Προς το περιεχόμενο

Sound City Amps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτους τους ενισχυτες?Γνωρίζω οτι εβγαιναν πιο παλια και ηταν αρκετα καλοι ενισχυτες.Βγήκαν ξανα στην παραγωγη πρόσφατα...

http://www.arbiter.co.uk/soundcity/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε, ειχα την τυχη να βρω ενα παλιο κεφαλι, το L100.

Δεν ξερω ομως κατα ποσο εχει σχεση με τα καινουρια που παραγουν πλεον...

Τα παλια ηταν ο "προγονος" των Hiwatt.

O D.Reeves, σχεδιαζε και εφτιαχνε τα πρωτα SoundCity για τον Arbiter,ενω παραλληλα εφτιαχνε και καποια ομοια σχεδια με το ονομα Hiwatt, η Hylight, αλλα μετα απο διαμαχη περι δικαιωματων αποχωρησε και συνεχισε ως Hiwatt...

Οπως καταλαβαινεις λοιπον, τα SoundCity, τα παλια τουλαχιστον, ειναι πολυ κοντα στα Hiwatt.

Κατα την αποψη μου εχουν το τελειο καθαρο που μπορει κανεις να βρει σε παλιο ενισχυτη.

Highest quality components στο εσωτερικο τους, εννοειται ptp κατασκευη και αντοχη απιστευτη. Ειχα 1-2 ατυχηματα και δε χρειαστηκε να του αλλαξω απολυτως τιποτα.

Κι ομως παιζει ακομα χωρις να αλλαξω η να επιδιορθωσω τιποτα.

 

Το eq τους θυμιζει λιγο την αναισθησια των παλιων marshall, δηλαδη, σε μικρες εντασεις δε θα δεις μεγαλες διαφορες απο το 1 στο 3 π.χ.

Οσο το ανοιγεις ομως τοσο γινεται πιο αισθητη η διαφορα στις διαβαθμισεις του eq.

Οταν παιζω με το δικο μου, σχεδον παντα, εχω τα treble στο 0 η στο 2. Ειναι σχετικα "πριμα" οποτε προσθετωντας μεσαια, χρειαζεται να τα κοψεις, αλλιως παραγινεται το πραγμα.

Οπως θα δεις απο τις φωτο ειναι 4-input οποτε μπορεις να γεφυρωνεις τα καναλια για να πετυχεις διαφορετικες χροιες.

Προτιμω το normal για να ειμαι ειλικρινης.

Αλλιως το normal, με γεφυρωμα στο hi του Briliant.

Με les paul και ενα καλο fuzz, ειναι απο τους καλυτερους συνδυασμους για 70s rock.

Τα SoundCity ετσι κι αλλιως, ηταν απο τους αγαπημενους ενισχυτες του Townsend. Συγκεκριμενα στο Isle of Wight παιζει με ενα SoundCity L100 γεφυρωμενο με δυο Hiwatt κεφαλια.

Επισης ο Leslie West, εκτος απο Sunn p.a. και Hiwatt p.a. επαιζε με L100.

Επισης ενα μοντελο τους το L120 ειχε κατι σαν "πρωτογονο attenuator".

Παρε καποιες φωτο απο το L100 που ειχα την τυχη να βρω.

DSC00538.jpg  DSC00533.jpg

DSC00528.jpg  DSC00529.jpg

DSC00516.jpg  DSC00517.jpg

DSC00509-1.jpg  DSC00497.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν φαινεται στις φωτο, αλλα ειχα και την εξτρα τυχη ο ενισχυτης να ερθει με τις original λαμπες.

Tο συγκεκριμενο εχει 4 x EL34, 3 x 12AX7 και 1 x 12ΑΤ7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμισες τωρα...τον πρωτο μου ενισχυτη & το πρωτο μου γκρουπ... ;D

Τον ειχα παρει απο εναν παλαβο τυπο στον Πειραια πριν απο αιωνες και τον χρησιμοποιουσαμε ΟΛΟΙ μαζι (του βαζαμε δηλ και το μπασο και τις δυο κιθαρες και τα πληκτρα ;D ;D μεσω ενος καταπληκτικου μιξερ PHONIC :D)..

 

φυσικα τον ακουγαμε μεσα απο μια καμπινα με...κορνες και δυο πελωρια 15αρια JBL που μου εδωσε ο τυπος μαζι με τον ενισχυτη (επαιζε στα πανηγυρια με αυτο το σετ απ και ακομα τον θυμαμαι να μου λεει "αν θες να...μπισταει το... Eσσσσ355 (ES355) αυτον τον ενισχυτη να παρεις!!" :)) η οποια ηθελε φορτηγο για να τη μετακινησεις απο τη μια μερια του δωματιου στην αλλη.... 

 

Το θηριο δεν καταλαβαινε τιποτα  :) :)

 

(περασε τα τελευταια του χρονια πριν τον πουλησω ως εκπληκτικος ενισχυτης μπασου οργωνοντας ολη την Ελλαδα παρεα με μια καμπινα Orange....ε,ρε εποχες....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής - κειμήλιο, Brimar, Mullard, hand wired, mil specs... ποιος τον μαζεύει από το πάτωμα τον λιποθυμισμένο Earendil με τις παραπάνω φωτό (όχι ότι νιώθω κι εγώ πολύ καλά...)  ;D

 

Ιστορικοί ενισχυτές οι Sound City. Kαι ο Hendrix είχε περάσει από αυτούς... είχα πετύχει μια πολύ ωραία διαφήμιση της εποχής εκείνης αλλά δεν τη βρίσκω τώρα να σας την παραθέσω. Η Wiki θα λέει πολλά για αυτούς, βαριέμαι να ψάχνω τώρα...  :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιες οι φωτό. το εσωτερικό θυμίζει πολυ Hiwatt . βασικα ειναι σχεδον ιδιο

 

νομιζω οτι ενας παλιος sound city δεν θα εχει διαφορες με ενα hiwatt ηχητικά.

βρίσκει κανεις στο e-bay σε καλες τιμες αν το ψαξει.

 

όσο αφορά τα καινουρια sound city υπάρχει review στο τελευταιο guitarist.

 

αναφέρει ότι πρόκειται για πολυ καλή αγορά σε αυτη την τιμή. γράφει ότι πρόκειται όμως για "sound city του 21 αιώνα, διαθέτει level of gain που θα προσελκύσει rock k metal players και όποιοι ψαχνουν για vintage tone πιθανον να απογοητευτουν".

 

αντιγραφω επισης

The bottom line:

Vintage look; rock and metal tones

...but lacks versatility. subtle drive tones aren't so easy to dial in

Verdict: A usable rig for under 600GPB (αναφερεται στον ενισχυτη SC50H στα 50W μαζι με το SC412 = 4x2 cabinet) will always be good value, and although this amp is a shadow of the classic Mk Is used by Hendrix and Page, it remains an affordable rig with a star-studded legacy

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτής - κειμήλιο, Brimar, Mullard, hand wired, mil specs... ποιος τον μαζεύει από το πάτωμα τον λιποθυμισμένο Earendil με τις παραπάνω φωτό (όχι ότι νιώθω κι εγώ πολύ καλά...)  ;D

 

Αφού με βλέπεις ότι δε μιλάω, γιατί έρχεσαι και με τσιγκλάς;

 

faint.jpg

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου