Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η ωρα ειναι πολυ ασχημη κ το θρεντ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καμενο.

 

Γι'αυτο λοιπόν θα αποδείξω γιατί δεν ειναι δυνατό να συμβαινει κατι τετοιο. ;)

 

Για να ακουστεί echo,πρεπει να υπαρχει μια χρονική καθυστερηση (η οποια θα συμβει απο ανακλασεις ) μεγαλυτερη απο 20ms. (=0,02sec).Διαφορετικα το ανθρωπινο αυτι ,θα αντιληφθει την καθυστερηση σαν reverb.

 

H ταχυτητα του ηχου στον αερα ειναι περιπου {331,4+0,6Τ} m/sec (οπου Τ η θερμοκρασια)

Βαζω μια θερμοκρασια 25C (δωματιου) ,οποτε παιρνω για την ταχυτητα του ηχου : u=346,14m/s

(μπορω να βαλω μεγαλυτερη Τ,γτ τα χνωτα ειναι πιο ζεστα,αλλα απλα βαζω μια λογικη θερμοκρασια)

Θεωρω οτι η ταχυτητα του ηχου ειναι σχεδον σταθερη στην κοιλοτητα του στοματος κ υπολογιζω ποσο απεχουν μεταξυ τους τα μαγουλα,δλδ σε χρονο 0,02sec ποσο χρονο κανει το ηχητικο κυμα να παει απο το ενα μαγουλο στο αλλο (μετα θα ανακλαστει κλπ)

 

S=ut=6,93m

 

Κανενας ανθρωπος δεν εχει τοσο μεγαλο στομα.

 

ΥΓ.Ο synthakias γραφει κατι τετοια καλα παντως.Δεν ηξερα οτι εχουμε κι αλλον. :)

ΥΓ2.Η παραπανω αποδειξη δεν ειναι σοβαρη,αλλα κατι τετοιο παιζει. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ωρα ειναι πολυ ασχημη κ το θρεντ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καμενο.

 

Γι'αυτο λοιπόν θα αποδείξω γιατί δεν ειναι δυνατό να συμβαινει κατι τετοιο. ;)

 

Για να ακουστεί echo,πρεπει να υπαρχει μια χρονική καθυστερηση (η οποια θα συμβει απο ανακλασεις ) μεγαλυτερη απο 20ms. (=0,02sec).Διαφορετικα το ανθρωπινο αυτι ,θα αντιληφθει την καθυστερηση σαν reverb.

 

ΥΓ2.Η παραπανω αποδειξη δεν ειναι σοβαρη,αλλα κατι τετοιο παιζει. :D

Διαισθητικα θεωρω οτι ειναι δυνατον να συμβει κατι εδω...

 

 

- Αν θεωρησουμε προς στιγμην οτι ο ανθρωπος αυτος εχει δοντια αρκετα πυκνα, σχεδον να εφαπτονται, αλλα οχι ακριβως.

- Και οτι εχει το ασχημο συνηθειο να μιλαει πολυ δυνατα, να σιεται η γης ενα πραμα...

- Και οτι η συχνοτητα ιδιοσυντονισμου των δοντιων ειναι μεσα στις ακουστικες της ομιλιας.

 

Δεν θα μπορουσαν να αρχισουν να "συντονιζονται" τα δοντια απο την ομιλια και λογω δονησεων καπου καπου να αρχιζαν να ακουμπαν και μεταξυ τους, προκαλωντας κατι σαν χρονικα shifted ασθενη κρουτσου-κρουτσου (ηχος απο κρουσεις δοντιων) κυματομορφη που ακολουθει το envelope της ομιλιας? Αυτο που ο audiobox ερμηνευει σαν echo?

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Αν θεωρησουμε προς στιγμην οτι ο ανθρωπος αυτος εχει δοντια αρκετα πυκνα, σχεδον να εφαπτονται, αλλα οχι ακριβως.

- Και οτι εχει το ασχημο συνηθειο να μιλαει πολυ δυνατα, να σιεται η γης ενα πραμα...

- Και οτι η συχνοτητα ιδιοσυντονισμου των δοντιων ειναι μεσα στις ακουστικες της ομιλιας.

 

Δεν θα μπορουσαν να αρχισουν να "συντονιζονται" τα δοντια απο την ομιλια και λογω δονησεων καπου καπου να αρχιζαν να ακουμπαν και μεταξυ τους, προκαλωντας κατι σαν χρονικα shifted ασθενη κρουτσου-κρουτσου (ηχος απο κρουσεις δοντιων) κυματομορφη που ακολουθει το envelope της ομιλιας? Αυτο που ο audiobox ερμηνευει σαν echo?

 

 

 

Αυτο δεν τό'χουμε κανει :D

To οτι θα συντονιστουν τα δοντια υπο τις παραπανω προϋποθέσεις ,δεν δικαιολογει φαινομενο echo,ασχετως αν θα παραγοταν ηχος απο αυτο.Πρεπει καπου να ανακλαστει ο ηχος κ να ξαναγυρισει για να ακουστει η χρονικη διαφορα (με φυσικο τροπο).

 

ΥΓ. και σε παρακαλω,οταν ποσταρεις ακριβως κατω απο δικο μου ποστ,να βγαζεις τα παπουτσια σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Αν θεωρησουμε προς στιγμην οτι ο ανθρωπος αυτος εχει δοντια αρκετα πυκνα, σχεδον να εφαπτονται, αλλα οχι ακριβως.

- Και οτι εχει το ασχημο συνηθειο να μιλαει πολυ δυνατα, να σιεται η γης ενα πραμα...

- Και οτι η συχνοτητα ιδιοσυντονισμου των δοντιων ειναι μεσα στις ακουστικες της ομιλιας.

 

Δεν θα μπορουσαν να αρχισουν να "συντονιζονται" τα δοντια απο την ομιλια και λογω δονησεων καπου καπου να αρχιζαν να ακουμπαν και μεταξυ τους, προκαλωντας κατι σαν χρονικα shifted ασθενη κρουτσου-κρουτσου (ηχος απο κρουσεις δοντιων) κυματομορφη που ακολουθει το envelope της ομιλιας? Αυτο που ο audiobox ερμηνευει σαν echo?

 

 

 

 

Αυτο δεν τό'χουμε κανει :D

To οτι θα συντονιστουν τα δοντια υπο τις παραπανω προϋποθέσεις ,δεν δικαιολογει φαινομενο echo,ασχετως αν θα παραγοταν ηχος απο αυτο.Πρεπει καπου να ανακλαστει ο ηχος κ να ξαναγυρισει για να ακουστει η χρονικη διαφορα (με φυσικο τροπο).

 

 

echo-mouth-model.jpg

 

Αν ομως το Α ειναι η πρωτογενης πηγη και οι υπολοιπες οι χρονικα καθυστερημενες αλυσιδωτες δευτερογενεις (απο διεγερση συντονισμου) οδοντοπηγες ηχου ? Βασει του μοντελου Ναγκαμι-Τζονσον (βλεπε εικονα) θα μπορουσε να γινει τιποτα? (Για χαριν επιστημονικης πληροτητας ας υποθεσουμε οτι το εσωτερικο της κοιλοτητας ειναι πληρως λειο, πχ καποτε την ειχε γυαλοχαρταρει και οι ανακλασεις ειναι εφικτες, χωρις μεγαλες αποσβεσεις λογω τριβης-τραχυτητας επιφανειων)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι.

Θα μιλησω επιστημονικα,ζητω συγνωμη:

 

καταρχας,θα τρακαρανε τα κυματα στη γλωσσα.Ενα αυτο.

 

 

κατα 2ον θελει μια ελαχιστη αποσταση,επιμενω (ειμαι gate keeper,δεν ξερω αν ειδες,εχω πιο πολυ δικιο απο σενα)

Θα συμβαινει κατι ,οπως βλεπω στο σχημα σου,αλλα δεν θα ειναι έκο.Μέχρι Άρια το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι.

Θα μιλησω επιστημονικα,ζητω συγνωμη:

 

καταρχας,θα τρακαρανε τα κυματα στη γλωσσα.Ενα αυτο.

 

 

κατα 2ον θελει μια ελαχιστη αποσταση,επιμενω (ειμαι gate keeper,δεν ξερω αν ειδες,εχω πιο πολυ δικιο απο σενα)

Θα συμβαινει κατι ,οπως βλεπω στο σχημα σου,αλλα δεν θα ειναι έκο.Μέχρι Άρια το πολύ.

 

ΚΟΙΤΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΕΓΩ ΦΥΣΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΕΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ!

 

Και οσο για την ελαχιστη αποσταση, δεν ξερω αν θεωρεις ως διαδρομη κυματος και το ιδιο το σωμα του ανθρωπου. Αν και ο ιδιος αποτελει ενα πελωριο αντηχειο? Αν ειναι κοιλαρας? Αν ειναι 6m ψηλος (στο post δεν αναφερονται)? Αν εχει ρνα σωρο κοιλοτητες αυτοσυντονισμου? (κουφιο κεφαλι, αδεια κοιλια, τρυπες απο λαμες στις κνημες?). Ασε που ο ηχος διαδιδεται και στα στερεα!!! ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΕΤΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ. Ισως λοιπον καποια ηχητικη συνιστωσα, πηρε αυτο το δρομο, παγιδευτηκε στο στερεο του ανθρωπου, καθυστερησε να κανει τον γυρο του (μεγαλο υψος, μεγαλη διαμετρος, μακρια ποδια κλπ) και οταν γυρισε στο ιδιο σημειο να συντονισει τα δοντια του, ειχε περασει η ωρα... floating model αγορι μου, διαπεραστηκε απο το ηχητικο κυμα, συντονιστηκε ολοκληρος και το ξαναεξεπεμψε σημειακα απο τα δοντια του μετα απο ελαχιστο.

ΑΚΟΥ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕ!

 

--edit: Ακυρο. Το δοκιμασα με ενα φιλο μου πολυ ψηλο και χοντρο που εχει αρκετα στραβα δοντια και οντως δεν συνεβει τιποτα...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου