Προς το περιεχόμενο

Λάμπες για να αρπάζει σε υψηλότερη ένταση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα είμαι ηλεκτρονικός κάτι δε θα ξέρω;;;

 

Το Volume πάνω στην κιθάρα αυτό που κάνει είναι να κόβει το σήμα εισόδου. Όμως την ώρα που παίζεις αν σου ξεφύγει και αρχίσει να παραμορφώνει;;; Ουσιαστικά μια αντίσταση η ένα τριμεράκι πριν την είσοδο του ενυσχητή μπορεί να βοηθήσει.

 

Ο ενυσχητής μέχρι ένα σημείο δεν κυνδηνέβει (εκτώς και αν είναι τρανζιστορικός που τότε αρχίζει να ψαλιδίζει το σήμα). Το ηχείο όμως έχει ένα πηνείο το οποίο (το πηνείο πάντα) οταν έχει DC λειτουργεί σαν βραχυκύκλωμα, και αρχίζει να ζεστένετε και αργότερα καίγετε.

 

[ΕΔΙΤ]Το χαμήλωμα της έντασης απο την κιθάρα δεν βοηθάει διάφορα εφέ να ακουστούν σωστά[/ΕΔΙΤ]

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ισως ένα χαμήλωμα στους μαγνήτες να βοηθήσει (αν είναι πολύ ψηλά ρυθμισμένοι).

 

και αυτο παιζει.

 

παντως πανω απο το "3" τα alnico 15 που φοραει ο VOX γενικα αρχιζουν και βρωμιζουν/κομπρεσαρουν (και αυτος ειναι αλλωστε και ο λογος που τα βαζουν ακομα στους VOX)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση προς staaronis :

 

Ακομα και να ειναι ετσι οπως τα λες (που δεν το πιστευω με τιποτα), προτιμω να παιρνω μια καμπινα το 6μηνο, παρα να χασω τις απιστευτες δυναμικες που μου προσφερει ο χειρισμος των volume και tone  ;)

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη φοβασαι τιποτα δεν θα παθει ουτε η καμπινα σου,ουτε ο ενισχυτης σου (προσωπικα δεν εχω καν volume & tone στις περισσοτερες κιθαρες μου γιατι μου ειναι εντελως αχρηστα αλλα κατανοω πληρως οτι για παρα πολλους παικτες η χρηση τους ειναι το α και το ω στο παιξιμο τους ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα είμαι ηλεκτρονικός κάτι δε θα ξέρω;;;

 

Δεν αμφισβητώ ότι ξέρεις απο ηλεκτρονικά ούτε ότι προσπαθείς να βοηθήσεις, απλώς δεν είναι ηλεκτρονικής φύσης το πρόβλημα έτσι ώστε να χρειάζεται επεμβάσεις ηλεκτρονικού.

 

Οι ενισχυτές και οι κιθάρες για δεκαετίες δουλεύουν χωρίς κινδυνο να πάθουν ζημιά αν κατεβάσεις το volume της κιθάρας ή τους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα είμαι ηλεκτρονικός κάτι δε θα ξέρω;;;

 

Το Volume πάνω στην κιθάρα αυτό που κάνει είναι να κόβει το σήμα εισόδου. Όμως την ώρα που παίζεις αν σου ξεφύγει και αρχίσει να παραμορφώνει;;; Ουσιαστικά μια αντίσταση η ένα τριμεράκι πριν την είσοδο του ενυσχητή μπορεί να βοηθήσει.

 

Ο ενυσχητής μέχρι ένα σημείο δεν κυνδηνέβει (εκτώς και αν είναι τρανζιστορικός που τότε αρχίζει να ψαλιδίζει το σήμα). Το ηχείο όμως έχει ένα πηνείο το οποίο (το πηνείο πάντα) οταν έχει DC λειτουργεί σαν βραχυκύκλωμα, και αρχίζει να ζεστένετε και αργότερα καίγετε.

 

[ΕΔΙΤ]Το χαμήλωμα της έντασης απο την κιθάρα δεν βοηθάει διάφορα εφέ να ακουστούν σωστά[/ΕΔΙΤ]

 

να ξεφυγει προς τα που το volume?

λεμε οτι αν παιζεις με τον ενισχυτη στο 3 πχ κ βρωμιζει λιγο ,μπορεις να κοψεις δυναμικες απο το volume της κιθαρας.Αν το ξανασηκωσεις,θα ερθει στην μεγιστη θεση του κ θα παιζει οπως ακριβως επαιζε στην αρχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ελάχιστο χαμήλωμα στην ένταση (με μια αντιστασούλα) δεν θα σε αποτρέψει απο το να τα χρησιμοποιείς.

Ακόμα έχω σκευτεί κάτι το οποίο όμως πρέπει να το δώ σε παλμογράφο, και δεν σας λέω τίποτα γι αυτό προς το παρών.

 

Επίσης δεν είπα κάτι για το κατέβασμα. Μίλησα για όταν το έχει τερμα το ποτενσιόμετρο που του παραμορφώνει.

 

Αν παίζεις (ιδικά γρήγορα) ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου γλυστρίσει το χέρι στο ποτενσιόμετρο και αρχίσει να παραμορφώνει

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κάπου μπερδεύτηκε το πράμα στη διατύπωση, αδυνατώ να παρακολουθήσω την τελευταία σελίδα

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ελάχιστο χαμήλωμα στην ένταση (με μια αντιστασούλα) δεν θα σε αποτρέψει απο το να τα χρησιμοποιείς.

Ακόμα έχω σκευτεί κάτι το οποίο όμως πρέπει να το δώ σε παλμογράφο, και δεν σας λέω τίποτα γι αυτό προς το παρών.

 

Επίσης δεν είπα κάτι για το κατέβασμα. Μίλησα για όταν το έχει τερμα το ποτενσιόμετρο που του παραμορφώνει.

 

Αν παίζεις (ιδικά γρήγορα) ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου γλυστρίσει το χέρι στο ποτενσιόμετρο και αρχίσει να παραμορφώνει

 

 

μα η αρμονική παραμορφωση που δημιουργει ενας ενισχυτης με λυχνιες ειναι το ζητουμενο απο εναν κιθαριστα!Πως μπορει αυτο να ειναι επιζημιο για το μεγαφωνο??Εννοειται οτι θα εχει τερμα το ποτενσιομετρο για να παραμορφωνει ή ακομα κ ενα κυκλωμα ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ του σηματος για να παραμορφωνει ακομα περισσοτερο!

 

(εισαι κιθαριστας?)

 

Νομίζω κάπου μπερδεύτηκε το πράμα στη διατύπωση, αδυνατώ να παρακολουθήσω την τελευταία σελίδα

Α λες?κ εγω μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει,ας εξηγησει καποιος που να ειναι σιγουρος για τι πραμα μιλαμε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι σιγουρος οτι δεν τον εχεις στην "χαμηλη" ρυθμιση τον ενισχυτη?(triode mode)

 

E ΒΕΡΙ γκουντ πόιντ... +1.

 

Παντως απο ενισχυτη "ταξης Α" (λεμε τωρα) στα 15 βαττ & με τοσο μικρο μεγαφωνο,μη περιμενεις και κανα τρελλο headroom.....

 

Ενόδερ ΒΕΡΙ γκουντ πόιντ... +1000. Γενικά ο ενισχυτής αυτός, πέρα από τις επιμέρους ρυθμίσεις/χαρακτηριστικά του (μεγάφωνο/triode mode/"λίγα" βατ), είναι και crunch machine, πώς να το κάνουμε;;!;! Έχει μικρό headroom & ελπίζω να το ήξερες αυτό όταν τον αγόραζες... Τώρα βέβαια, στο σπίτι θα ακούγεται μια χαρά καθαρός - και πάλι στη θέση του master volume καταλήγουμε.

 

Για να δείτε και πότε "βρωμίζει", ακούστε τον σαν κεφαλή (σας έχω πει ότι για μένα ήταν love at first note; σας το'χω ξαναπεί αλλά η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως  ;D :P ):

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου