Προς το περιεχόμενο

neoclassical just for fun with a 6 watt line 6


ex-bokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κι όπως έλεγε κι ο Σαββόπουλος...εδώ ειναι Βαλκάνια δεν είναι παίξε ..γέλασε

 

Αν δε σφάλλω, οι στίχοι είναι του Μιλτιάδη Πασχαλίδη και έχουν ως εξής:

 

"Δεν είναι 'δω Βαλκάνια σου το 'πα,

εδώ είναι παίξε, γέλασε και σώπα."

 

προς χάριν της ακριβολογίας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιότερα είχα γνωρίσει ένα παιδί που έκανε μαθήματα σε αυτόν τον τύπο.

 

δεν θα σχολιάσω τι έπαιζε το παιδί. Απλά θα πω ότι όταν έρθω κάποια στιγμή Αθήνα θα κάνω στάνταρ κάποια μαθήματα με τον κύριο.

 

Η παραπάνω πρόταση σχολιάζει και το video το οποίο δεν είδα τώρα που γράφω αλλά έχω δει τα video στο myspace.  8)

my name is Brachos C. Evangelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ ειναι Βαλκάνια δεν είναι παίξε ..γέλασε

 

Αν δε σφάλλω, οι στίχοι είναι του Μιλτιάδη Πασχαλίδη

 

 

συγνώμη που συνεχίζω οφτόπικ, αλλά επειδή ο "Μπάλλος" είναι έργο σταθμός για μένα και δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική και το αγνοούν...

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=13447

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάλλος

Στίχοι: Διονύσης Σαββόπουλος

Μουσική: Διονύσης Σαββόπουλος

Πρώτη εκτέλεση: Διονύσης Σαββόπουλος

 

"Σε τούτα τα Βαλκάνια

σε τούτο τον αιώνα

ντιρετεμ λε ντιλέμ

συνάντησα τους φίλους μου

μια νύχτα του χειμώνα

ντιρετεμ λε ντιλέμ

κάθόντουσαν αμίλητοι

σε κάτι βράχια

ντιρετεμ λε ντιλέμ

και σαν με είδαν νά'ρχομαι

γουρλώσανε τα μάτια

ντιρετεμ λε ντιλέμ....."

 

Κλασσικο παραδειγμα ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ "μουσικης" (ποιος ηρθε??) και ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ στιχουργιας  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Παντως για να ειμαι και ΟΝ ΤΟΠΙΚ το παιδι στο βιντεο ειναι παιχταρας, δεν τον ξερω, απο οτι βλεπω στο βιντεο, στραγαλιααααα, στραγαλιαααα, πασατεμποοοοοο  ;D ;D ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται με τη μουσική και το αγνοούν...

 

Δεν αισθάνομαι καμία απολύτως αναστολή στο να διαπιστώσω και να ομολογήσω την άγνοιά μου, όπου και όποτε αυτή ανακύπτει μάστορα. Έχεις απόλυτο δίκιο και χαίρομαι που με διόρθωσες, διότι εγώ αναφέρθηκα στο

 

http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=2542

 

παρ' όλα αυτά, συμμάζεψε την έπαρση και την κυνικότητά σου, διότι είναι επιβλαβείς συμβουλάτορες.

 

δεν πίστευα ότι 

 

πίστευε και μη,

ερεύνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

οκ λοιπόν, αν ακούστηκα κυνικός :-[ ζητώ συγνώμη. τα περί επιβλαβών συμβουλατώρων νομίζω περισσεύουν...

 

άλλωστε το σχόλιο μου γράφτηκε για να δικαιολογήσει το οφτόπικ. Τόσα κ τόσα διαβάζουμε, αν δε μου έκανε τόση εντύπωση δε θα 'μπαινα στον κόπο να ασχοληθώ. Το έκανα κ βρήκα κ μπελλά...

 

συγνώμη και πάλι για όποιον προσεβλήθει. τέλος.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν της (προφανέστατα υψηλής) τεχνικής κατάρτισης του παλικαριού και του πληκτρά που έπαιζε μαζί, πειράζει που δε μου άρεσε αυτό που είδα/άκουσα; :-\

 

Για την ακρίβεια, το βρήκα βαρετό και σταμάτησα το βίντεο στο μισό λεπτό, χώρια που δεν μπορώ να δηλώσω εντυπωσιασμένος. Άκουσα πολλές και καθαρές νότες, τίποτε παραπάνω.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αυτο φτανει, δεδομενου του υφους που παιζουν τα παιδια.

 

Να υποθεσω οτι εξισου ΟΧΙ εντυπωσιασμενος εισαι κι οταν ακους Bach, Mozart, Paganini κι αλλους τετοιυς "ασχετους"???

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι εξισου ΟΧΙ εντυπωσιασμενος εισαι κι οταν ακους Bach, Mozart, Paganini κι αλλους τετοιυς "ασχετους"???

1. Είδες κάπου να λέω ότι τα παιδιά είναι άσχετοι; Η υψηλή τεχνική κατάρτισή τους είναι το πρώτο που ανέφερα!

 

2. Αν το "σπάγανε" λιγάκι όπως ο Bach και ο Mozart, ίσως να μου φαίνονταν λιγότερο βαρετοί. Απ όσο θυμάμαι από το ωδείο, ο Bach δεν είχε αποκλειστικά τρεχάλα και sweeps στις φούγκες του.

 

3. Αν συγκρίνεις δύο απλούς μουσικούς (έστω, πολύ καλούς) με Bach, Paganini και Mozart σε οποιοδήποτε επίπεδο, πρέπει να σου πω ότι μου φαίνεται λίιιιγο υπερβολικός ο συσχετισμός σου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου