 

 

Εκεί που παλιά υπήρχε το λίγο αλλά καλό, σήμερα υπάρχει το πολύ, αλλά και σκάρτο...

 

Δεν είμαι μεμψίμοιρος, αλλά ίσως ρεαλιστής...

 

Γιατί τα γράφω όλα αυτά, ίσως χωρίς λόγο, ίσως για να πω κάτι, ίσως επειδή κι εγώ συνειδητοποιώ ότι κάνω αυτό που γίνεται σήμερα πια σε πολλά σπίτια:

 

"ασχολούμαστε με το Ποια είναι η καλύτερη κουζίνα για να ψήνουμε φαγητό, και όχι για το ποια είναι η καλύτερη συνταγή και Πώς αυτή θα φτιάξει το καλύτερο γεύμα..."

 

 

Φιλικά...

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μήπως ο καθένας στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή του "κρύβει" ένα μεγάλο άλμπουμ με αρκετά και καλά hits;[/b] Μήπως η αληθινή μουσική κρύβεται εκεί μέσα, που τα μυαλά και η καρδιές ακόμα βγάζουν μελωδίες με έμπνευση;

 

Όχι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο καθένας στον σκληρό δίσκο του υπολογιστή του "κρύβει" ένα μεγάλο άλμπουμ με αρκετά και καλά hits;[/b] Μήπως η αληθινή μουσική κρύβεται εκεί μέσα, που τα μυαλά και η καρδιές ακόμα βγάζουν μελωδίες με έμπνευση;

 

Όχι.

 

 

Μακάρι να ισχύει το αντίθετο φίλε Wow!...  :'(, γιατί τότε όλος αυτός ο κόπος και η ενέργεια από όλα τα νέα παιδιά που καταγράφουν τις σκέψεις τους, τις ιδέες τους και τα συναισθήματά τους, δεν θα πρέπει να πηγαίνει χαμένος...)

 

 

Φιλικά

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά το ότι εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου και το γράφω δεν το κάνει αυτόματα και αριστούργημα ;) Δε λέω εγώ ότι ό,τι κάνουμε είναι κακό, ούτε ότι ό,τι καλό έχει γραφτεί ποτέ έχει και την αναγνώριση που του αξίζει, απλώς θα τονίσω ότι μια καλή προσπάθεια δε συνεπάγεται και εξίσου καλό αποτέλεσμα. Δεν είμαι γρήγορος. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και αν όντως βελτιωθώ δε θα γίνω ποτέ μεγάλος δρομέας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γρήγορος. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και αν όντως βελτιωθώ δε θα γίνω ποτέ μεγάλος δρομέας ;)

 

Αυτό λέγεται μιζέρια. Προσπάθησε όσο μπορείς, κάνε ότι καλύτερο μπορείς και μετά δες τα αποτελέσματα κατάματα. Τότε θα ξέρεις αν μπορείς ή όχι.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γρήγορος. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και αν όντως βελτιωθώ δε θα γίνω ποτέ μεγάλος δρομέας ;)

 

Αυτό λέγεται μιζέρια. Προσπάθησε όσο μπορείς, κάνε ότι καλύτερο μπορείς και μετά δες τα αποτελέσματα κατάματα. Τότε θα ξέρεις αν μπορείς ή όχι.

 

Μπα, ειδικα για δρομεας αν δεν γεννηθεις με "αθλητικα" γονιδια, στο ταρταν θα φανει η διαφορα με καποιον που το εχει, αν προπονειται βεβαια. Προπονουμαι χρονια στο στιβο αλλα οσο και να "χτυπηθω" παγκοσμιο ρεκορ δεν προκειται να κανω  :'(  Εκτος και αν βαλει το χερακι του κανας Ιακωβου και με ταϊζει κινεζικο... ξερεις, noodles κλπ...  ;D

Αλλιως η προσπαθεια γινεται βημα βημα και αργα και με τονους ιδρωτα...

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γρήγορος. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και αν όντως βελτιωθώ δε θα γίνω ποτέ μεγάλος δρομέας ;)

 

Αυτό λέγεται μιζέρια. Προσπάθησε όσο μπορείς, κάνε ότι καλύτερο μπορείς και μετά δες τα αποτελέσματα κατάματα. Τότε θα ξέρεις αν μπορείς ή όχι.

Καλά, αφού μου εξηγήσεις πού είπα εγώ ότι δεν πρέπει να προσπαθείς, μετά πες με και μίζερο. >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γρήγορος. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και αν όντως βελτιωθώ δε θα γίνω ποτέ μεγάλος δρομέας ;)

 

Αυτό λέγεται μιζέρια.

 

Μπα, αυτογνωσία λέγεται  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γρήγορος. Όσο και να προσπαθήσω, όσο και αν όντως βελτιωθώ δε θα γίνω ποτέ μεγάλος δρομέας ;)

 

Αυτό λέγεται μιζέρια.

 

Μπα, αυτογνωσία λέγεται  ;)

 

Aυτογνωσία είναι να ξέρεις τα όρια σου και να μην βάζεις φανταστικούς στόχους. Το να φανταστώ εγώ ότι θα γίνω ο νέος dimeola χωρίς να έχω γνώσεις θεωρίας, είναι αυταπάτη. Το να προσπαθήσω να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο, εφάμιλο του dimeola είναι κάτι εφικτό αν στρωθω.

Αυτογνωσία, είναι να ξέρεις ότι δεν έχεις καλή φωνή και να μην τραγουδάς για αυτό τον λόγο.

Επίσης αυτογνωσία είναι να ξέρεις ότι αν προσπαθήσεις, θα φτάσεις σε ένα καλό επίπεδο και από κει και πέρα εξαρτάται από το πόσο θα το κυνηγίσεις.

 

Καλά, αφού μου εξηγήσεις πού είπα εγώ ότι δεν πρέπει να προσπαθείς, μετά πες με και μίζερο

 

Ούτε ανέφερα ότι το είπες, ούτε σε είπα μίζερο. Το να προδικάζεις καταστάσεις όμως είναι όντως μίζερο. Δες μέχρι που μπορείς να φτάσεις και μετά να το πείς. Όχι από πριν. (όλα αυτά βέβαια σε ρεαλιστική βάση)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουχαχαχα αυτά ακριβώς σκεφτόντουσαν και όλα τα μεγαθήρια (από Beetles ως και Prodigy ακόμη) και γιαυτό δε βγήκαν ποτέ προς τα έξω...

Ξεκολλάτε ωρέ παίδες και παίξτε για την κ@υλ@ σας και αν κάτι κάτσει, έκατσε.

 

Όλα αυτά δεν λέγονται απλώς μιζέρια....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου