Προς το περιεχόμενο

roland fantom g?γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα..επειδη εχω βαλει στο ματι το fantom g θα θελα τις εντυπωσεις απο καποιον που το χει ψαξει..(αν και θα παω να το δω κι απο κοντα..ο tonys η το bon studio λογικα θα το χoυν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το έχω ψάξει αρκετά θα έλεγα.Έχει αρκετές ελλείψεις.Από ήχους τα πάει καλά χωρίς να είναι κάτι ιδαίτερο ενώ λείπουν οι κάρτες srx που ήταν φοβερές.Το interface του και η ευκολία χρήσης του είναι φοβερά,καθώς η μεγάλη οθόνη σε συνδιασμό με το ποντίκι και την γενική διαμόρφωση είναι ιδιαίτερα εύχρηστα.Το live mode είναι ιδαίτερα εύχρηστο καθώς και το recording.Προβλήματα αντιμετωπίζονται κυρίως στο γεγονός ότι δεν διαιθέτει multisampling και στο ότι ο αριθμός των arpegiator phrases είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που προσφέρουν οι αντίπαλοι(motif xs),τώρα έχουν αναφερθεί και άλλα προβλήματα αλλά αυτά είναι τα σημαντικότερα(νομίζω)

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Ρίξε ένα μάτι και στο fantomized.info έχει ότιδήποτε αφορά τα roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D

Και ειπα να μη μιλησω...Ωραιος ο Νικος. :D ;)

Οσων αφορα τις srx καρτες νομιζω οτι τους περισσοτερους

αλλα και καλυτερους ηχους απο αυτες  τις εχει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα..επειδη εχω βαλει στο ματι το fantom g θα θελα τις εντυπωσεις απο καποιον που το χει ψαξει..(αν και θα παω να το δω κι απο κοντα..ο tonys η το bon studio λογικα θα το χoυν)

 

Μετά από το Bon Studio πέρνα και από το Νάκα μια βόλτα μήπως έχει το Roland σε καλύτερη τιμή.  :P

 

Περά από την πλάκα τώρα, αν πραγματικά έχεις χρήματα και θέλεις ένα πολύ σοβαρό μηχάνημα αυτό δεν είναι άλλο από το OASYS της KORG. Οποιoδήποτε άλλο μοντέλο από οποιασδήποτε άλλη εταιρία κατασκευής workstation είναι πολύ πίσω τεχνολογικά. Ακόμα και για ήχους πιάνων κλπ η Kurzweil με τα Κ2661 κλπ κλπ δεν λέει μία μπροστά στον ήχο των πιάνων του OASYS.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το εψαξα λίγο στα γρήγορα, και δεν βρήκα αντίλογο, αλλα είναι σίγουρο ότι δεν εχει δυνατότηα multisampling όπως λεει ο εδεσσαίος? Μου φανηκε πολυ τρελο. Υποτίθεται ότι είναι ένα workstation, και μαλιστα απογονος του X, το οποίο απ'όσο ξέρω εχει multisampling και μαλιστα πολυ καλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Εδεσσαίος προφανώς δεν ξέρει τι λέει ή απλά εννοεί κάτι άλλο που αδυνατώ να καταλάβω.

 

Ορίστε τα specs του οργάνου

 

http://www.roland.com/products/en/Fantom-G6/specs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή έχω και το OASYS και το Kurzweil PC3 θα ήθελε να πω ότι συμφωνώ με το φίλο ότι το OASYS είναι πιο μπροστά, όχι τόσο πολύ όμως και σε σχέση και με την τιμή του. Αλλά κατά την πρωσοπική μου άποψη τα πιάνα του PC3 είναι εμφανώς καλύτερα (πιο τρισδιάστατα και με καλύτερη και μελοδικότερη μεσαία  κυρίως περιοχή.

Όσων αφορά το G νομίζω ότι σαφώς υπερτερεί του Χ αλλά θα περίμενα από τη ROLAND ένα πιο μεγάλο άλμα προς τα εμπρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δεν ξέρει φίλε korg_nikos? :(http://forums.rolandclan.info/index.php?action=show_thread&thread=23945&fid=8&page=1

http://forums.rolandclan.info/index.php?action=show_thread&thread=23086&fid=8&page=1Δες εδώ και το 2ο ερώτημα και τις απαντήσεις απο κάτω.

Βγάλε τα στραβά σου και να μην κατακρίνεις τους άλλους τουλάχιστον όταν δεν γνωρίζεις.

Γιατί σαν πολύ το έχουν παραξηλώσει μερικοί εδώ μέσα. :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται ,πρόκειται για bug του καινούργιου λειτουργικού που μάλλον θα λυθεί στο πρώτο update.

Δεν νομίζω ότι δεν το έχουν προβλέψει καθόλου.

Σ'αυτό όμως το σημείο ζητούμε ευγενικά να παρέμβει στο panel ,ο αξιότιμος κ. Μανώλης Χναράκης, να μας διαφωτίσει.......Πού' σαι ρε Μανώλ'

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου