Προς το περιεχόμενο

Η νεα μπαντα του chad smith...


exarhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, επειδη έχω μείνει με την πετρα στο χέρι... Θα το λιθοβολήσουμε το παλικάρι επειδή παίζει όπως παίζει και ο κόσμος γουστάρει ή θα τον αφήσουμε να απολαμβάνει την επιτυχία του όπως εμείς δε θα έχουμε ποτέ την ευκαιρία , ειδικά εαν συνεχίσουμε να αφιερώνουμε τόσο χρόνο σε ότι φθονούμε? Διοτι περι φθόνου πρόκειται. Το παιδάκι, αυτοδίδακτο ειναι, χαμένο στα ναρκωτικα την επιτυχία και τον χαβαλε. Αμα αυτη η συνταγή του έχει πετύχει γιατι να κάτσει να μελετήσει προκειμένου να αρχίσει να πετάει άριστες πενιές? Μ..κας ειναι? Έλεος...

Τελικά οι κιθαρίστες του Noiz ειναι σαματατζήδες! Τόσα Posts & δεν είδα να πετάγεται ενας drummer να πει "φτύνω τις μπαγκετες του chad"... Νησάφι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά οι κιθαρίστες του Noiz ειναι σαματατζήδες! Τόσα Posts & δεν είδα να πετάγεται ενας drummer να πει "φτύνω τις μπαγκετες του chad"... Νησάφι

Και όχι μόνο του νοιζ..!  ;D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100000. Μήπως είναι επειδή απαξιούν;  :P :P

 

ΥΓ. 3aderfow lεει Frοusiande narkotikakias. H oxi?  ???

 

αδερφοσ τροει κρεατινι,τουμπανο,λεει frusiante τρελοσ πρεζορουφυσ.καρπουζια λεει ετρογε για να ξεκαει.λωλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι όντως υπερβολικό να εξετάζουμε το πόσο καλοί πόσο γρήγοροι και τεχνικοί είναι μουσικοί που έχουν δημιουργήσει τέτοιες κομματάρες με τέτοιο συναίσθημα.

Η μαγκιά είναι να παίζεις 5 νότες και ο άλλος να μένει με ανοιχτό το στόμα και όχι 532465 το δευτερόλεπτο απλά γιατί μπορείς και μετά από κανένα πεντάλεπτο 

ένα 80% των φυσιολογικών ακροατών να κοιμάται.

Το κατα πόσο αρέσει ο Frusciante σαν μουσικός είναι ΑΠΟΛΥΤΟΣ(SuperFunk Style ;) ;D) υποκειμενικό αλλά κανείς δεν μπορεί να προσπαθεί να επιβάλλει την άποψη-δόγμα του στον άλλον

 

 

+990

 

Χαίρομαι που εστερνίζονται και άλλοι αυτοί την άποψη, απλά το πρόβλημα είναι ότι μερικοί θέτουν standards παιχτικά τι είναι το ανώτερο και κατώτερο για τον εαυτό τους και οτιδήποτε πέρα από αυτά τραβάνε ένα X. Ίσως είναι ένας τρόπος για να δηλώσουν την αγανακτησή τους επειδή ποιός ξέρει.. αυτοί μπορούν και παίζουν παπάδες αλλά δεν μπορούν να γεμίσουν στάδια όπως ο Frusciante. Ok guys.. η μουσική θα ήταν πολύ στείρα αν όλοι ακούγαμε και παίζαμε τα ίδια πράγματα.

 

Btw μου άρεσε το fusion των meatbats.. αλλά συμφωνώ πως παιχτικά ο chad κολλάει καλύτερα στο στυλ των peppers και ας μην παίζει τους παπάδες που παίζει στους meatbats..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μπορεί να ακουστεί κάπως παράξενο, εγώ προσωπικά όταν ακούω peppers δεν διαπιστώνω τέτοια διαφορά ανάμεσα στο τεχνικό επίπεδο του Chad και του John. Και οι δυο κάνουν εξαιρετικά αυτό που κάνουν, εξ'ου και η επιτυχία, είναι λίγο επαναλαμβανόμενοι σε σημεία (όπως και o flea), αλλά το αποτέλεσμα είναι φυσικά απίστευτο!

 

Επίσης, μιας και θεωρώ το blood... ως τον πλέον αγαπημένο μου δίσκο ("συμβιβαστικά" και όχι απόλυτα βέβαια), με κιθαριστικά παιξίματα τα οποία πραγματικά με "φτιάχνουν", δύσκολα θα έλεγα κακό λόγο για τον Frusciante. Βέβαια, σε live video έχει κάνει ορισμένες τονικές ακροβασίες (lol), αλλά ποιος δεν το έχει κάνει; Τουλάχιστον είχε το θάρρος και δε ξαναέγραψε στο στούντιο το intro από εκείνο το dvd που κυκλοφόρησαν σχετικά πρόσφατα (μου διαφεύγει ο τίτλος).

 

Ένα άλλο ζήτημα είναι το ότι πραγματικά ο ήχος και το παίξιμο του δεν είναι τόσο απλά εν τέλει, κάτι που φαίνεται ιδίως όταν διασκευάζεις peppers- κάποια σημεία είναι λίγο πιο "έξυπνα" από ό,τι φαίνεται εκ πρώτης (οκ, στούντιο ηχογράφηση!).

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί, έχοντας ακούσει τη δισκογραφία των peppers, ορισμένοι θεωρούν τόσο ανώτερο τον Chad! Οκ, γκρουβάρει ωραια, αλλά αυτό ισχύει για όλους! Εκτός και αν από τα project του μπορεί να σχηματίσει κανείς άλλη εικόνα...

 

Τέλος, θεωρώντας τους rhcp ό,τι καλύτερο ανάμεσα στα εμπορικά μη-μέταλ σχήματα σήμερα (προσωπική άποψη, χωρίς να είμαι καν fan των τελευταίων δουλειών τους), το παίξιμο του Frus είναι προφανώς βασικό συστατικό των τραγουδιών τους και συνισταμένη της αποδοχής της μπάντας. Άρα...;

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον είχε το θάρρος και δε ξαναέγραψε στο στούντιο το intro από εκείνο το dvd που κυκλοφόρησαν σχετικά πρόσφατα (μου διαφεύγει ο τίτλος).

 

Xεχε! Είδες που τα γούστα διαφέρουν! Εγώ θεωρώ ότι αυτό είναι από τα καλύτερα intro τους σε live και τους έχω δει ζωντανά 4 φορές και άλλες πόσες σε video.

 

http://www.youtube.com/watch?v=gyL3MztwQaw

 

Φυσικά παίζει 4 νότες, κάνει 10 λάθη, είναι σε μια εποχή που έπαιζε minimal πράγματα αλλά έχει τον δικό του χαρακτηριστικότατο ήχο με 100κιλά @@ και βγαίνει και τζαμάρει μπροστά σε 80.000 κόσμο και όλοι πάνε πάνω-κάτω. Αυτό είναι ο frusciante, αν ήταν οτιδήποτε άλλο αυτό το live δεν θα υπήρχε καν ;)

 

Και πίστεψε με πρέπει να το ζήσεις από κοντά για να χωνέψεις τη μαγεία του, πάρε και ένα δικό μου video

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον NickNT καιθα ήθελα να τονίσω και εγώ πως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση πως όλοι γράφουν για την τεχνική ανωτερότητα του Flea(συμφωνώ) και του Chad.Ρε παιδιά εμένα ο Chad πάντα μου άρεσε σαν ήχος και έλεγα ότι έχει πολύ χαρακτηριστικό ήχο αλλά ποτέ δεν μου έκανε και την τρομερή εντύπωση σαν ντραμερ σε αντίθεση με τον Frusciante που μου έκανε ΠΟΛΥ ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Τέλος,να πώ και εγώ με την σειρά μου ότι αυτό που με τρελαίνει στον Frusciante είναι ότι αυτοσχεδιάζει και τζαμάρει υπέροχα και κάθε φορά διαφορετικά. :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μισω τον frusciante γιατι εχει τσακισει ολες τις παλιες Stratocaster απο την αγορα...

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

και πανω που ημουν ετοιμος με τα λεφτα στο χερι να παρω καναδυο 54αρες τωρα με τις εκπτωσεις... 

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μισω τον frusciante γιατι εχει τσακισει ολες τις παλιες Stratocaster απο την αγορα...

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

και πανω που ημουν ετοιμος με τα λεφτα στο χερι να παρω καναδυο 54αρες τωρα με τις εκπτωσεις... 

 

 

 

 

καλα με αυτο το θεμα κιαν ειναι αρρωστος 1960 και πισω.

 

υγ ανακοινωση: φιλε νοηζα εσυ εγραψες σημερα στο thread 'Η νεα μπαντα.... ? ;D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου