Προς το περιεχόμενο

David Gilmour sig strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να πω..... μόλις ξεκίνησα να στήνω ακόμη μια partscaster (από warmoth). Μαντέψτε...έχει vintage τάστα και θα βάλω (πάλι) high output seymour duncan. Ρε..λέτε να αντιγράφει εμένα το custom shop της fender?  :P

 

Ενδιαφέρον. Υπάρχει στενός συγγενής με παρελθόν στις μυστικές υπηρεσίες;

Μήπως κάποια μοντέρνα εκδοχή Ηρακλειώτικης βεντέτας;

Φοβάσαι απαγωγή της Warmoth; :P :P 8) :)

 

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... με τους Gilmour μαγνήτες 1 Custom Shop Fat ‘50s Single-Coil Strat Pickup, (Neck),1 Custom Shop ‘69 Single-Coil Strat Pickup (Middle) και 1 Seymour Duncan SSL-5 Single-Coil Strat® Pickup (Bridge)

 

χα χα, σήμερα το πρωί σκεφτόμουνα να φτιάξω ένα τέτοιο σετ απο περιέργεια ...

 

Αυτό μπορεί να έχει πράγματι ενδιαφέρον και να πουλήσει αρκετα, όχι επειδή είναι του Gilmour, αλλά γιατί μοιάζει καλός συνδυασμός που μπορεί να το βάλει κανείς σε οποιαδήποτε κιθάρα του γουστάρει. Το EMG DG σετ που είχα κάποτε ήταν πράγματι πολυ ωραίο σετ, αν και για συγκεκριμένες ανάγκες.

 

Κατα τα άλλα, αν εξαιρέσει κανείς το άριστο marketing που έχει γίνει τα τελευταία χρόνια, δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο ή πρωτοποριακό αυτή η κιθάρα. Είναι βέβαια όμορφη ... για τα γούστα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτο που λέει η Fender "1 Mini-Toggle (Adds Neck Pickup in Positions 1, 2 and 3.)" ξέρει κανείς πως γίνεται δηλαδή εννοώ έχει κανένας το Wiring Diagram για να το κάνεις στους μαγνήτες και βέβαια να κρατήσεις τις υπόλοιπες ρυθμίσης:

 

Κατά την γνώμη μου είναι καλλίτερα να γίνει με push/pull pot ή με mini switch.

 

Η λύση με το blender, ακούγεται ενδιαφέρουσα, την είχα κάνει σε μια κιθάρα μου, αλλά τελικά δεν είχε και τόσο ενδιαφέρον στις ενδιάμεσες θέσεις μίξης και πρακτικά η μόνη θέση που ήταν ηχητικά χρήσιμη ήταν η neck+bridge που έφερνε κάπως σε telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτο που λέει η Fender "1 Mini-Toggle (Adds Neck Pickup in Positions 1, 2 and 3.)"

 

Σε μια κιθαρα μου εχω mini-toggle, αλλα το εκανα "bridge on".

 

Οταν ο μαγνητης ειναι επιλεγμενος απο τον mini-toggle υπαρχει μια ελαχιστη διαφορα στον ηχο.

Ειναι ελαφρως πιο καθαρος και present, πραγμα που το αποδιδω στο οτι γινεται bypass στις εσωτερικες επαφες του 5θεσιου.

 

Επαναλαμβανω οτι η διαφορα ειναι ελαχιστη, αλλα αν δοκμασετε να επιλεξετε τον bridge απο τον 5θεσιο και μετα "κλεισετε" και τον mini-toggle (Bridge on) θα φανει αυτη η ελαχιστη διαφορα. (A/B Test)

 

Το ιδιο συμβαινει και στην "neck on" υλοποιηση. Οποτε απο 'κει και περα ειναι θεμα προτιμησης/επιλογης.

 

Με το "bridge on" προσθετεις εναν ελαφρως καθαροτερο bridge, ενω με το "neck on" εναν ελαφρως καθαροτερο neck,

με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

To τελικο αποτελεσμα ειναι χοντρικα το ιδιο, απλα οι θεσεις που εχουμε bridge + neck και ολους μαζι ειναι συμμετρικες ως προς την θεση 3.

 

12.jpg

18.jpg

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παντως τα VINTAGE ταστα της ειναι αυτοματα deal breaker για εμενα... 

 

Παρομοιως...........

 

Ο ssl 5 παραμενει μεγαλη εκπληξη παντως (κατι μου μυριζει στην ολη υποθεση μαλιστα μια και αρχικα η fender κατι ελεγε περι custom pickup wound by s. duncan).........οφειλω να πω οτι περιμενα κατι παραπανω απο τη συγκεκριμενη signature....οχι οτι φταιει βεβαια η fender η καποιος αλλος, αφου επιπλεον παντα με απωθουσαν τα signature μοντελα (παροτι οφειλω να πω οτι συνηθως ειναι πιο προσεγμενα απο την υπολοιπη γκαμα)........απλα ο Gilmour οπως και οι περισσοτεροι κιθαριστες της γενιας του παιζει-επαιζε με πρακτικα στοκ, απλες παλιες fender. Kαι σιγουρα αντι της relic θα προτιμουσα να δω τη μοντερνα version της στρατ του ......car vintage reissue με τους emg και τα exg/spc......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ολίγοις το κοινό συμπέρασμα μοιάζει να είναι πως αυτή η Blackie (έστω, μία ολόιδια) μπορεί να στηθεί με κομμάτια που βρίσκεις σχετικά εύκολα...και προφανώς η σχετική εκπληξόύλα στο wiring είναι μπαγιάτικο νέο.

 

Όσο πιο πολύ διαβάζω γι'αυτή, τόσο περισσότερο αναρωτιέμαι για τα αμιγώς χρηστικά κριτήρια που οδήγησαν στην κυκλοφορία αυτή...φοβάμαι πως το συναισθηματικό κομμάτι κέρδισε κατά κράτος στην περίπτωση της...

 

Θα εξαρτηθούν πολλά και από τη street price βέβαια. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Artist= η κανονικη γραμμη παραγωγης της fender που βγαζει και ολα τα υπολοιπα US made μοντελλα οπως american standard, deluxe κ.λ.π

 

custom shop artist....οπως λεει και η ονομασια φτιαχονται στο CS και εχουν.................οτι επιπλεον προσφερει το CS...... ;) ;) ;) ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

custom shop artist....οπως λεει και η ονομασια φτιαχονται στο CS και εχουν.................οτι επιπλεον προσφερει το CS...... ;) ;) ;) ;)

 

...και φυσικά αρκετά πιο αλμυρούτσικη τιμή!!.. ;D ;D

 

Πλάκα πλάκα αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς, το όνομα του κιθαρίστα που θα συναντήσεις γραμμένο επάνω στο headstock ενός signature μοντέλου δεν αποτελεί εγγύηση για το άν η κιθάρα θα σου αρέσει ή όχι!

 

Η eric johnson strat για παράδειγμα....Την βρίσκω καταπληκτική κιθάρα!....Όχι όμως επειδή είμαι οπαδός του E.J. αλλά απλά επειδή την έχω αξιολογήσει σαν μια πολύ καλή strat.

 

Το ίδιο συνέβει κι όταν διάλεξα την δική μου strat.

Επέλεξα την Buddy Guy και σας πληροφορώ πως δεν είχα σχεδόν καθόλου ακούσματα απο αυτόν όταν έκανα την επιλογή.

Απλά έπαιξα την κιθάρα και είδα ότι "μου έκανε"!

 

Το τί έγραφε το headstock πέρασε σε δεύτερη μοίρα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου