Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την καρτα(και εγω)


SynthetiK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια,εχω την M-Audio Delta 2496 κ οποτε ηχογραφω,η ηχογραφηση γινεται μονοφωνικα.Εχω δοκιμασει να γραψω μπασο κ synths,το ιδιο προβλημα,μονοφωνικα,μονοφωνικα,μονοφωνικα...Ειδα τις ρυθμισεις της καρτας,αλλα δε βλεπω να ειναι κατι λαθος..Α,κ ακομα οταν συνδεω το μπασο στην καρτα κ παιζω,ισα που ακουγεται απο τα μονιτορ,κ το σημα ειναι πολυ χαμηλο,παρολο που η ενταση της καρτας ειναι τερμα...

Καμμια ιδεα κανεις για το τι μπορει να παιζει?Μηπως ειναι προβληματικη η καρτα?

Ευχαριστω εκ των προτερων

P>Come Closer and See!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου επειδη και εγω αγορασα την ιδια καρτα πριν ενα μηνα,ο πωλητης ειπε:

1. χρειαζεται προενισχυτης,ιδιως για μικροφωνο

(εγω για κιθαρα χρησιμοποιω για προενισχυση το πεταλι-εφε μου μια digitech 80pro,που ειναι υποτυπωδες και θελει να τερματισεις τα volume)

2.για να γινει στερεο ηχογραφηση,πιστευω να εχεις σεταρει καλα το cubase η οτι αλλο χρησιμοποιεις,τα βυσματα συνδεσης της καρτας της εισοδου να ειναι στερεο ή επειδη το μπασο,η κιθαρα ειναι μονοφωνικα οργανα μονο με καποιο εφε που εχει στερεο εξοδο (δηλαδη να βγαζει 2 jack)να οδηγησεις τα 2 καλωδια (υπαρχει κονεκτορας απο jack σε μονο rca)στις 2 εισοδους rca.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέκαρε το βίσμα εισόδου στην κάρτα.. Δηλαδή το βίσμα που βάζεις στις εισόδους της κάρτας.. Αυτό για να είναι στερεοφωνικό - το καρφί θα πρέπει να έχει 2 μαύρες γραμμές επάνω.. Για να δοκιμάσεις να δείς να φταίει αυτό στο παρών καρφί που βάζεις δοκίμασε να το τραβήξεις λίγο έξω χωρίς να το βγάλεις και χωρίς να είναι κουμπομένο. Αν δείς οτι με αυτην την κίνηση υπάρχει σημείο που βγαίνει στερεοφωνικά αλλά και αν δείς οτι το βίσμα που βάζεις είναι μονοφωνικό - μία μαύρη γραμμή - σημαίνει οτι πρέπει να βάλεις έναν απλό μετατροπέα.. AS simple As that...

 

αν τώρα δεν ισχύει τίποτα απο τα δύο τότε καλό θα είναι να ξανακοιτάξεις τις ρυθμίσεις της. Δεν την γνωρίζω την κάρτα αλλά κάποιος άλλος θα μπορέσει να σε βοηθήσει.

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1.Γράψε μας περισσότερες λεπτομέρειες για την αλυσίδα ηχογράφησης καθώς και τις ρυθμίσεις σου.

2.Το μπάσο χρειάζεται DI ή προενίσχυση για σύνδεση σε είσοδο line. Κάνε μια μικρή έρευνα στις σελίδες μας για D.I. και διάβασε τι και γιατί χρειάζεσαι το DI.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια' date='εχω την M-Audio Delta 2496[/quote']

 

Audiophile 2496;

 

κ οποτε ηχογραφω' date='η ηχογραφηση γινεται μονοφωνικα.Εχω δοκιμασει να γραψω μπασο κ synths,το ιδιο προβλημα,μονοφωνικα,μονοφωνικα,μονοφωνικα...[/quote']

 

Αν χρησιμοποιείς τον Κιουμπέη για sequencer, πήγαινε στα Options, System, Audio Properties και επέλεξε τον ASIO driver της 2496. Στη συνέχεια, από το control panel της κάρτας έλεγξε τις ρυθμίσεις του Patchbay/Router. Κατά πάσα πιθανότητα βλέπεις 4 μονοφωνικά κανάλια τώρα.

 

Για παράδειγμα, τώρα το sequencer σου επιτρέπει να δημιουργήσεις stereo κανάλι στο οποίο έχεις δρομολογήσει κάποια(ες) από τις εισόδους τις κάρτας ή όχι;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σεις κ γω το ιδιο προβλημα εχω με την m audio faast track usb κ γραφω με το μικροφωνο (shure sm 57) απο τον ενισχυτη παλι μονοφωνικα το βγαζει(γραφω με το προγραμμα της καρτας)..

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου