Προς το περιεχόμενο

Parker Nitefly - SA με σπασμενη βεργα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi guys....

 

Ανακάλυψα το forum σας μέσω ενός φίλου κιθαρίστα ο οποίος ακούγοντας το πρόβλημα μου, μου πρότεινε να βάλω καταχώρηση και εδώ...

Το `και εδώ` σημαίνει πως μέχρι σήμερα έχω φάει τα λυσσακα μου να ψάχνω για λύση. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα ξέρω όλα. Για αυτό είμαι εδώ για να ρωτήσω, μιας και η μια απογοήτευση ακολουθεί την άλλη.

Έχω λοιπόν, μια μαύρη Parker Nitefly - SA, δώρο εξ Αμερικής με μεγάλη συναισθηματική άξια... Την έχω αρκετά χρόνια και μέχρι πρότινος ήταν η αγαπημένη μου κιθάρα μιας και έχει κάποια χαρακτηριστικά που εγώ τα λατρεύω...

Τι συνέβη λοιπόν... Πριν κάποια χρόνια την πήγα για service στον τότε αντιπρόσωπο της Parker εδώ στην Ελλάδα. Ο άνθρωπος είχε όλη την καλή διάθεση να την `μαζέψει` και μάλιστα επειδή πήγα και μέσω γνωστού, την ανέλαβε ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της εταιρίας (τεχνικός και στον χώρο χρόνια), προσωπικά. Βέβαια αυτό που εγώ ο δυστυχής δεν γνώριζα και μαζί και εκείνος ήταν ότι η κιθάρα (που ήταν αγορασμένη μέσω e-bay) είχε `χτυπηθεί` και ανοιχτεί (είχε γίνει εγχείρηση δηλαδή) στο πάνω μέρος του μπράτσου κοντά στα κλειδιά εκεί που στην ουσία `κάθεται` μέσα η βέργα στο μπράτσο και κρατάει κόντρα...

Έτσι λοιπόν προσπαθώντας ο εν λόγω κύριος να την `φέρει` να ισιώσει το μπράτσο το οποίο έφευγε λίγο, δεν παρατήρησε ότι μετά από περίπου ένα λεπτό (!!!) γυρίσματος της βέργας, αυτή είχε βγει απ`το μπράτσο και είχε τρυπήσει μέχρι και τον πρώτο μαγνήτη της κιθάρας... απίστευτο? Και όμως αληθινό!! Εγώ το ξέρω, τα μάτια μου και τα νεύρα μου που όπως καταλαβαίνετε την στιγμή εκείνη απογειώθηκαν!!

Τέλος πάντων αυτή είναι η πονεμένη ιστορία. Ύστερα από όλα αυτά και μέχρι σήμερα έχω προσπαθήσει να βρω μια λύση που θα καταστήσει την κιθάρα playble ξανά (γιατί όπως καταλαβαίνετε το μπράτσο είναι άχρηστο οπότε και η κιθάρα) αλλά δυστυχώς όπου και να πάω τρώω τοίχο... Ας πούμε έχω μιλήσει με τον Νάκα (νυν αντιπρόσωπος) δυο φορές. Μου είπαν και τις δυο να περιμένω να μιλήσουν με το εργοστάσιο και θα με πάρουν τηλ σε δυο με τρεις εργάσιμες. Όσο με πήρατε εσείς άλλο τόσο με πήραν και εκείνοι. Ύστερα με έναν φίλο Αμερικανό που έτυχε να είναι λίγες μέρες εδώ πήραμε στο ίδιο το εργοστάσιο και ρωτήσαμε. Μου είπαν να απευθυνθώ σε λιανικαριο τους. Οπότε και μίλησα με το musician`s friend το οποίο φαντάζομαι το γνωρίζετε και το οποίο στην Αμερική είναι ένα από τα μεγαλύτερα. Μου είπαν ότι στην ουσία μπορεί να μην με συμφέρει να την φτιάξω, αλλά με τα πολλά μου ανέφεραν και κάτι για blanc necks για το οποίο εγώ, όμως, δεν ξέρω που να απευθυνθώ εδώ στην Ελλάδα η και γενικότερα.....Υποψιν ότι έχω μιλήσει και με τον Καγμακη τον ίδιο και με παρέπεμψε στον αντιπρόσωπο (τον Νάκα - δηλαδή ζήσε Μάη μου.....). Επίσης έχω μιλήσει για το θέμα και με Thomann….Όμως και από εκεί απάντηση ποτέ δεν πήρα παρότι μου είχαν πει να περιμένω….

Όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι που με καίει! Θέλω να ξαναπαίξει αυτή η κιθάρα!!

Το ψάχνω ακόμη και δεν χάνω την ελπίδα μου... Αν κάποιος φίλτατος μουσικός γνώστης κάποιας παρόμοιας κατάστασης έχει να μου προτείνει κάτι, ευχαρίστως να το ακούσω...

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων...

:-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ορισες raven.

 

Απευθυνσου εδω http://enigmagt.gr/.

 

Κατα την ταπεινη μου άποψη από τους πιο σοβαρούς επαγγελματίες τεχνικούς.

 

Απλα να σου πω οτι θα πρέπει να έχεις πολλή υπομονή καθοτι η λιστα αναμονης ειναι πλεόν πολλή μεγάλη. Για extra info σχετικα με τον χρόνο αναμονής διάβασε εδώ http://enigmagt.gr/html/danaaioc.html

 

Ελπιζω να βρεθει λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε raven!! Καλώς μας ήρθες!  ;) ελπίζω να βρεις άκρη εδώ!  ;D

 

κι εσείς συμφορουμίτες κοιτάξτε να με βγάλετε αληθινό σ αυτά που του είπα του παιδιού για το noiz! ;) ;) κρίμα είναι το parkeraki! :-[

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η κιθάρα που έχεις είναι πολύ καλή και ευτυχώς είναι bolt-on κατασκευή(βιδωτή δηλαδη). Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να παραγγείλεις από το http://www.warmoth.com/ ένα νέο μπράτσο που να ταιριάζει τέλεια στο σώμα της parker. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να συννενοηθείς μαζί τους υπομονετικά με μέιλ ώστε να σου δώσουν/φτιάξουν το κατάλληλο μπράτσο. Όσο για το ποιος θα το τοποθετήσει και "φέρει" στην κιθάρα σου, εγώ θα πρότεινα τους:

 

-Δ.ΔΗΜΟΥ. Μουσικα οργανα, Βιβλια μουσικης, Επισκευες οργανων. Εμμ.Μπενακη 27-29. τηλ 210-3813118, fax 210-3817449. e-mail: [email protected]

- www.voodoomusic.gr - Φάληρο (ο τύπος συναρμολογεί κιθάρες που μοιάζουν καινούργιες αλλά είναι από υλικά διαφόρων τύπων, εποχών και προελευσεων...)

 

Μπορείς να τους ρωτήσεις για το πρόβλημα της parker, δε χάνεις τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή θα μπορούσες να απευθυνθείς στην ίδια την παρκερ να σου στείλουν νέο μπράτσο μιας και είναι μπολτ ον

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίζει η κιθάρα ακριβώς όπως έπαιζε και να έχει την ίδια αίσθηση θα πρέπει να πάρεις μπράτσο από την Παρκερ

Δεν λέω οτι ο Οικονομάκης ή ο Ντούκας ή άλλοι πολύ γνωτοί μάστορες δεν θα σου κάνουν καλή δουλειά, απλά το σωστότερο είναι να πάρεις το μαμήσιο μπράτσο.

Θα στείλεις πρώτα email στην Πάρκερ και ΑΦΟΥ σου απαντήσουν και σου πουν για διαθεσιμότητα κλπ κλπ θα πας στο Νάκα και θα τους πεις οτι έχεις ήδη επικοινωνίσει και οτι η Παρκερ δεν έχει πρόβλημα να σου στείλει μπράτσο στον αντιπρόσωπο της στην Ελλάδα. Αυτό θα το κάνεις για να μη σου πουν τις γνωστές μ@λ@κίες "πάρε τηλέφωνο σε καμιά βδομάδα" και "άσε μας το τηλέφωνό σου" και "έχουμε ήδη παραγγείλει κάποια κομμάτια και θα σε ειδοποιήουμε όταν έρθουν".

Για κάποιο λόγο ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ να σε εξυπηρετήσουν αν αυτό που θες να βρεις δεν είναι σε στοκ οπότε πρέπει να τους δείξεις ότι δεν μπορούν να φορτώσουν την βαρεμάρα τους στην Πάρκερ οτι και καλά δεν μπορεί να στείλει σκέτο μπράτσο ή ένα κάρο άλλες ανοησίες που έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Sozo.

 

Eπίσης, θα ήταν καλό να προσέχουμε τί προτείνουμε σε "περίεργες " περιπτώσεις όπως η Parker, γιατί υποδείξεις τύπου Warmoth είναι παντελώς άκυρες αν το ψάξετε λίγο παραπάνω.

Φίλε μου, αν η κιθάρα έχει πραγματικά συναισθηματική αξία για σένα, τότε εξίζει να φτιαχτεί- απλά προετοιμασου για αρκετά λεφτά. Κανένας σοβαρός μάστορας στην Ελλάδα δεν μπορεί να επισκευάσει μπράτσο απο Fly λόγω της ιδιόμορφης κατασκευής του, και της εξειδικευμένης τεχνογνωσίας που απαιτείται και που δυστυχώς δεν υπάρχει εδώ. Αν κάποιος σου πεί πως μπορεί να το κάνει, ευχαρίστησε τον και απομακρύνσου διακριτικά μια που θα έχεις πέσει σε καλαμπόρτζη.

Παρέκαμψε τελείως το δημόσιο που ονομάζεται Νακας και βάλε κάποιον έμπειρο Αμερικάνο retailer (θα βρείς αρκετούς στο gbase.com) να σου βρεί ένα νέο μπράτσο......

 

Καλή τύχη !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

ο τροπος κατασκευης των PF ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ διαφορετικος απο τις συμβατικες κιθαρες (ΕΙΔΙΚΑ στα μπρατσα π.χ σκεψου οτι τα ταστα ειναι απλα ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ στο μπρατσο και ειναι και ατσαλινα,η ταστιερα ειναι απο carbon glass,το truss rod απο ειδικο κραμα κτλ )

 

http://www.parkerguitars.com/code/about/about_factory_lighting.asp

 

το να βαλεις ενα αλλο μπρατσο ειναι απλα ΑΣΤΕΙΟ μια και η κιθαρα δεν θα ειναι πλεον PARKER.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχοντας βιδωτο μπρατσο εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου.

Επισης δεν φοραει και τιποτα ''μυστηριους'' μαγνητες οπως οι Fly και θα βρεις γρηγορα ανταλακτικα.

Απευθηνσου κατευθειαν στην Parker  και γραψε και στο forum τους.

Ειναι πολυ εξηπηρετικοι.

Καλο κουραγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου